Eversheds Sutherland
INNOGY
Belimo 2

Dodávka tepla sa má ekologizovať. Ako ďaleko sú štátne teplárne v nahradzovaní uhlia?

Diaľkové vykurovanie je stavané do pozície udržovateľa teplárenského nevoľníctva. Nechceme bigotne chrániť systémy CZT, ale vnímame riziká, tvrdí predstaviteľ MH Teplárenský Holding.

Dodávka tepla sa má ekologizovať. Ako ďaleko sú štátne teplárne v nahradzovaní uhlia?

Foto: Žilinská teplárenská

Uhlie v teplárenstve pozvoľna končí. Vo väčšej miere sa využíva v podstate už iba v niektorých štátnych energetických podnikoch. Náhradou má byť hlavne zemný plyn, doplnený alternatívnymi palivovými zdrojmi ako drevná štiepka, či komunálny odpad.

Ako ďaleko sú štátne teplárenské podniky v transformácii palivovej základne? Ako sa štátnemu teplárenskému holdingu ako vlastníkovi darí stabilizovať ich hospodárenie a ako vníma jeho predstaviteľ otázku tzv. “teplárenského nevoľníctva”? Aj o tom hovoril obchodný riaditeľ spoločnosti MH Teplárenský Holding Vojtech Červenka na webinári Slovenského plynárenského a naftového zväzu.

Zmysel vzniku štátneho holdingu, kontrolujúceho všetkých šesť štátnych teplární, sa podľa zástupcu spoločnosti prejavil už v pomerne krátkom čase kladnými hospodárskymi výsledkami. “Cieľom je využiť synergie pri nákupe primárnej energie so zámerom zníženia nákladov a tým aj koncovej ceny tepla. Ďalšou ambíciou je príprava na prechod od uhlia a zapojenie obnoviteľných zdrojov.”

Najviac tepla z uhlia, približne polovica, sa vyrába už iba v Košiciach a Žiline. Zámer ukončiť jeho používanie do roku 2023 je podľa predstaviteľa spoločnosti reálny. V súčasnosti existujú ešte značné skladové zásoby a preto sa prevádzkovateľ zdrojov snaží o optimalizovanie produkcie z uhlia aj na základe aktuálnej ceny emisných povoleniek.

“Zelené” teplo by v Košiciach mohlo tvoriť až 40 %

V Košiciach sa obnoviteľné zdroje používajú už v súčasnosti. TEKO nakupuje teplo zo spaľovne odpadu spoločnosti Kosit a tiež teplo z biomasy od Košickej energetickej spoločnosti. Asi najviac diskutovaným projektom OZE v teplárenstve je tamojší geotermálny zdroj.

Všetko o plyne

“Projekt je realizovateľný iba v prípade podpory z verejných fondov. Po našom vstupe do spoločnosti sme aj v spolupráci s SPP Infrastructure rozbehli vážne rokovanie ohľadom čo najskoršieho zapojenia zdroja do sústavy CZT v Košiciach. Ak všetko dobre pôjde, tak celkový podiel výroby tepla z geotermu v Košiciach bude predstavovať 20 %,” uviedol V. Červenka.

Teplárenská spoločnosť rokuje zároveň so spoločnosťou Kosit o navýšení dodávok zo ZEVO zariadenia, aby podiel OZE v budúcnosti ešte vzrástol. Tým by sa mohol zvýšiť až na 40 % z celkovej spotreby tepla v meste.

Tuhé alternatívne palivo aj biometán

Aj Žilinská teplárenská pokrýva polovicu výroby tepla uhlím. Ale už dnes je tepláreň pripravená prejsť na zemný plyn aj na 100 %. No aj tu je ambícia o zapojenie “zelenej” energie. Okrem posudzovania zámeru inštalovať dva plynové motory sa zvažuje spaľovanie drevnej štiepky a tuhého alternatívneho paliva, teda inak nevyužiteľného odpadu zo žilinského regiónu.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Ako železiarne US Steel znižujú spotrebu energie a uhlíkovú stopu?

Je dôležité vyrobiť kvalitnú, ale aj čo najmenej uhlíkovo intenzívnu oceľ. Zároveň pri čo najnižších nákladoch, hovorí Marek Lukačín z oceliarskej spoločnosti.

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Právo na podporu obnoviteľných zdrojov nie je nemenné

Súdny dvor EÚ sa vo svojom nedávnom rozsudku1 zaoberal právom prevádzkovateľov na garantovanú a nemennú podporu OZE. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v júnovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2021/06.

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Názor. Ako sme ušetrili 70 % na spotrebe tepla na vykurovanie aj bez odpojenia od CZT

Nestačí, ak sa šerí len v jednom byte, na znížení nákladov sa musí podieľať čo najviac domácností, píše Pavol Štefánik, ktorý vykonáva rozpočítavanie nákladov na vykurovanie v ôsmich bytových domoch v Petržalke.