Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

ÚRSO má čierny zoznam výrobcov elektriny z OZE. Zrejme prídu o časť podpory

Prevádzkovatelia elektrární mali podľa ÚRSO podlžnosti na daniach a odvodoch. Týka sa to fotovoltík, bioplynových staníc, malých vodných elektrární aj biomasových zdrojov.

bioplynová stanica

Bioplynová stanica / Foto: Energie-portal.sk

V prípade, ak je cena elektriny na trhu nižšia, ako cenová úroveň, ktorú dostali garantovanú od štátu, rozdiel inkasujú vo forme tzv. doplatkov. Tak na Slovensku už od začiatku minulej dekády funguje podpora obnoviteľných zdrojov energie (OZE) a vysoko účinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (VÚ KVET), ktorú každoročne dostáva približne 2 500 podporovaných výrobcov.

Za minulý rok 2023 takto prevádzkovatelia elektrární zinkasovali celkovo 136 miliónov eur. Väčšinu si tradične ukrojili najmä fotovoltické elektrárne.

Výrobcovia však nemajú podporu automaticky istú. Jedným z dôvodom, pre ktoré o ňu môžu načas prísť, je, ak majú voči štátu dlhy na daniach či sociálnom alebo zdravotnom poistení. Hovorí o tom ustanovenie v zákone o podpore OZE a VÚ KVET, podľa ktorého si prevádzkovateľ zdroja nemôže nárokovať podporu v prípade podlžností.

Zoznam výrobcov, ktorí kvôli dlhom voči štátu strácajú nárok na podporu doplatkom, každomesačne aktualizuje Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a informáciu posúva organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou, OKTE, a.s., ktorý je od roku 2020 zúčtovateľom podpory pre OZE a VÚ KVET.

Téma na Slovensku naposledy rezonovala najmä na jar 2020, kedy ÚRSO zverejnil „čierny zoznam“ viac ako 100 výrobcov elektriny. Tým mal podľa regulátora kompletne zaniknúť nárok podporu i pre malé podlžnosti rádovo v stovkách eur, a to aj niekoľko rokov spätne. Objem podpory, o ktorú mali výrobcovia takto prísť, sa vtedy počítal v stovkách miliónov eur. ÚRSO pritom neprihliadal ani na to, či výrobca svoj dlh už medzičasom uhradil.

Keďže doplatok tvoril v prípade mnohých výrobcov aj 90 % výnosov z predaja vyrobenej elektriny, pre mnohých výrobcov to predstavovalo likvidačné rozhodnutie.

Situácia sa však zmenila po novelizácii zákona o podpore OZE a VÚ KVET v septembri 2020. Poslanci NR SR schválili novú úpravu, podľa ktorej sú podporovaní výrobcovia za prípadné nedoplatky na daniach a odvodoch sankcionovaní miernejšie, o podporu neprichádzajú celkom, ale iba na obdobie, za ktoré majú evidované nedoplatky.

Aktuálny zoznam zahŕňa 163 výrobcov

 
 

Zostáva vám 36% na dočítanie.

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Môže prúdiť viac plynu v smere z Maďarska, prepravcovia sa dohodli na vyššej kapacite

Môže prúdiť viac plynu v smere z Maďarska, prepravcovia sa dohodli na vyššej kapacite

Ak by sa zvýšená kapacita využívala naplno, plynovod vedúci z Maďarska by Slovensku teoreticky stačil na pokrytie zhruba 80 % ročnej spotreby.

Rastú nároky na siete, hlásia Česi. Pripojených zdrojov pribudlo za štyri roky štvornásobne

Rastú nároky na siete, hlásia Česi. Pripojených zdrojov pribudlo za štyri roky štvornásobne

Inštalovaný výkon fotovoltík v Česku sa od roku 2021 zdvojnásobil. Dodávka prebytkov do sústavy za dva roky stúpla trikrát.

Štát ide rozdeliť stámilióny cez Modernizačný fond, pôjdu na rozvody tepla aj vodné elektrárne

Štát ide rozdeliť stámilióny cez Modernizačný fond, pôjdu na rozvody tepla aj vodné elektrárne

Envirorezort otvoril široko zameranú výzvu s alokáciou 350 miliónov eur.

X
X
X
X