Alternatívnym dodávateľom sa najviac darí v neregulovanom segmente, odhaľuje najnovšia štatistika.
Maloobchodný trh dodávok elektriny na Slovensku aj naďalej z väčšej časti ovládajú tradiční hráči, ZSE Energia, Stredoslovenská energetika (SSE) a Východoslovenská energetika (VSE). Ich spoločný trhový podiel na dodávke elektriny pre všetkých odberateľov v krajine vlani dosahoval 63 %.
Situácia v jednotlivých odberateľských segmentoch sa však rôzni, pričom alternatívni dodávatelia elektriny sú silnejší najmä medzi firemnými zákazníkmi. V prípade domácností sa situácia medziročne zmenila len málo, pričom domácnosti vlani menili dodávateľov najmenej za posledné roky. Posledným veľkým pohybom na trhu tak zostáva krach Slovakia Energy na jeseň 2021.
Vyplýva to z najnovších údajov, ktoré vo svojej výročnej správe za rok 2023 priniesol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Na aktuálne čísla, ale aj dlhodobejšie trendy sme sa pozreli dlhšie.
Podobne sme trhové podiely dodávateľov elektriny na Energie-portal.sk rozoberali aj v minulosti: v starších článkoch nájdete prehľady za roky 2022, 2021, 2020 či 2019.
V článku sa dozviete:
- ako sa dodávateľom darí v rôznych segmentoch,
- ktorí dodávatelia elektriny v posledných rokoch posilnili,
- koľko odberateľov vlani zmenilo svojho dodávateľa.
Najväčší dodávatelia elektriny sa nemenia
Aktuálne dáta za rok 2023 potvrdzujú, že väčšinu maloobchodného trhu s elektrinou majú stále v rukách tradiční dodávatelia.
Rebríček vedie s 28-percentným podielom ZSE Energia. Nasleduje SSE s trhových podielom 22 % a VSE s 13 %.
Väčšinu trhu tak pod sebou majú pološtátni dodávatelia, pričom v každom z troch tradičných dodávateľov drží 51-percentný podiel štát. Menšinový balík akcií a manažérsku kontrolu zas má v prípade sesterských spoločností ZSE Energia a VSE v rukách E.ON, v prípade SSE zas Energetický a průmyslový holding (EPH).
S odstupom ďalej nasleduje najväčší dodávateľov plynu, Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ktorý v uplynulých rokoch posilňuje aj ako dodávateľ elektriny. Spoločnosť, ktorá je v 100-percentnom vlastníctve štátu, mala vlani medzi dodávateľmi elektriny podiel 9 %.
Po troch tradičných dodávateľoch a SPP ako piaty najväčší dodávateľ elektriny v rebríčku figuruje Magna Energia so 6 % a dcéra Slovenských elektrární, spoločnosť Slovenské elektrárne - energetické služby s podielom 5 %.
Zvyšných 17 % trhu ovládali ďalší menší alternatívni dodávatelia v prehľade ÚRSO označení ako „ostatní.“
Podiely dodávateľov sa rôznia
Podrobnejšie údaje o rôznych častiach trhu ukazujú, že sila jednotlivých dodávateľov sa v odberateľských segmentoch rôzni. Napríklad pre domácnosti vlani dodávalo elektrinu 14 dodávateľov s celoslovenskou pôsobnosťou, pričom ZSE Energia, SSE a VSE mali medzi domácnosťami ešte silnejšie podiely než v celkovom vyjadrení.
Zostáva vám 43% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.