Ťažké nákladné vozidlá na elektrický pohon zabezpečujúce diaľkovú dopravu sa v nákladoch nevyrovnajú spaľovacím vozidlám ani do roku 2050, predpokladá BloombergNEF.
Elektrina môže tvoriť výrazný podiel spotrebovanej energie v Európe do roku 2050. V krajinách ako Veľká Británia, Nemecko alebo Holandsko by priama alebo nepriama elektrifikácia kľúčových odvetví priniesla 50 – 60 % podiel elektriny. V súčasnosti je to desať percent. Podiel fosílnych palív by sa znížil z 80 na 23 %.
“Dekarbonizácia energetického odvetvia už začala vďaka politickej podpore a klesajúcim nákladom na obnoviteľné technológie. Ale so zvyšujúcimi sa ambíciami klimatických záväzkov sa pozornosť presúva za hranice energetického systému do celej ekonomiky,” uvádza štúdia BloombergNEF s názvom "Sector Coupling in Europe: Powering Decarbonisation".
Správa načrtáva cestu pre elektrifikovanie odvetví dopravy, priemyslu a budov na základe nákladov na technológie, cenu CO2 a dekarbonizačných snáh najmä v západnej Európe. Ani rozsiahla elektrifikácia dopravy, budov a priemyslu neprinesie úplné eliminovanie emisií. “Elektrifikácia podporovaná štátom už začala v doprave. Sektor budov ju môže do roku 2050 predbehnúť kvôli slabému pokroku pri odklone od fosílnych palív v diaľkovej a nákladnej doprave, letectve a lodnej doprave.”
Elektrifikácia v priemysle sa viac a najskôr presadí v ľahkých odvetviach ako je napríklad potravinárstvo. Ťažký a energeticky náročný priemysel sa bude naďalej spoliehať aj na fosílne palivá, hoci ich podiel sa zníži na zhruba 40 %.
Analytici BloombergNEF pripomínajú, že odvetvia musia byť motivované elektrifikovať a znižovať emisie. “To sa už do istej miery deje v doprave a priemysle, ktoré sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisnými povolenkami a ďalších cieľov. Ale podobné opatrenia je treba zaviesť aj pre vykurovanie v budovách.”
BloombergNEF uvažuje v štúdii s príkladom “archetypu severoeurópskej krajiny” typu Nemecka, Veľkej Británie alebo Holandska. Teda krajín s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov (vietor, slnko), no bez výraznejších flexibilných zdrojov v podobe vodných elektrární. Existuje tu značný dopyt po vykurovaní fosílnymi zdrojmi (najmä plynom) a priemyselná výroba.
V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:
- prečo elektrifikovanie budov bude prebiehať oveľa pomalšie ako v energetike
- prečo sektor budov môže predbehnúť dopravu
- z akých základných predpokladov vychádza analýza BloombergNEF
- kedy sa tepelné čerpadlá typu vzduch stanú výhodnejšie ako plynové kotly
- kedy budú vodíkové palivové články konkurovať tepelným čerpadlám a plynu
- aký je dôvod obmedzeného využívania biomasy v budúcnosti
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.