Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Elektrifikovanie dopravy, budov a priemyslu bude podstatne náročnejšie ako v energetike

Ťažké nákladné vozidlá na elektrický pohon zabezpečujúce diaľkovú dopravu sa v nákladoch nevyrovnajú spaľovacím vozidlám ani do roku 2050, predpokladá BloombergNEF.

Elektrifikovanie dopravy, budov a priemyslu bude podstatne náročnejšie ako v energetike

Foto: Pixabay

Elektrina môže tvoriť výrazný podiel spotrebovanej energie v Európe do roku 2050. V krajinách ako Veľká Británia, Nemecko alebo Holandsko by priama alebo nepriama elektrifikácia kľúčových odvetví priniesla 50 – 60 % podiel elektriny. V súčasnosti je to desať percent. Podiel fosílnych palív by sa znížil z 80 na 23 %.

“Dekarbonizácia energetického odvetvia už začala vďaka politickej podpore a klesajúcim nákladom na obnoviteľné technológie. Ale so zvyšujúcimi sa ambíciami klimatických záväzkov sa pozornosť presúva za hranice energetického systému do celej ekonomiky,” uvádza štúdia BloombergNEF s názvom "Sector Coupling in Europe: Powering Decarbonisation".

Správa načrtáva cestu pre elektrifikovanie odvetví dopravy, priemyslu a budov na základe nákladov na technológie, cenu CO2 a dekarbonizačných snáh najmä v západnej Európe. Ani rozsiahla elektrifikácia dopravy, budov a priemyslu neprinesie úplné eliminovanie emisií. “Elektrifikácia podporovaná štátom už začala v doprave. Sektor budov ju môže do roku 2050 predbehnúť kvôli slabému pokroku pri odklone od fosílnych palív v diaľkovej a nákladnej doprave, letectve a lodnej doprave.”

Elektrifikácia v priemysle sa viac a najskôr presadí v ľahkých odvetviach ako je napríklad potravinárstvo. Ťažký a energeticky náročný priemysel sa bude naďalej spoliehať aj na fosílne palivá, hoci ich podiel sa zníži na zhruba 40 %.

Analytici BloombergNEF pripomínajú, že odvetvia musia byť motivované elektrifikovať a znižovať emisie. “To sa už do istej miery deje v doprave a priemysle, ktoré sú súčasťou európskeho systému obchodovania s emisnými povolenkami a ďalších cieľov. Ale podobné opatrenia je treba zaviesť aj pre vykurovanie v budovách.”

Viessmann rezerva

BloombergNEF uvažuje v štúdii s príkladom “archetypu severoeurópskej krajiny” typu Nemecka, Veľkej Británie alebo Holandska. Teda krajín s rastúcim podielom obnoviteľných zdrojov (vietor, slnko), no bez výraznejších flexibilných zdrojov v podobe vodných elektrární. Existuje tu značný dopyt po vykurovaní fosílnymi zdrojmi (najmä plynom) a priemyselná výroba.

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • prečo elektrifikovanie budov bude prebiehať oveľa pomalšie ako v energetike
  • prečo sektor budov môže predbehnúť dopravu
  • z akých základných predpokladov vychádza analýza BloombergNEF
  • kedy sa tepelné čerpadlá typu vzduch stanú výhodnejšie ako plynové kotly
  • kedy budú vodíkové palivové články konkurovať tepelným čerpadlám a plynu
  • aký je dôvod obmedzeného využívania biomasy v budúcnosti
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Marcel Slávik narazil. Sulík podáva trestné oznámenie kvôli prieťahom pri EIA

Združenie domových samospráv sa podľa rezortu hospodárstva zapája do procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA) s nezmyselnými požiadavkami voči stavebníkom a investorom.

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

České teplárne investovali do znižovania emisií už miliardu eur

Ak domácnosť používa na vykurovanie nevyhovujúci kotol na uhlie či drevo, vyprodukuje viac než 100-násobok emisií oproti domácnostiam pripojeným na diaľkové kúrenie, upozorňujú teplári.

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Trh so zemným plynom sa už zotavuje z krízy, ukázala najnovšia správa Komisie

Európsky trh s plynom môže významne ovplyvniť viacero nových iniciatív, dôležitá bude integrácia energetických systémov aj vodík, upozorňuje Komisia.