Čo ak sa fosílne zdroje energie úplne odstavia? Štúdia skúmala modelové scenáre v piatich európskych krajinách.
Aký bude dopad postupujúcej elektrifikácie cestnej dopravy a vykurovania domácností na energetické systémy (elektrina, plyn), emisie CO2 a ekonomickú aktivitu? Touto hlavnou otázkou sa zaoberal výskum vedcov zo západoeurópskych univerzít v rámci projektu zastrešeného organizáciou The Centre on Regulation in Europe (CERRE).
Štúdia vychádza z rôznych scenárov možnej postupnej elektrifikácie sietí v piatich európskych krajinách: Rakúsku, Belgicku, Francúzsku, Nemecku a Holandsku. Autori uvažujú s tromi scenármi: úroveň elektrifikácie zostane obmedzená, sektory bývania a dopravy budú plne elektrifikované do roku 2050, a treťou možnosťou je stredná cesta.
Výkyvy siete vyrovná plyn
Podobné štúdie musia trochu zjednodušovať vstupné dáta a predpoklady. Obmedzeniam sa nevyhýba ani tento výskum. Autori priznávajú limitovaný geografický záber, zameraný na päť prípadových štúdií z krajín západnej Európy. Štúdia nezohľadňuje zvýšenú cenu CO2 na európskom ETS trhu s emisiami, a do veľkej miery ani postupné zavádzanie obnoviteľných druhov plynu.
Tento dopad sa bude líšiť v závislosti od konkrétnych politík a energetického mixu v danej krajine. Dopyt po plyne by mal rásť v Belgicku, Francúzsku, Nemecku, na rovnakej úrovni zostať v Rakúsku a o niečo menší záujem o plyn bude v Holandsku, kde chcú dokonca zakázať jeho používanie pri vykurovaní.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.