Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Náklady na výrobu syntetického plynu z obnoviteľnej elektriny sú v SR vysoké

Štúdia Energy Brainpool skúmala výhodnosť elektrární na syntetický plyn v porovnaní s atómovými elektrárňami v krajinách V4.

Náklady na výrobu syntetického plynu z obnoviteľnej elektriny sú v SR vysoké

Foto: Viessmann

Na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách V4, sa stavajú a pripravujú nové bloky atómových elektrární. No jadrová energia má aj výhodnejšie alternatívy. Jednou z nich majú byť napríklad elektrárne s riadenou výrobou z obnoviteľných zdrojov (cRE). Podľa konzultačnej spoločnosti Energy Brainpool ide o nákladovo porovnateľné riešenie, prinajmenšom rovnako spoľahlivé a umožňujúce energetickú nezávislosť.

Krajiny V4 sa jadra nevzdávajú

Krajiny tzv. vyšehradskej štvorky majú ambiciózne plány pri výstavbe nových jadrových elektrární a nahradení starých reaktorov. V maďarskej Pakši pribudnú dva reaktory do roku 2026 s celkovou kapacitou 2,4 GW, v Česku rovnaká kapacita v elektrárňach Dukovany a Temelín. Dožívajúce Jaslovské Bohunice na Slovensku, ktoré sa definitívne majú odstaviť v polovici 20. rokov nahradia dva nové bloky v Mochovciach (900 MW), pričom plány existujú na ďalšiu atómovku v Kecerovciach.

Graf č.1: Náklady na výstavbu jadrových elektrární

Z elektriny plyn

“Môžu túto potrebnú kapacitu zabezpečiť obnoviteľné zdroje pri porovnateľných nákladoch?” kladú si otázku autori štúdie vzniknutej na objednávku organizácie Greenpeace a ponúkajú riešenie. Tým má byť technológia známa v skratke ako plyn z elektriny. “Aby bol dopyt po elektrine pokrytý neustále, elektrárne s riadením obnoviteľných zdrojov pozostávajú nielen z veterných a solárnych elekrární, ale aj zariadení na elektrolýzu a premenu na metán, ktoré sú napojené na plynové elektrárne.”

Predražená výstavba a ostatné náklady atómoviek

Autori štúdie analyzovali náklady na atómové elektrárne a porovnali s nákladmi na cRE elektrárne. V súčasnosti plánované atómovky vo Francúzsku a Veľkej Británii majú odhadované náklady vo výške 87 až 126 eur/MWh. Pritom pôvodné projektové plány počítajú s hodnotami na úrovni 55 – 80 eur/MWh. Celkové náklady zahŕňajú kapitálové výdavky výstavby (CAPEX) a podstatne nižšie náklady na údržbu a prevádzku.

Po dokončení výstavby je prevádzka atómových elektrární pomerne lacná a predstavujú jednu z najlacnejších technológií výroby elektriny. Problémom sú však práve vysoké počiatočné náklady. “Kapitálové náklady z počiatočnej investície môžu vyústiť do vysokých celkových nákladov produkcie elektriny. Náklady na odstavenie, demontáž, alebo rizikovú prirážku počas prevádzky často nesú štáty a považujú sa za externé náklady.”

Obrázok: Schéma fungovania plynovej elektrárne využívajúcej nadbytočnú elektrinu z OZE


Ako funguje elektráreň s riadením obnoviteľných zdrojov

cRE elektráreň je založená na využívaní nadbytočne vyrobenej elektriny z obnoviteľných zdrojov v procese elekrolýzy. Následne sa vytvára syntetický plyn, dodávaný do siete, skladovaný v plynových zásobníkoch, alebo použitý na výrobu elektrickej energie plynovými turbínami, či paroplynových elektrárňach. Jednotlivé súčasti elektrárne závisia od konkrétneho potenciálu vetra a slnka v danej krajine.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Treba posilniť cezhraničné kapacity, apelujú regulátori. Pomôže to OZE a zníži volatilitu cien

Ak chcú štáty EÚ v energetickom mixe viac obnoviteľných zdrojov, vyžaduje si to viac kapacít pre cezhraničné obchodovanie, zdôrazňuje ACER.

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Museli dočasne vypnúť veterné a solárne elektrárne, poľskej sústave hrozil problém

Veterné a slnečné počasie stlačilo ceny elektriny na spotovom trhu hlboko do mínusu.

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Nie sú to iba chýbajúce dotácie. Zmapovali, čo na trhu brzdí tepelné čerpadlá

Výhodnosť tepelných čerpadiel pri lacnom plyne klesá. Ďalší problém asociácia vidí v drahých úveroch.