INNOGY
INNOGY
INNOGY

Náklady na výrobu syntetického plynu z obnoviteľnej elektriny sú v SR vysoké

Štúdia Energy Brainpool skúmala výhodnosť elektrární na syntetický plyn v porovnaní s atómovými elektrárňami v krajinách V4.

Náklady na výrobu syntetického plynu z obnoviteľnej elektriny sú v SR vysoké

Foto: Viessmann

Na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách V4, sa stavajú a pripravujú nové bloky atómových elektrární. No jadrová energia má aj výhodnejšie alternatívy. Jednou z nich majú byť napríklad elektrárne s riadenou výrobou z obnoviteľných zdrojov (cRE). Podľa konzultačnej spoločnosti Energy Brainpool ide o nákladovo porovnateľné riešenie, prinajmenšom rovnako spoľahlivé a umožňujúce energetickú nezávislosť.

Krajiny V4 sa jadra nevzdávajú

Krajiny tzv. vyšehradskej štvorky majú ambiciózne plány pri výstavbe nových jadrových elektrární a nahradení starých reaktorov. V maďarskej Pakši pribudnú dva reaktory do roku 2026 s celkovou kapacitou 2,4 GW, v Česku rovnaká kapacita v elektrárňach Dukovany a Temelín. Dožívajúce Jaslovské Bohunice na Slovensku, ktoré sa definitívne majú odstaviť v polovici 20. rokov nahradia dva nové bloky v Mochovciach (900 MW), pričom plány existujú na ďalšiu atómovku v Kecerovciach.

Graf č.1: Náklady na výstavbu jadrových elektrární

Z elektriny plyn

“Môžu túto potrebnú kapacitu zabezpečiť obnoviteľné zdroje pri porovnateľných nákladoch?” kladú si otázku autori štúdie vzniknutej na objednávku organizácie Greenpeace a ponúkajú riešenie. Tým má byť technológia známa v skratke ako plyn z elektriny. “Aby bol dopyt po elektrine pokrytý neustále, elektrárne s riadením obnoviteľných zdrojov pozostávajú nielen z veterných a solárnych elekrární, ale aj zariadení na elektrolýzu a premenu na metán, ktoré sú napojené na plynové elektrárne.”

Predražená výstavba a ostatné náklady atómoviek

Autori štúdie analyzovali náklady na atómové elektrárne a porovnali s nákladmi na cRE elektrárne. V súčasnosti plánované atómovky vo Francúzsku a Veľkej Británii majú odhadované náklady vo výške 87 až 126 eur/MWh. Pritom pôvodné projektové plány počítajú s hodnotami na úrovni 55 – 80 eur/MWh. Celkové náklady zahŕňajú kapitálové výdavky výstavby (CAPEX) a podstatne nižšie náklady na údržbu a prevádzku.

Po dokončení výstavby je prevádzka atómových elektrární pomerne lacná a predstavujú jednu z najlacnejších technológií výroby elektriny. Problémom sú však práve vysoké počiatočné náklady. “Kapitálové náklady z počiatočnej investície môžu vyústiť do vysokých celkových nákladov produkcie elektriny. Náklady na odstavenie, demontáž, alebo rizikovú prirážku počas prevádzky často nesú štáty a považujú sa za externé náklady.”

Obrázok: Schéma fungovania plynovej elektrárne využívajúcej nadbytočnú elektrinu z OZE


Ako funguje elektráreň s riadením obnoviteľných zdrojov

cRE elektráreň je založená na využívaní nadbytočne vyrobenej elektriny z obnoviteľných zdrojov v procese elekrolýzy. Následne sa vytvára syntetický plyn, dodávaný do siete, skladovaný v plynových zásobníkoch, alebo použitý na výrobu elektrickej energie plynovými turbínami, či paroplynových elektrárňach. Jednotlivé súčasti elektrárne závisia od konkrétneho potenciálu vetra a slnka v danej krajine.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.