Štúdia Energy Brainpool skúmala výhodnosť elektrární na syntetický plyn v porovnaní s atómovými elektrárňami v krajinách V4.
Na Slovensku, ako aj v ostatných krajinách V4, sa stavajú a pripravujú nové bloky atómových elektrární. No jadrová energia má aj výhodnejšie alternatívy. Jednou z nich majú byť napríklad elektrárne s riadenou výrobou z obnoviteľných zdrojov (cRE). Podľa konzultačnej spoločnosti Energy Brainpool ide o nákladovo porovnateľné riešenie, prinajmenšom rovnako spoľahlivé a umožňujúce energetickú nezávislosť.
Krajiny V4 sa jadra nevzdávajú
Krajiny tzv. vyšehradskej štvorky majú ambiciózne plány pri výstavbe nových jadrových elektrární a nahradení starých reaktorov. V maďarskej Pakši pribudnú dva reaktory do roku 2026 s celkovou kapacitou 2,4 GW, v Česku rovnaká kapacita v elektrárňach Dukovany a Temelín. Dožívajúce Jaslovské Bohunice na Slovensku, ktoré sa definitívne majú odstaviť v polovici 20. rokov nahradia dva nové bloky v Mochovciach (900 MW), pričom plány existujú na ďalšiu atómovku v Kecerovciach.
Graf č.1: Náklady na výstavbu jadrových elektrární
Z elektriny plyn
“Môžu túto potrebnú kapacitu zabezpečiť obnoviteľné zdroje pri porovnateľných nákladoch?” kladú si otázku autori štúdie vzniknutej na objednávku organizácie Greenpeace a ponúkajú riešenie. Tým má byť technológia známa v skratke ako plyn z elektriny. “Aby bol dopyt po elektrine pokrytý neustále, elektrárne s riadením obnoviteľných zdrojov pozostávajú nielen z veterných a solárnych elekrární, ale aj zariadení na elektrolýzu a premenu na metán, ktoré sú napojené na plynové elektrárne.”
Predražená výstavba a ostatné náklady atómoviek
Autori štúdie analyzovali náklady na atómové elektrárne a porovnali s nákladmi na cRE elektrárne. V súčasnosti plánované atómovky vo Francúzsku a Veľkej Británii majú odhadované náklady vo výške 87 až 126 eur/MWh. Pritom pôvodné projektové plány počítajú s hodnotami na úrovni 55 – 80 eur/MWh. Celkové náklady zahŕňajú kapitálové výdavky výstavby (CAPEX) a podstatne nižšie náklady na údržbu a prevádzku.
Po dokončení výstavby je prevádzka atómových elektrární pomerne lacná a predstavujú jednu z najlacnejších technológií výroby elektriny. Problémom sú však práve vysoké počiatočné náklady. “Kapitálové náklady z počiatočnej investície môžu vyústiť do vysokých celkových nákladov produkcie elektriny. Náklady na odstavenie, demontáž, alebo rizikovú prirážku počas prevádzky často nesú štáty a považujú sa za externé náklady.”
Obrázok: Schéma fungovania plynovej elektrárne využívajúcej nadbytočnú elektrinu z OZE
Ako funguje elektráreň s riadením obnoviteľných zdrojov
cRE elektráreň je založená na využívaní nadbytočne vyrobenej elektriny z obnoviteľných zdrojov v procese elekrolýzy. Následne sa vytvára syntetický plyn, dodávaný do siete, skladovaný v plynových zásobníkoch, alebo použitý na výrobu elektrickej energie plynovými turbínami, či paroplynových elektrárňach. Jednotlivé súčasti elektrárne závisia od konkrétneho potenciálu vetra a slnka v danej krajine.
Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného
za 99 € bez DPH získate na 1 rok
- Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
- Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.