Dvořák Hager & Partners
INNOGY
SPP - Distribúcia

Odstavenie atómiek prinesie nižšie ceny elektriny a tepla, tvrdí štúdia

Sustainable Europe Research Institute hodnotil vplyv postupného ukončenia využívania jadrovej energie v Európe do roku 2050 na ekonomiku.

Odstavenie atómiek prinesie nižšie ceny elektriny a tepla, tvrdí štúdia

Foto: Dreamstime

Čo ak by podpora jadrovej energie v Európe úplne skončila a všetky krajiny pristúpili k postupnému odstaveniu atómových elektrární? Inštitút SERI (Sustainable Europe Research Institute) predstavil, na objednávku hornorakúskej vlády, scenár pre kompletné odstavenie jadrových elektrární v Európe a jeho ekonomické a environmentálne dopady.

Štúdia porovnáva dve možnosti vývoja: postupné odstavenie jadra a zachovanie súčasného stavu štruktúry energetických zdrojov. Výsledky podľa autorov naznačujú, že kombinácia postupného odstavenia jadrovej energie v Európe do roku 2050 a ambicióznych politík udržateľnosti by mala pozitívny vplyv na všetky relevantné ekonomické indikátory a ochranu klímy.  

Neekonomická prevádzka, vysoké náklady

Jadrové elektrárne sa nachádzajú v súčasnosti v 14 z 28 krajín EÚ. Na celkovej výrobe elektrickej energie sa podieľajú takmer 30 %. Podľa štúdie existuje mnoho argumentov pre odstúpenie od jadra, odhliadnuc od rizika havárie a problémov s ukladaním odpadu.

Medzi iným aj neekonomická hospodárnosť v podobe vysokých kapitálových nákladov, ktoré nemožno vyvážiť nízkymi nákladmi na palivo. Okrem toho “existuje celý rad štúdií poukazujúcich na nehospodárnosť jadrovej energetiky na prevádzkovej úrovni.”

Dopad odstavenia jadrových elektrární skúmali autori na niekoľkých ekonomických a environmentálnych indikátoroch – ekonomický rast, závislosť na dovoze, zamestnanosť, ceny, množstvo emisií CO2, či spotreba energie. Štúdia pritom miestami pôsobí až ako naháňač strachu. “Ukazuje sa, že trhové sily samotné nebudú schopné ochrániť svet pred hroziacim ekologickým kolapsom.”

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Stĺpček. Biomasa z banánovníkov, biopalivá z čučoriedok

Drviť zdravé stromy na štiepku či spaľovať potravinové suroviny v autách sa oplatí. Dostatočný prísun dotácií zabezpečí, že aj z tej najnezmyselnejšej činnosti môže byť rentabilný biznis.

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Americkí geológovia potvrdili najväčšie ložisko ropy a plynu v histórii

Geologický úrad USGS potvrdil existenciu súvislých zásob fosílnych palív na území Texasu a Nového Mexika, ktoré dvojnásobne prevyšujú dorerajší rekord spred dvoch rokov.

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Ceny elektriny v EÚ: Slovensko patrí v daniach a poplatkoch ku špičke

Čerstvé čísla Eurostatu za prvý polrok 2018 ukazujú, že ceny elektriny na Slovensku zaťažujeme daňami a skrytými daňami relatívne vo väčšej miere, ako je priemer EÚ.