Batérie môžu konkurovať plynu pri dodávke špičkovej elektriny | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Batérie môžu konkurovať plynu pri dodávke špičkovej elektriny

Štvorhodinové Li-ion batérie majú o desať rokov začať vytláčať z prevádzky paroplynové elektrárne pri krátkodobých dodávkach elektrickej energie.

Batérie môžu konkurovať plynu pri dodávke špičkovej elektriny

Foto: Fotolia

Ceny batériových zásobníkov elektriny neustále klesajú a riešenia uskladňovania energie nachádzajú stále väčšie uplatnenie pri vyrovnávaní výkyvov v sieti a poskytovaní podporných služieb. No nielen tam. Lítiovo-iónové batérie by perspektívne mohli nahradiť plynové elektrárne pri dodávaní špičkovej elektriny v čase najväčších odberov.

Elektrárne s plynovými turbínami slúžia na rýchle, krátkodobé dodanie elektrickej energie v čase najväčšieho dopytu. Nie sú v nepretržitej prevádzke, skôr naopak. Ich naštartovanie je skôr zriedkavé.  

Plynové elektrárne v čase špičky

Mediánová hodnota reálneho využívania celkovej kapacity špičkových plynových elekrární v USA (120 GW) dosahovala vlani 3 %. Najčastejšie tieto zariadenia fungovali zhruba 5 hodín. Napríklad 199 MW elektráreň v Texase bola v prevádzke 309 hodín a spustená 47-krát. V priemere fungovala takmer sedem hodín po štarte.

Paroplynovú elektráreň prevádzkuje v českých Počeradoch aj skupina ČEZ. Dokáže pružne reagovať na meniacu sa situáciu na trhu s elektrinou. Od spustenia do komerčnej prevádzky v roku 2015 vyrobila vyše 4300 Gwh elektriny. “Je nasadzovaná hlavne podľa vývoja cien na dennom trhu s elektrinou a plynom, na základe aktuálneho rozdielu medzi cenou elektriny, plynu a emisných povoleniek. Počebradský paroplyn je však využívaný nielen pre tzv. štarty na cenu, ale dokáže zareagovať aj na odchýlku v sieti spôsobenej výpadkom iného zdroja,” uvádza hovorca ČEZ Roman Gazdík pre Energie-portal.sk. Spustenie, doba prevádzky a odstavenie elektrárne závisia od konkrétnych podmienok a rozhodnutia obchodníka a dispečera.    

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.