VSE
VSE
Belimo 2

Toto sú dôvody, prečo sa energeticky náročný priemysel tak skoro nezmení

Oceliarne, cementárne, chemické závody sú najväčšími spotrebiteľmi energie aj na Slovensku. Snahy o dekarbonizáciu procesov narážajú na ekonomické a technologické limity.

Toto sú dôvody, prečo sa energeticky náročný priemysel tak skoro nezmení

Foto: U.S. Steel Košice

Oceliarne, cementárne, hlinikárne, papierenský či chemický priemysel. To sú všetko odvetvia, ktoré spotrebujú najviac energie a sú aj najviac citlivé na zvyšovanie cien energií. Výroba železa a ocele, cementu a chemikálií tvorí vyše 40 % celkovej spotreby energií v európskom priemysle.

Podniky sa prívlastku “energeticky náročné” zrejme nezbavia tak skoro. A to ani napriek snahe ich “ekologizovať”. Prečo? Vysoká spotreba energie vyplýva z potreby veľmi vysokých teplôt (viac ako 1000 stupňov Celzia) pri spracovávaní surovín. Toto je hlavný dôvod, prečo odvetvia nedokážu používať hocijakú kombináciu paliva a technológie a prečo možnosti elektrifikácie alebo dekarbonizácie týchto procesov sú v súčasnosti značne obmedzené.

VIESSMANN

Napríklad používanie tepelných čerpadiel zatiaľ nie je vhodné pre vysoko-teplotné podmienky. Elektrina môže nahradiť spaľovanie uhlia alebo plynu, no jej použitie závisí od vhodných materiálov k dispozícii a konkrétnych procesov. Aj preto energeticky najnáročnejšie odvetvia v súčasnosti stále závisia na fosílnych palivách.

Ostatné priemyselné odvetvia, ako je potravinárstvo, strojárenstvo, papierenstvo, či spracovanie hliníka využívajú nízke alebo stredne vysoké teploty. Obnoviteľné zdroje (papier) a elektrina (hliník) preto v nich často tvoria už významný zdroj energie.

Štúdia BloombergNEF sa zamýšľa nad perspektívami elektrifikácie ťažkých priemyselných odvetví a uvádza dôvody, prečo tu dekarbonizovanie môže byť náročný a dlhotrvajúci proces.

Oceliarsky priemysel

Vyhliadky na elektrifikovanie výroby železa a ocele sú v krátko- až strednodobom časovom horizonte obmedzené na sporadické využívanie elektrických pecí pri novovznikajúcich investíciach na zelenej lúke. Jedným z dôvodov je obmedzená dostupnosť železného šrotu. Pretože tieto typy pecí dokážu využívať iba recyklované železo. “Rozšírenie tohto typu výroby by preto vyžadovalo vyššiu recykláciu železa a ocele.”

Ďalším dôvodom sú podľa BloombergNEF náklady na energie. Cena zemného plynu bude totiž nižšia ako cena elektriny ešte niekoľko najbližších dekád. Elektrické pece tvoria pomerne stabilný podiel na výrobe ocele v Európe (39-41 %), zvyšok zabezpečujú hlavne zariadenia spaľujúce uhlie.

Úplná elektrifikácia oceliarstva využívajúceho primárnu surovinu zatiaľ na komerčnej úrovni nie je možná. Jednou z ciest môže byť elektrolýza, no v reálnej prevádzke nie je v súčasnosti žiadny takýto projekt. “Preto jej úloha pri výrobe ocele a železa bude veľmi obmedzená aj v roku 2050,” konštatujú analytici.

V ďalšej časti článku sa dozviete:

  • aká je možná technologická cesta pre oceliarstvo a čo ju brzdí v Európe?
  • prečo môže väčšie uplatnenie nájsť vodíková technológia?
  • čo je prekážkou pri využívaní uskladňovania uhlíka?
  • prečo elektrifikácia cementární bude prebiehať pomaly?
  • na aké palivá sa budú spoliehať cementárne naďalej?
  • kedy sa zelený vodík nákladovo vyrovná plynu pri výrobe čpavku?
  • bude vôbec možné vyrábať metanol z vodíka?
 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Pozvánka na konferenciu: Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty

Pozvánka na konferenciu: Slovenská a česká energetika: jeden cieľ, rozdielne cesty

Organizátor podujatia efocus.sk pozýva na 15. ročník konferencie o aktuálnom pohľade na novú energetiku, jej najnovší vývoj a perspektívy na Slovensku a v Čechách.

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2024

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2024

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia pripravila 23. ročník tradičnej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou.

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Pozvánka na konferenciu: Meranie a rozpočítanie tepla 2023

Slovenská spoločnosť pre techniku prostredia pripravila 22. ročník tradičnej odbornej konferencie s medzinárodnou účasťou, ktorá sa uskutoční na konci októbra v Senci.

X
X
X
X