Takmer 80 energeticky náročných firiem získa úľavu na jednej zo zložiek ceny elektriny v objeme 40 miliónov eur. Príjemca najväčšej kompenzácie dostane viac ako 12 miliónov eur.
Finančnú kompenzáciu pre energeticky náročné podniky získa tento rok 76 spoločností. Ide o historicky prvú podporu od štátu a s jej zachovaním počíta aj návrh budúcoročného štátneho rozpočtu.
Podniky si prerozdelia celkovo 40 miliónov eur. Výška kompenzácie pre jednotlivé podniky závisí od reálnej spotreby elektrickej energie, pričom najvyšší príspevok, 12,4 miliónov eur, získa U. S. Steel Košice. S odstupom ďalej nasleduje bratislavský Slovnaft (6,9 mil. eur), Mondi SCP (3,1 mil. eur) a Železiarne Podbrezová (2,3 mil. eur).
Kompletný zoznam podporených podnikov s príslušnou výškou kompenzácie si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Štát túto mimoriadnu podporu poskytuje vybraným firmám ako „kompenzáciu“ za tarifu za prevádzkovanie systému (TPS) z položky za obnoviteľné zdroje energie. Prostredníctvom tejto tarify, ktorá tvorí podstatnú časť koncovej ceny elektriny, sa na Slovensku financuje podpora zelenej energie.
Rezort hospodárstva ešte začiatkom roka zverejnil vyhlášku, ktorou určil, aké odvetvia budú mať podľa usmernenia Európskej komisie nárok na podporu a akým spôsobom bude štát túto kompenzáciu poskytovať. Na Energie-portal.sk sme o pravidlách podpory podrobnejšie písali už vo februárovom článku.
Žiga: Sme transparentní, nediskriminujeme
„Z pohľadu ceny elektriny pre domácnosti patrí Slovensko k najlacnejším krajinám EÚ. V prípade priemyslu je to inak, pretože na rozdiel od Nemecka vláda odmieta, aby sa na dotácie na zelenú elektrinu skladali občania v cenách elektriny. Na druhej strane sa náš priemysel dostal do horšej pozície oproti zahraničnej konkurencii. Preto sme presadili historicky prvé kompenzácie,“ zdôvodnil minister hospodárstva Peter Žiga.
Konkurencieschopnosť slovenských firiem s veľkou energetickou náročnosťou sa podľa neho vďaka mimoriadnej podpore zvýši, keďže podniky získajú späť časť poplatkov, ktorými prispievajú na podporu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Ide o podniky z odvetví ako železiarstvo, oceliarstvo, metalurgia neželezných kovov, výroba cementu, chemický priemysel, výroba celulózy/papiera, drevársky priemysel, ale aj podniky zaoberajúce sa recykláciou materiálov.
Poskytnutie kompenzácie je podľa Žigu v súlade s programovým vyhlásením vlády aj s európskymi pravidlami štátnej pomoci pre energeticky náročné podniky. Mimoriadna podpora sa týka vybraných odvetví, a to podľa zoznamu podporovaných odvetví prílohy č. 3 Usmernenia EK o štátnej pomoci v oblasti ochrany životného prostredia a energetiky na roky 2014 – 2020.
„Podniky teda neurčovalo a nenavrhovalo ministerstvo, ale ide o transparentnú a nediskriminačnú podporu pre všetkých žiadateľov, ktorí splnili podmienky na poskytnutie,“ zdôraznil P. Žiga.
Podpora iba pre veľkoodberateľov nad 1 GWh
Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu 25. júna a podniky mali priestor predkladať žiadosti do konca augusta. Okrem toho, že museli patriť do podporovaného odvetvia, museli tiež preukázať, že najmenej 50 % z celkovej hrubej pridanej hodnoty podniku je tvorených v činnostiach podporovaných odvetví.
Ďalšou z podmienok bolo, že podniky museli za predchádzajúci rok vykázať spotrebu elektriny minimálne na úrovni jednej gigawatthodiny.
Z pohľadu najväčších odberateľov elektrickej energie získajú kompenzáciu, napríklad, U. S. Steel Košice, Slovnaft Bratislava, Mondi SCP Ružomberok, Železiarne Podbrezová, CRH Slovensko, Bekaert Slovakia, Považská cementáreň, Johns Manville Slovakia, Bekaert Hlohovec či Metsa Tissue Slovakia.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.