Najväčšiu časť koncovej ceny elektriny pre domácnosti tvorí silová elektrina, v prípade malých podnikov je to distribúcia.
Z každých 100 eur, ktoré domácnosť uhradí za elektrinu, tvorí samotná komodita – silová elektrina – necelú tretinu. Približne 28 eur tvoria náklady na distribúciu elektriny bez strát a ďalších 22 eur predstavuje tarifa za prevádzkovanie systému.
Vyplýva to z najčerstvejších údajov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). Výročnú správu regulačného úradu za rok 2018 si môžete stiahnuť pomocou odkazu v závere článku.
Komodita tvorí necelú tretinu ceny
Koncovú cenu elektriny pre domácnosti tvorilo v minulom roku podľa ÚRSO sedem rôznych položiek.
Silová elektrina, teda samotná komodita, sa na koncovej cene podieľala necelými 31 %. Približne 28 % z koncovej ceny tvorili náklady na distribúciu elektriny bez strát a 22 % tarifa za prevádzkovanie systému (TPS). Prostredníctvom tej sa na Slovensku financuje podpora obnoviteľných zdrojov energie (OZE), kombinovanej výroby elektrina a tepla (KVET) ako i spaľovanie domáceho uhlia v Novákoch.
Menšiu časť koncovej ceny elektriny pre domácnosti vlani tvorila tarifa za systémové služby (TSS), straty z distribúcie elektriny, prenos elektriny vrátane strát a náklady na dodávku elektriny vrátane primeraného zisku. Podiel jednotlivých zložiek koncovej ceny elektriny znázorňuje graf.
Východiskovými parametrami, na základe ktorých ÚRSO vlani stanovoval maximálnu cenu za dodávku elektriny pre domácnosti, bol aritmetický priemer denných cien oficiálneho kurzového lístka zverejneného pražskou burzou PXE, konkrétne produktu F PXE SK BL Cal-t za obdobie od 1. januára 2017 do 30. júna 2017, ďalej koeficient v percentách, maximálne vo výške 10 % na pokrytie plánovaného diagramu dodávky elektriny pre domácnosti a náklady na odchýlku súvisiace s dodávkou elektriny domácnostiam.
„K sadzbe za dodávku elektriny sa dodávateľom elektriny pripočítala cena za distribúciu, vrátane prenosu elektriny a strát elektriny pri prenose a cena za straty elektriny pri distribúcii elektriny, TSS a TPS podľa cenového rozhodnutia, ktorým boli schválené alebo určené ceny za prístup do distribučnej sústavy a distribúciu elektriny pre prevádzkovateľa distribučnej sústavy, do ktorej bol odberateľ elektriny v domácnosti pripojený,“ píše sa vo výročnej správe ÚRSO.
Štruktúra ceny pre malé podniky vyzerá inak
Okrem domácností ÚRSO reguluje koncové ceny elektriny aj pre malé podniky, teda odberateľov s ročnou spotrebou elektriny najviac 30 000 kWh za rok. Dodávka elektriny malým podnikom bola rozdelená do 11 sadzieb a štruktúra koncovej ceny bola iná ako v prípade domácností.
Samotná silová elektrina tvorila vlani iba necelú štvrtinu (24 %) koncovej ceny elektriny pre malé podniky. Najväčšiu časť, až 40 % koncovej ceny, tvorila distribúcia elektriny bez strát. TPS predstavovala približne pätinu (19 %) ceny elektriny pre malé firmy.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.