INNOGY
VSDS
INNOGY

Väčšiemu rozmachu elektrických kotlov bráni aj nízka cena plynu

Priemyselné odvetvia s nižšou spotrebou energie využívajú aj tepelné čerpadlá. Ich problémom je však stále dlhá doba návratnosti.

Väčšiemu rozmachu elektrických kotlov bráni aj nízka cena plynu

Foto: Viessmann

Zatiaľ čo v energeticky najnáročnejších priemyselných odvetviach je proces elektrifikovania pomerne obtiažny, ostatné odvetvia už zaznamenávajú trend rastúcej nepriamej elektrifikácie aj prostredníctvom tepelných čerpadiel. Umožňuje to technologická rozvinutosť a bežné používanie týchto zariadení v prostredí s nízkymi alebo stredne vysokými teplotami.

Viessmann rezerva

Tepelné čerpadlá v priemysle využíva 30 % inštalácií v Európe určených pre vykurovanie, ohrev vody alebo chladenie. Menej sa používajú pre odvlhčovanie, vysušovanie, či odsoľovanie,” uvádza správa BloombergNEF. Najväčší potenciál všeobecne majú čerpadlá v oblasti vykurovania, ventilácie, klimatizácie vo všetkých priemyselných odvetviach. Ako prvé môžu byť elektrifikované potravinárstvo, výroba papiera, textilu a dreva.

Priemyselné tepelné čerpadlá v Európe sú podľa analytikov výhodnejšie z ekonomického hľadiska ako plynové kotly. S poklesom ceny elektrickej energie by sa atraktívnosť nízkych prevádzkových nákladov mohla ešte zvýrazniť. Problémom je však výška investičných nákladov, kde sú čerpadlá oveľa drahšie ako plynové kotly.

“Doba návratnosti päť a viac rokov je z pohľadu väčšiny majiteľov priemyselných podnikov neekonomická. Iným problémom je, že tepelné čerpadlá zatiaľ nedokážu fungovať pri teplote vyššej ako 180°C. To znamená, že nemôžu pokryť celú potrebu tepla a musí byť naďalej v prevádzke iný systém vhodný pre vysoko-teplotné procesy,” objasňuje štúdia BloombergNEF.

VIESSMANN

V ďalšej časti článku sa ešte dozviete:

  • čo ovplyvní budúcnosť elektrických kotlov?
  • prečo sú elektrokotly momentálne ekonomicky menej výhodným riešením ako plynové?
  • kedy sa presadia hybridné kotly?
 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Toto sú regióny Slovenska s najväčším potenciálom rozvoja geotermálnej energie

Toto sú regióny Slovenska s najväčším potenciálom rozvoja geotermálnej energie

Aký je počet existujúcich geotermálnych vrtov v SR a ich využitie? Ktoré parametre geotermálnych zdrojov sú dôležité z energetického hľadiska?

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Viessmann zvyšuje konektivitu kotlov, čerpadiel, batérií, rekuperačných jednotiek

Spoločná digitálna platforma pre všetky zariadenia zjednodušuje ovládanie a zvyšuje komfort pre zákazníkov aj odborné firmy.

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Energetická trieda A0 si vyžaduje užšiu spoluprácu medzi špecialistami

Pri návrhu a realizácii stavieb treba skĺbiť požiadavky, ktoré na budovy kladie energetická trieda A0, s nárokmi na kvalitu vnútorného prostredia.