VSE
VSE
Belimo 2

Komentár. Nebudú to len ceny energií. Čo čaká novú ministerku v energetike

Ministerka hospodárstva má pred sebou dve ťažko splniteľné zadania.

Radovan Potočár

Radovan Potočár | Foto: Energie-portal.sk

Nová ministerka hospodárstva krátko po vymenovaní označila za svoju prvú veľkú úlohu riešenie budúcoročných cien energií pre domácnosti.

„Našou prvou a zatiaľ najväčšou prioritou sú najmä budúce ceny energií. Preto hneď po oboznámení sa s rezortom a jeho agendou budem iniciovať stretnutia so zástupcami dodávateľov energií, distribútorov energií a slovenským regulátorom, ktoré považujem za nevyhnutné na to, aby sme dokázali zabezpečiť prijateľné ceny energií na blížiace sa obdobie roku 2024,“ hovorí v tlačovej správe, ktorou ministerstvo minulý týždeň oznamovalo personálnu výmenu vo svojom čele.

Za normálnych čias by rezort hospodárstva s cenotvorbou v sieťových odvetviach nemal veľa do činenia, také časy ale nežijeme a vláda má od minulého roka v rukách nástroj tzv. krízovej regulácie. A teda možnosť priamo určiť ceny energií nariadením. Hoci legislatívne inštrumentárium dedí po svojich predchodcoch hotové, nová ministerka správne konštatuje, že času nebude nazvyš.

V prípade elektriny už síce je dohodnutá zmluva s elektrárňami aj prijatý VHZ, ale zostáva dotiahnuť technikálie, pričom cenové konania zohľadňujúce zlacnenú elektrinu ÚRSO ešte len rozbehne. Pri plyne nie je zatiaľ jasné vôbec nič a ak chce vláda regulované ceny „prebiť“ zastropovaním cez krízovú reguláciu, v najbližších týždňoch musí vymyslieť ako, v akom rozsahu a s akým finančným krytím. O teple z CZT - ktoré je pre nemálo domácnosti najväčším energetických výdajom - platí to isté.

Časový tlak je však stále len nepríjemnou okolnosťou oproti gigantickej výzve, ktorou pre pani ministerku bude doručiť programový sľub svojej strany. Tá pred voľbami oblepila krajinu s podobizňou svojho lídra a sloganom, ktorý hlásal „lacnejšie energie.“ Nie „nižšie ako regulované,“ ani „stabilné“ ani „pomaly rastúce.“ Ceny energií sľúbili nižšie. V situácii, kedy slovenské domácnosti platia jedny z najnižších cien v EÚ, to bude extrémne náročná a zároveň bizarná misia.

Ak čitateľ pristane na hru, že politici budú robiť to, čo sľubovali v predvolebnom zápase, na novú ministerku čaká ešte jedno neľahké zadanie. Prísľubom, ktorý jej strana opakovane prízvukovala, je „silný štát,“ čo tvorcovia straníckeho programu v energetike preložili do slov „zásadné posilnenie vplyvu štátu v strategických energetických podnikoch.“ Pokiaľ i dáme na bok otázku, odkiaľ štát vezme stámilióny či miliardy eur na takéto dobrodružstvá, komplikáciou pri doručovaní tohto sľubu bude, že priestoru na posilňovanie štátu v energetike už nezostáva veľa. 

Štát je dnes 100-percentným vlastníkom najväčšieho dodávateľa energií a väčšinovým majiteľom ďalších troch dominantných. Vlastní tiež majoritný podiel v distribučných spoločnostiach, v prepravcovi i skladovateľovi plynu. Prenosovú sústavu a organizátora trhu s elektrinou ovláda kompletne. V spoločnosti, ktorá je najväčším výrobcom elektriny, má tretinový balík akcií. Štát je veľmi silný v energetike už dnes.

Či už nové vedenie rezortu vykľučkuje z týchto krkolomných sľubov tak alebo onak, reálnych úloh, ktoré ministerstvo čakajú, nebude málo. Do leta 2024 treba zaktualizovať INECP, pomedzi to sa zrejme začne diať reforma trhu s elektrinou a bude treba chystať transpozíciu revidovej smernice o OZE. A to je len krátky výpočet „technicko-legislatívnych“ úloh. Strategicky bude ministerstvo stáť aj pred ďalekosiahlymi rozhodnutiami, ktoré sa dotknú budúcej zdrojovej primeranosti či podoby a tempa dekarbonizácie. A geopoliticky aj pred bezpečnostnými otázkami.

Úloh môže byť toľko, až sa z nich jednému zamotá hlava. Napĺňanie krkolomných sľubov spred volieb napokon môže byť príjemným východiskom: neotravujte, tu sme pri zlacňovaní energií, dajte pokoj, tu sme pri posilňovaní štátu.

Radovan Potočár
šéfredaktor Energie-portal.sk


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Jadro, plyn, OZE? Ktorý spôsob výroby elektriny je materiálovo najšetrnejší

Jadro, plyn, OZE? Ktorý spôsob výroby elektriny je materiálovo najšetrnejší

Štúdia porovnáva materiálovú intenzitu jednotlivých technológií podľa hmotnosti surovín, ktoré sú potrebné na výrobu GWh elektriny.

Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá do mínusu. Znamená to aj nové príležitosti

Pribúda hodín, kedy cena elektriny padá do mínusu. Znamená to aj nové príležitosti

Záporné ceny elektriny sa od začiatku roka objavili už 256-krát.

Spočítali, aký potenciál má agrovoltika. Solárne panely môžu vyrábať elektrinu aj na poliach

Spočítali, aký potenciál má agrovoltika. Solárne panely môžu vyrábať elektrinu aj na poliach

Pôda zapojená do výroby elektriny je vylúčená z poľnohospodárskych dotácií. Na rozdiel od Česka Slovensko stále nemá pre agrovoltiku legislatívnu úpravu.

X
X
X
X