Jeden zo scenárov ráta s tým, že v roku 2040 bude Slovensko tretinu spotreby pokrývať elektrinou zo zahraničia.
Zásadnú úlohu pre zabezpečenie dostatku elektriny v budúcnosti zohrá prevádzka paroplynového cyklu Malženice a dostavba štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce, ale situáciu výrazne ovplyvnia aj obnoviteľné zdroje energie (OZE). Na druhej strane do bilancie vstúpi spotreba elektriny, ktorú môže výrazne zvýšiť elektrifikácia priemyslu a dopravy.
Konštatuje to štátna Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorá predstavila „Hodnotenie zdrojovej primeranosti elektrizačnej sústavy SR do roku 2040.“ Ide o strategický dokument s uceleným pohľadom na možný vývoj zdrojového mixu a spotreby v sektore elektroenergetiky.
„Elektromobilita podľa mňa nebude najvýznamnejším faktorom ovplyvňujúcim spotrebu, oveľa výraznejšie do hry vstúpi, čo sa bude diať v priemysle. Stačí sa pozrieť, aký obrovský vplyv malo na zníženie celoslovenskej spotreby elektriny v minulom roku odstavenie hlinikárne v Žiari nad Hronom,“ konštatoval v nedávnom rozhovore pre Energie-portal.sk generálny riaditeľ SEPS Jaroslav Vach.
Teraz SEPS predstavila komplexnú analýzu aj s konkrétnymi číslami. Cieľom je podľa J. Vacha „upozorniť na prípadný možný nedostatok výrobných zdrojov oproti zvýšenej spotrebe v budúcnosti v strednodobom výhľade z pohľadu rôznych scenárov vývoja.“
Celý materiál si môžete stiahnuť v závere tohto textu. Obdobné hodnotenie „zdrojovej primeranosti“ na jar tohto roka publikoval český prevádzkovateľ prenosovej sústavy ČEPS. Analýze sme sa podrobnejšie venovali tu.
V článku sa dozviete:
- s akými scenármi SEPS počíta,
- ako vstúpia do hry Malženice a Mochovce,
- čo sú hlavné závery
Zostavili tri scenáre
Hodnotenie zdrojovej primeranosti z dielne SEPS pracuje s tromi rôznymi scenármi tromi alternatívami. Sú nimi základný, progresívny a dekarbonizačný scenár. Analýzy pritom zahŕňajú posúdenie ako na strane zdrojov výroby elektriny, tak aj na strane spotreby.
„Scenáre pre posúdenie zdrojovej primeranosti ES SR sa líšia na jednej strane rôznym vývojom spotreby a na druhej strane rôznym vývojom obnoviteľných zdrojov elektriny, dokončením EMO4 a dobou zotrvania PPC Malženice v prevádzke,“ zhrnula SEPS.
Každý so scenárov počíta s rozvojom batériových úložísk, ktoré by do roku 2040 mali dosiahnuť výkonovú úroveň 700 MW. Z obnoviteľných zdrojov by najväčší inštalovaný výkon mal pripadať na fotovoltické elektrárne, pri ktorých základný scenár hovorí o 2 400 MW v roku 2040 a ostatné dva scenáre rátajú s 3 200 MW.
Čo hovorí základný scenár
Zostáva vám 64% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.