Enesco

Odstrihnúť sa od trhu s elektrinou? Slovensko by to neprežilo, vysvetľuje expert (+ video)

Elektroenergetické prepojenia posilňujú našu bezpečnosť, hovorí Andrej Hanzel.

Odstrihnúť sa od trhu s elektrinou? Slovensko by to neprežilo, vysvetľuje expert (+ video)
Andrej Hanzel na konferencii Energetický manažment 2023 / Foto: Energie-portal.sk

V diskusii o energetickej kríze sa počas uplynulého roka viackrát objavili hlasy, podľa ktorých by sa Slovensko malo v elektroenergetike „odstrihnúť“ od svojich susedov a spoľahnúť sa na energetickú sebestačnosť. Podporovatelia tohto názoru tvrdia, že krajina by tak mohla profitovať z výroby domácich elektrární a nebola by závislá od vývoja na trhoch.

Je však takýto scenár realistický? Čo by „odstrihnutie“ od spoločného trhu znamenalo v praxi? A ako môžu do hry vstúpiť často skloňované dodávky elektriny z Ukrajiny?

O svoje postrehy k týmto otázkam sa s nami na konferencii Energetický manažment 2023 podelil konzultant Andrej Hanzel, ktorý si z podujatia odniesol ocenenie za svoj celoživotný prínos pre energetiku. 

V článku sa dozviete:

  • ako fungujú toky elektriny v Európe,
  • čo je najväčšou výhodou Slovenska,
  • prečo je „odstrihnutie“ od trhov nebezpečný nápad,
  • ako A. Hanzel vníma perspektívne dodávky elektriny z Ukrajiny.

Sústava potrebuje stabilnú frekvenciu

Podstatou elektroenergetických prepojení podľa experta je, že prenosové sústavy „dýchajú.“ Pre udržiavanie stabilnej frekvencie 50 Hertzov (Hz) Slovensko potrebuje v priebehu dňa aj elektrinu, ktorá „priteká“ spoza hraníc, pričom v niektorých momentoch zas energia smeruje zo Slovenska von.

V prípade, ak by sa Slovensko pred zahraničím uzavrelo, okrem iného by to znamenalo, že slovenskí výrobcovia nebudú môcť dodať svoju produkciu podľa zmluvných záväzkov do zahraničia. To by recipročne viedlo k tomu, že pre rovnaký krok by sa voči Slovensku rozhodli aj susedia.

Výhodou rozsiahlej sústavy, v rámci ktorej Slovensko funguje vďaka prepojeniu s ostatnými európskymi krajinami, je podľa odborníka okrem iného aj vysoké výkonové číslo. Ide o ukazovateľ, ktorý v megawattoch na Hertz (MW / Hz) udáva, koľko megawattov výkonu musí poklesnúť, aby sa frekvencia znížila o jeden Hertz.

„Tá veľká sústava má toto číslo na úrovni 29 000 až 30 000. Takže ak by vypadlo 30 000 MW, frekvencia poklesne o 1 Hz. Na druhej strane ak by Slovensko pracovalo samostatne, naše výkonové číslo bude na úrovni 400 MW / Hz. Inými slovami povedané to znamená, že pri akejkoľvek poruche väčšieho generátora na Slovensku by poklesla frekvencia o 1 Hz,“ priblížil odborník s tým, že takýto pokles frekvencie by krajine spôsobil obrovské problémy.

Zostáva vám 48% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)