Slovensko má na transpozíciu smernice 18 mesiacov. Stavbári apelujú na skrátenie povoľovacích konaní.
Novelizácia smernice o podpore využívanie obnoviteľných zdrojov energie, ktorú pred dvomi týždňami prijala Rada EÚ, sa dotkne aj sektoru budov. Prehľad všetkých dôležitých zmien sme na Energie-portal.sk priniesli 11. októbra.
Členské štáty EÚ si budú po novom musieť stanoviť cieľ, koľko elektriny vyrobia z obnoviteľných zdrojov energie (OZE) prostredníctvom strešnej fotovoltiky alebo iných zdrojov umiestnených na budovách či v ich blízkosti.
Zástupcovia slovenského stavebníctva v reakcii na nové požiadavky upozorňujú, že bude potrebné urýchliť povoľovacie procesy. A plnenie nových požiadaviek smernice sa podľa nich nezaobíde bez „masívneho preškolenia“ odborníkov.
V článku sa dozviete:
- čo revidovaná smernica vyžaduje pri vykurovaní,
- ako budú nastavené ciele v oblasti budov a OZE,
- na čo upozorňujú stavebníci,
- ako je na tom Slovensko s využívaním OZE.
O čo ide
Novela smernice o OZE sa zameriava na ciele pre obnoviteľné zdroje v oblasti dopravy, priemyslu, budov a diaľkového vykurovania. Ide o sektory, kde sa OZE na rozdiel od elektroenergetiky presadzujú relatívne pomalšie.
„Účelom čiastkových cieľov je urýchliť integráciu obnoviteľných zdrojov energie v odvetviach, v ktorých je začleňovanie pomalšie,“ uviedli vo svojich záveroch ministri z členských krajín EÚ, ktorí schválili revíziu kľúčovej smernice.
Jednotlivé členské krajiny EÚ majú teraz na jej transpozíciu do vnútroštátneho práva 18 mesiacov. Pri posledných veľkých zmenách v tejto smernici sa Slovensko s transpozíciou omeškalo, za čo štát čelil žalobe zo strany eurokomisie. Ak sa jej bude chcieť tento raz vyhnúť, musí sa poponáhľať. Revízia smernice o OZE bude čakať na stole novú ministerku. Legislatíva je v gescii rezortu hospodárstva.
K revidovaným cieľom však krajina oficiálne zaujala rezervovaný postoj. „Aj keď považujeme ambiciózne ciele v doprave a pri vykurovaní za náročné dosiahnuť a existuje riziko ich nenaplnenia, Slovenská republika vyvinie úsilie aj prostredníctvom nastavenia cieľov a opatrení v NECP pre ich dosiahnutie,“ píše sa v stanovisku Slovenskej republiky k revízii smernice.
Čo hovoria stavebníci
Zostáva vám 59% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.