Obnoviteľné zdroje sú lacnejšie ako uhlie a nepotrebujú finančnú podporu, ich rozvoj však brzdia povoľovacie procesy aj komplikácie pri pripájaní, tvrdia zástupcovia sektora zelenej energetiky.
Firmy v regióne strednej Európy sa zaujímajú o vlastnú výrobu zelenej energie, ale aj o nákup certifikovanej elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
Ukázal to prieskum medzi firmami a veľkými spotrebiteľmi elektriny pôsobiacimi v krajinách V4, ktorý zrealizovali členovia organizácie Visegrad+ for Renewable Energy (V+RE), ku ktorým patrí aj Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI).
„Spoločnosti chcú byť zelené a využívať obnoviteľnú energiu, čo je v rozpore s nízkymi ambíciami národných energetických a klimatických plánov krajín V4. Snahy súkromného sektora však vytvárajú potenciál na revíziu plánov, aj v nadväznosti na konečnú dohodu o novom klimatickom cieli EÚ do roku 2030,“ zhodnotila výsledky prieskumu Rebekka Popp, politická poradkyňa britského think tanku E3G.
Výsledky prieskumu si môžete stiahnuť cez odkaz v závere článku. Projekt financovalo britské ministerstvo pre obchod, energetiku a priemyselnú stratégiu (BEIS).
Poľsko rozvíja veternú energetiku
Viac ako polovica z 36 spoločností, ktoré sa zapojili do prieskumu, plánuje prechod na 100 % obnoviteľnú elektrinu do roku 2030. S výhľadom do roku 2050 má takýto cieľ viac ako 80 % firiem.
Zdroj: Corporate procurement of renewable electricity: Insights from the Visegrad countries
Korporátne ciele sú v tomto ohľade vyššie ako záväzky vyplývajúce z Národných energetických a klimatických plánov krajín V4. Slovensko, Česko a Maďarsko sú pritom podľa nedávnej analýzy členskými štátmi EÚ s najnižším podielom veternej a solárnej energie na výrobe elektriny.
Poľsko ako krajina s najvyšším podielom energie z uhlia je v súčasnosti už na ceste k tomu, aby sa stala silným hráčom vo výrobe veternej energie v Baltskom mori, no zaznamenáva aj masívny rozvoj fotovoltiky.
„Už dnes môžu obnoviteľné zdroje, ako je pobrežný vietor a fotovoltika, ľahko zásobovať elektrickou energiou. Poľský priemysel sa čoraz viac obáva vysokých cien energií spojených s pomalým útlmom uhlia a východisko vidí v rýchlom budovaní, v súčasnosti už lacnejších, obnoviteľných zdrojov,“ podotkla Irena Gajewska z Poľskej asociácie veternej energie.
Keďže elektrinu z OZE môžu firmy získavať rôznymi spôsobmi, vlastnou výrobou alebo nákupom z externých zdrojov, prieskum zisťoval stratégie spoločností v tejto oblasti.
Z jeho výsledkov vyplýva, že firmy majú záujem o vlastnú výrobu na mieste (11 z 36 spoločností), ako aj o nákup zelenej elektriny alebo certifikátov preukazujúcich čistú spotrebu elektriny (8 z 36 spoločností).
OZE brzdia viaceré bariéry
Spoločnosti v regióne V4 však podľa prieskumu čelia pri snahách o vlastnú výrobu aj pri nákupoch väčšieho množstva elektriny z obnoviteľných zdrojov viacerým prekážkam. Tie majú podľa vyjadrení respondentov prevažne politický charakter.
K bariéram na trhu OZE respondenti zaradili nedostatok dlhodobých politických stratégií, obmedzujúce právne predpisy a administratívne prekážky.
„Napriek enormnému tlaku súkromného sektora však stále necítime dostatočnú podporu zo strany štátu. Nemyslím teraz finančnú podporu, tú fotovoltika ani veterná energia nepotrebujú, hovorím predovšetkým o povoľovacích procesoch, neprimeraných sieťových poplatkoch a komplikáciách pri pripojení. Štát o tom vie už dlho, no je najvyšší čas s tým niečo začať robiť,“ povedal Ján Karaba, riaditeľ SAPI.
Podľa Evy Bučovej, predsedníčka výboru pre udržateľnosť v ING Česká republika, bude pri prechode na zelenú ekonomiku kľúčové, aby na trhu OZE existovala jasná regulačná podpora, stabilné podnikateľské prostredie a predvídateľnosť.
„Ešte dôležitejšie to bude počas rekonvalescenčného obdobia po odznení pandémie. Spolupráca medzi všetkými zainteresovanými stranami vo verejnej aj súkromnej sfére je nevyhnutná a má výrazný akceleračný účinok na zelené investície. Obnoviteľná energia je pre mnohé spoločnosti nevyhnutnosťou pre zniženie ich uhlíkovej stopy,“ uviedla. E. Bučová.
ZDROJ: SAPI
Stiahnite si: Výsledky prieskumu
Zostáva vám 0% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.