Návrhov poslancov SaS a OĽaNO sa týka tiež postavenia samospráv.
Odpájanie sa od centrálneho zásobovania teplom (CZT), ktoré dlhodobo patrí medzi diskutované témy v slovenskom teplárenstve, možno čaká zmena pravidiel. Od dneška (13. marca 2023) je v medzirezortnom pripomienkovom konaní poslanecký návrh, ktorý by mal odpájanie v niektorých prípadoch zjednodušiť. A predkladatelia navrhujú aj ďalšie zmeny.
Na druhej strane ministerstvo hospodárstva návrh kritizuje a upozorňuje pritom na úskalia, pred ktorými varujú i teplári. Jedným z nich je možný „dominový efekt,“ ktorý v rozhovore pre Energie-portal.sk opisoval aj šéf Slovenského zväzu výrobcov tepla Stanislav Janiš.
V článku sa dozviete:
- čo všetko poslanecký návrh zahŕňa,
- ako sa majú zmeniť podmienky pre odpájanie od CZT,
- čo návrh hovorí o postavení samospráv,
- ako sa k návrhom stavia ministerstvo hospodárstva,
- na čo MH SR upozorňuje pri odpájaní od CZT.
Chcú podporiť decentralizované OZE
Návrh novely zákona č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike a 250/2012 Z.z. predložili poslanci Tomáš Šudík (OľaNO) a Karol Galek (SaS), do jesene minulého rok štátny tajomník Ministerstva hospodárstva SR. Ako K. Galek priblížil v rozhovore pre Energie-portal.sk v roku 2020, jednoduchšie odpájanie od CZT zamýšľal presadiť už počas svojho pôsobenia v rezorte.
„Ukončenie tzv. teplárenského nevoľníctva mali vo svojom volebnom programe SaS aj OĽaNO a jej aj súčasťou programového vyhlásenia vlády. Samotný návrh zákona v podobnej forme, ako sme ho predkladali aj z pozície opozičných poslancov, bol súčasťou pôvodnej verzie prvého „kilečka.“ Návrh sa bohužiaľ do finálnej verzie prvého „kilečka“ nedostal, hoci už bol rozpracovaný aj s dôvodovou správou. Stiahnuť sme ho museli na žiadosť premiéra Igora Matoviča,“ vysvetľoval K. Galek.
Od roku 2020 teplárenský zákon prešiel viacerými úpravami a menili sa aj podmienky odpájania od CZT. Konsolidované znenie zákona s prehľadným vyznačením všetkých zmien platných od 1. decembra 2022, si môžete pozrieť tu.
Z opozičných poslaneckých lavíc K. Galek skúša zmeniť podmienky odpájania od CZT opäť. Spolu s T. Šudíkom predložili na pripomienkovanie novelu zákona, ktorá by mala odpájanie uľahčiť v prípadoch, kedy nová výrobňa tepla využíva obnoviteľné zdroje energie (OZE).
Poslanci navrhujú upraviť ustanovenie v § 12 zákona tak, aby sa nepovoľovala výstavba nových zdrojov tepla, ak sa v dôsledku ich výstavby zníži odber tepla z účinného CZT a zhorší sa vplyv na životné prostredie alebo sa zníži podiel tepla z OZE alebo odpadového tepla v dodávke tepla. Úprava by v praxi znamenala jednoduchšie odpájanie napríklad pre bytové domy, ktoré sú pripojené k CZT s nízkym zastúpením OZE a rozhodnú sa ísť cestou vlastnej výroby práve na báze OZE.
„Súčasne sa navrhuje chrániť pred odpájaním účinné centralizované zásobovanie teplom z obnoviteľných zdrojov, ktoré využíva 65 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie a viac,“ uvádzajú K. Galek a T. Šudík v dôvodovej správe k návrhu.
Navrhujú posilniť samosprávy
Druhou oblasťou, ktorej sa týka poslanecký návrh, je zapojenie bratislavských a košických mestských častí do plánovania a tvorby koncepcií rozvoja tepelného hospodárstva na ich území. Táto téma sa dostala do popredia najmä pre vlaňajšie kroky starostky bratislavského Starého Mesta a starostu Ružinova. Poslanci Galek a Šudík zároveň navrhujú, aby sa posilnila verejná kontrola pri cenotvorbe dodávateľov tepla tým, že mestá a obce by v cenových konaniach získali postavenie zúčastnenej osoby.
„Zúčastnená osoba bude mať právo byť upovedomená o začatí konania a o iných podaniach účastníkov konania, zúčastniť sa na ústnom pojednávaní a na miestnej obhliadke, navrhovať dôkazy a doplnenie podkladu rozhodnutia. Nebude mať však právo podať opravný prostriedok,“ uviedli poslanci.
Zvýšenie transparentnosti a prehľadnosti si poslanci sľubujú tiež od návrhu, aby bol Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) povinný zverejniť na svojom webovom sídle nástroj na porovnávanie cien tepla. V súčasnosti ÚRSO sprístupňuje „cenovú kalkulačku“ len pre dodávky elektriny a plynu.
Ministerstvo je proti
Podľa stanoviska rezortu hospodárstva, ktoré poslanci predložili spolu so svojím materiálom, ich návrh nie je účelný a dôvodný. Ministerstvo ho preto odmieta.
V súvislosti s odpájaním od CZT rezort argumentuje, že poslanecký návrh obmedzí možnosť nevydať príslušné osvedčenie len na tie prípady, kedy nové výrobne tepla budú v prevažnej miere využívať zemný plyn, respektíve akýkoľvek iné zdroj než OZE alebo odpadové teplo.
„Zámerom súčasnej právnej úpravy je ochrana účinných CZT bez ohľadu na palivo, t.j. či posudzovaný nový zdroj bude využívať OZE, odpadové teplo alebo fosílne palivo. Pre účinné CZT, ktoré využívajú technológiu kombinovanej výroby, znamená zníženie odberu tepla aj zníženie objemu vyrobenej elektriny, a tým v konečnom dôsledku aj znižovanie úspor primárnej energie,“ vysvetľuje ministerstvo.
Na druhej strane výstavbou nového zdroja tepla dôjde k zníženiu odberu tepla z účinného CZT, teda tepla vyrobeného z OZE, odpadového tepla alebo tepla z KVET. Tým podľa MH SR dôjde k znehodnoteniu investícií do výrobných zdrojov účinných CZT, ktoré zároveň boli alebo sú podporované investičnou štátnou pomocou z finančných prostriedkov Európskej únie.
Zostáva vám 12% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.