Rezort hospodárstva pracuje na legislatívnej úprave, ktorá bude riešiť reťazenie v dodávkach tepla.
Ceny tepla v niektorých mestských častiach Bratislavy, ale aj v ďalších mestách Slovenska by mohli byť nižšie, ak sa obmedzí reťazenie v dodávkach. Tak argumentuje MH Teplárenský holding (MHTH), štátna spoločnosť, ktorá od mája tohto roka združuje šesticu dovtedy samostatných teplární. Štátni teplári sa pritom odvolávajú na vlastné prepočty, pričom v prípade hlavného mesta hovoria aj o konkrétnych číslach.
„Historicky to vzniklo tak, že v 90. rokoch boli energetické závody vo väčšine prípadov, okrem Košíc, vyčlenené, napríklad do Západoslovenskej energetiky a podobne, pričom sekundárne rozvody zostali obciam. Tam nastalo to historické delenie,“ priblížil Marcel Vrátný, generálny riaditeľ MHTH na dnešnej tlačovej besede s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom (SaS) a predstaviteľmi dvoch bratislavských mestských častí.
„Keď boli ceny energií nízke, asi to nikoho až tak neťažilo, ale dnes vstupujeme do doby, kedy v najbližších rokoch energie určite budú významným nákladom pre všetky domácnosti. O to dôležitejšie je vrátiť sa k tejto problematike a intenzívne o tom diskutovať,“ vyhlásil M. Vrátný.
V článku sa dozviete:
- ako MHTH vníma situáciu v Bratislave,
- prečo MHTH podľa M. Vrátného nezarobí viac, ani ak získa sekundárne rozvody,
- o čom štátni teplári rokujú s rôznymi mestami Slovenska,
- v čom šéf MHTH vidí „detektívnu prácu,“
- aký problém M. Vrátný vidí v cenových rozhodnutiach ÚRSO a o čom s úradom diskutujú,
- čo hovorí o zmenách legislatívy minister Sulík.
V Bratislave sa k cene tepla pribaľuje 19 až 26 %
MHTH, do ktorého portfólia patrí aj bratislavská štátna tepláreň, podľa slov M. Vrátného v hlavnom meste dodáva 75 % svojho tepla priamo konečným zákazníkom, teda občanom a bytovým družstvám. „Zvyšných 25 % dodávok funguje tak, že naše teplo dodávame na primárnych rozvodoch cez naše výmenníkové stanice na sekundárne okruhy, ktoré sú v súčasnosti vo vlastníctve mestských častí,“ priblížil M. Vrátný s tým, že toto teplo je následne prostredníctvom ďalších firiem predávané koncovým odberateľom.
„Našou víziou je ponúknuť všetkým zákazníkom v Bratislave rovnakú cenu tepla, ktorá je dnes na úrovni 80 eur za megawatthodinu bez DPH. Konečná cena pre zákazníkov je v súčasnosti o 19 % až 26 % vyššia ako naša cena,“ podotkol M. Vrátný.
Zľava: Starosta Ružinova M. Chren, šéf MHTH M. Vrátný, starostka Starého Mesta Z. Aufrichtová a minister R. Sulík | Foto: Energie-portal.sk
Štátny holding však podľa slov jeho šéfa nezarobí o nič viac, ani ak sa mu podarí ovládnuť celý trh dodávok tepla v Bratislave a 100 % svojho tepla bude predávať priamo odberateľom. Dôvodom má byť regulácia v sieťových odvetviach. „Tá regulácia hovorí, že akonáhle dodávame teplo, dostaneme presne regulovaný oprávnený zisk.“
Zverenie dodávok tepla priamo MHTH a „skrátenie“ reťazca dodávok je však z pohľadu mestských častí zložitým procesom, ktorý by si v prípade vyhlásenia súťaže podľa ružinovského starostu Martina Chrena vyžadoval tri až štyri roky. Zástupcovia Ružinova a Starého Mesta však tvrdia, že v tomto prípade vyhlásenie súťaže nie je potrebné a na presadenie zámeru sa dá využiť inštitút „osobitného zreteľa.“
Zostáva vám 53% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.