Najvýhodnejšie je zveriť celý systém tepelných zariadení jednej firme, apeluje najväčší výrobca tepla v krajine.
Vysoké ceny plynu, drahé emisné povolenky či neefektívna distribúcia. Ceny tepla na Slovensku tlačí nahor viacero faktorov. Jedným z dlhodobých dôvodov rastu cien tepla je však aj reťazenie v dodávkach. Najnovšie sa o tomto probléme začalo diskutovať v súvislosti s iniciatívou dvoch bratislavských mestských častí.
V článku sa dozviete:
- čo znemená reťazenie v dodávkach tepla,
- aké sú ceny tepla v jednotlivých mestských častiach Bratislavy,
- čo navrhla starostka Starého Mesta,
- ako celý problém vnímajú teplári.
Reťazenie dodávok je problém, priznáva ÚRSO
Výrobno-dodávateľský reťazec v teplárenstve je v porovnaní s plynárenstvom či elektroenergetikou často komplikovanejší a rozdrobenejší. Popri výrobcovi, ktorý zabezpečuje primárnu distribúciu tepla, do hry vstupuje aj sekundárna distribúcia, ktorá siaha k samotnému odberateľovi. A práve v tejto časti dodávok sa do reťazca „pribaľujú“ ďalšie subjekty.
„Často nie je jasné, v čom je vlastne ich pridaná hodnota. To vedie aj k nabaľovaniu koncovej ceny, pretože namiesto dvoch či troch hráčov v reťazci je ich zrazu päť alebo viac,“ povedal Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO). „Ak sa zvýši efektivita v celom reťazci, najviac na tom získa práve zákazník.“
Reťazenie v dodávkach tepla mala čiastočne obmedziť vlaňajšia novela zákona o tepelnej energetike z dielne koaličných poslancov.
„Nie je možné reťaziť ceny, nie je možné nabaľovať sa vysokými obchodnými maržami na cenách za teplo, pokiaľ je vlastníkom primárneho okruhu jeden subjekt a vlastníkom sekundárneho okruhu ďalší subjekt. Tie si nabaľovali ceny po ceste, až kým sa teplo dostalo ku konečnému spotrebiteľovi,“ priblížil jeden z predkladateľov, poslanec Milan Vetrák (OĽaNO).
„Takýmto praktikám chceme zamedziť. Novela zákona vytvára základ pre to, aby takéto nabaľovanie cien skončilo a koncovku tomu dá príslušným právnym predpisom Úrad pre reguláciu sieťových odvetví,“ zdôraznil M. Vetrák s tým, že regulátor by mal vydať predpis, ktorým „zastropuje“ obchodné marže.
Reťazenie v dodávkach tepla a jeho vplyv na koncové ceny tepla pre občanov je však aj po viac ako roku stále horúcou témou. Diskusia o reťazení dodávok sa v posledných dňoch a týždňoch rozprúdila v Bratislave.
V Starom Meste sa udržal Termming
Poslanci bratislavskej mestskej časti Staré Mesto v polovici mája odmietli návrh starostky na zmenu nájomcu tepelných a energetických zariadení. Tým je v súčasnosti firma Termming, po novom sa ním mala stať štátna spoločnosť MH Teplárenský holding.
Zostáva vám 70% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.