Ceny za teplo rastú nielen kvôli neefektívnej distribúcii, ale aj reťazeniu dodávok | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSDS
Belimo

Ceny za teplo rastú nielen kvôli neefektívnej distribúcii, ale aj reťazeniu dodávok

Na rozdiel od elektroenergetiky alebo plynárenstva dochádza v teplárenstve často k väčšiemu rozdrobovaniu dodávateľského reťazca.

Ceny za teplo rastú nielen kvôli neefektívnej distribúcii, ale aj reťazeniu dodávok

Foto: Energie-portal.sk

Teplo predstavuje hlavnú položku v účtoch za energie v domácnostiach. Nárast ceny za teplo z diaľkového vykurovania súvisí najmä so zvýšením nákladov na emisné povolenky, ktoré musia platiť veľkí výrobcovia tepla. Ale nielen drahší oxid uhličitý v dôsledku klimatických opatrení EÚ, či nepriama domáca podpora uhlia, sú príčinou rastu ceny za centrálne vykurovanie.

“Je to spôsobené aj vysokými nákladmi na distribúciu v centralizovaných zdrojoch. Teplárenské sústavy by sa mali otvoriť a pribúdať by mali aj lokálne zdroje,” predstavil zámer ministerstva hospodárstva štátny tajomník Karol Galek na konferencii Smart NRG Forum.

Aj systémy CZT by mali zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov pri dodávkach tepla. Nemalo by to byť však na úkor ďalšieho rastu ceny tepla. “Vždy to niekto musí zaplatiť. Našim cieľom je dekarbonizovaná energetika, ale nemôže na to doplatiť spotrebiteľ.”

Nabaľovanie koncovej ceny

Na rozdiel od dodávok elektriny alebo plynu, výrobno-dodávateľský reťazec v teplárenstve je často komplikovanejší. Okrem výrobcu, ktorý zabezpečuje primárnu distribúciu, existuje ešte sekundárna distribúcia a odtiaľ ide teplo k odberateľovi. Do tohto reťazca okrem toho vstupujú aj ďalšie subjekty, hľadajúce nový spôsob poskytovania služieb.

Všetko o plyne

“Často nie je jasné, v čom je vlastne ich pridaná hodnota. To vedie aj k nabaľovaniu koncovej ceny, pretože namiesto 2-3 hráčov v reťazci je ich zrazu päť alebo viac. Vidíme tu priestor aj v legislatíve, aby sa zabránilo umelému rozdrobovaniu reťazca,” uviedol Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

Švajčiarsko zakáže používať elektromobily, aby sa vyhlo black-outu

V prípade hroziaceho nedostatku elektriny sa obmedzí nabíjanie elektrických vozidiel, zatvoria obchody, štadióny, či divadlá.