VSDS
INNOGY
INNOGY

Ceny za teplo rastú nielen kvôli neefektívnej distribúcii, ale aj reťazeniu dodávok

Na rozdiel od elektroenergetiky alebo plynárenstva dochádza v teplárenstve často k väčšiemu rozdrobovaniu dodávateľského reťazca.

Ceny za teplo rastú nielen kvôli neefektívnej distribúcii, ale aj reťazeniu dodávok

Foto: Energie-portal.sk

Teplo predstavuje hlavnú položku v účtoch za energie v domácnostiach. Nárast ceny za teplo z diaľkového vykurovania súvisí najmä so zvýšením nákladov na emisné povolenky, ktoré musia platiť veľkí výrobcovia tepla. Ale nielen drahší oxid uhličitý v dôsledku klimatických opatrení EÚ, či nepriama domáca podpora uhlia, sú príčinou rastu ceny za centrálne vykurovanie.

“Je to spôsobené aj vysokými nákladmi na distribúciu v centralizovaných zdrojoch. Teplárenské sústavy by sa mali otvoriť a pribúdať by mali aj lokálne zdroje,” predstavil zámer ministerstva hospodárstva štátny tajomník Karol Galek na konferencii Smart NRG Forum.

Aj systémy CZT by mali zvyšovať podiel obnoviteľných zdrojov pri dodávkach tepla. Nemalo by to byť však na úkor ďalšieho rastu ceny tepla. “Vždy to niekto musí zaplatiť. Našim cieľom je dekarbonizovaná energetika, ale nemôže na to doplatiť spotrebiteľ.”

Nabaľovanie koncovej ceny

Na rozdiel od dodávok elektriny alebo plynu, výrobno-dodávateľský reťazec v teplárenstve je často komplikovanejší. Okrem výrobcu, ktorý zabezpečuje primárnu distribúciu, existuje ešte sekundárna distribúcia a odtiaľ ide teplo k odberateľovi. Do tohto reťazca okrem toho vstupujú aj ďalšie subjekty, hľadajúce nový spôsob poskytovania služieb.

Všetko o plyne

“Často nie je jasné, v čom je vlastne ich pridaná hodnota. To vedie aj k nabaľovaniu koncovej ceny, pretože namiesto 2-3 hráčov v reťazci je ich zrazu päť alebo viac. Vidíme tu priestor aj v legislatíve, aby sa zabránilo umelému rozdrobovaniu reťazca,” uviedol Andrej Juris, predseda Úradu pre reguláciu v sieťových odvetviach.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ČEZ predal najväčší pevninský veterný park v Európe

ČEZ predal najväčší pevninský veterný park v Európe

Skupina sa zbavila časti rumunských aktív. Distribúciu, predaj energií a veterný park získala spoločnosť Macquarie Infrastructures and Real Assets.

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Dodávatelia energií: Vecná regulácia spôsobuje väčšie problémy než cenová

Prílišná byrokracia komplikuje život najmä menším dodávateľom. Vzorové obchodné podmienky sa podobajú už na príručku pre spotrebiteľa.

Ministerstvo v tomto roku spustí veľkú aukciu na zelené elektrárne. Pripravuje aj ďalšie

Ministerstvo v tomto roku spustí veľkú aukciu na zelené elektrárne. Pripravuje aj ďalšie

Jedna z pripravovaných aukcií má byť zameraná výlučne na vodné alebo geotermálne elektrárne. V ďalšej chce MH SR investorom ponúknuť konkrétnu lokalitu a technológia má vzísť zo súťaže.