Enesco

Slovenskí teplári chcú dosiahnuť 100 % uhlíkovú neutralitu. Prezradili ako a dokedy

Centrálne zásobovanie teplom má podľa výrobcov tepla už dnes výrazne nižšiu uhlíkovú náročnosť ako plynové kotly v domácnostiach.

Slovenskí teplári chcú dosiahnuť 100 % uhlíkovú neutralitu. Prezradili ako a dokedy
Foto: Fotolia

Centrálne zásobovanie teplom (CZT) bude do 10 rokov plne dekarbonizované alebo nízkoemisné a najneskôr do roku 2050 dosiahne 100 % uhlíkovú neutralitu. Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla, ktorý zároveň apeluje na vládu, aby systémy CZT v záujme dekarbonizácie podporovala.

Emisie z CZT klesajú

Teplári pripomínajú, že vykurovanie a chladenie dnes spotrebuje v EÚ polovicu celkovej energie a napriek opatreniam zameraným na energetickú efektívnosť a zníženie dopytu sa stále očakáva, že bude až do roku 2050 predstavovať najväčší podiel dopytu po energii. Systémy CZT budú podľa teplárenského zväzu kľúčovým nástrojom pre ekologické a zároveň cenovo dostupné teplo.

„Už dnes je teplo zo systémov CZT u nás vo veľkej miere nízko emisné, približne 50 % tepla je vyrobeného z nízko emisného plynu a 20 % tepla z obnoviteľných zdrojov energie. Zdroje na výrobu tepla v systémoch CZT sú pod prísnou kontrolou a plnia emisné limity podľa najlepších dostupných technológií,“ zdôraznil SZTV v tlačovej správe.

Teplári argumentujú, že od roku 2010 klesli emisie CO2 v CZT o viac ako 25 % a vďaka inováciám a modernizácii CZT bude pokles emisií v mestách pokračovať. Umožniť to má zvyšovanie podielu OZE, napríklad využitím geotermálnej energie, biomasy, biometánu či vodíka, ale aj zachytávanie odpadového tepla z priemyselných procesov, vrátane tepla, ktoré vzniká ako vedľajší produkt napríklad v nemocniciach či dátových centrách.

„Uhlíková intenzita výroby tepla v CZT je už dnes, vďaka vysokému podielu obnoviteľných zdrojov a kombinovanej výroby elektriny a tepla nižšia, v porovnaní s individuálnymi plynovými kotlami,“ uviedol SZTV s tým, že uhlíková intenzita výroby tepla v CZT je 183 gCO2/kWht, kým pri individuálnych riešeniach na báze zemného plynu je to až okolo 224 gCO2/kWh.

Budovanie nových individuálnych zdrojov tepla na fosílne palivá preto podľa teplárov uhlíkovú intenzitu v mestách nijako nezníži. Argumentujú pritom tým, že kvalita ovzdušia v mestách závisí aj od počtu komínov v meste, nie len od počtu áut.

Janiš: Na ťahu je vláda

Podľa predsedu predstavenstva SZVT Stanislava Janiša môžu systémy CZT na Slovensku výrazne prispieť k uhlíkovej neutralite, ktorú by Slovensko spolu so zvyškom EÚ mali dosiahnuť do roku 2050. „Čím menej komínov bude v meste a viac budov bude napojených na systémy CZT, tým skôr sa dosiahne ich dekarbonizácia,“ povedal S. Janiš.

Šéf teplárenského združenia zároveň pripomenul, že podľa údajov v Národnom programe znižovania emisií SR sa dá relatívne ľahko pripojiť na systémy CZT takmer 27 000 domácností .

„Efektívne a motivačné nástroje, vrátane odstránenia diskriminácie obyvateľstva zásobovaného teplom z CZT má v rukách vláda,“ podotkol S. Janiš.

Do 30 rokov sľubujú dekarbonizáciu

Zostáva vám 30% na dočítanie

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Ak máte záujem o predplatné, pokračujte prosím kliknutím na tlačidlo nižšie.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 7,50 € + DPH si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia(0)