Novela zákona o tepelnej energetiky je teraz v rukách prezidentky Zuzany Čaputovej.
Poslanci NR SR tento týždeň schválili novelu zákona o tepelnej energetike, ktorá rieši budovanie nových zdrojov na výrobu tepla a odpájanie od existujúich systémov centrálneho zásobovania teplom (CZT). Zákonodarcovia tak urobili s prijatím piatich pozmeňujúcich návrhov.
Pôvodný návrhu z dielne poslancov Karola Galeka (SaS) a Tomáša Šudíka (OľaNO) sme na Energie-portal.sk podrobnejšie rozobrali tu. Následne sme mapovali názory na tému medzi účastníkmi trhu. Vyjadrenia výrobcov tepla, ale aj vlastníkov bytov, sme priniesli vo veľkej ankete.
Teraz sme sa pozreli na finálne znenie zákona, ktoré schválili poslanci a ktoré má teraz na stole hlava štátu. O svoju argumentáciu sa s nami bližšie podelil predkladateľ novely, poslanec K. Galek.
V článku sa dozviete:
- čo upravuje novela teplárenského zákona,
- ako pôvodný materiál zmenili pozmeňujúce návrhy,
- čo novele vytýkajú teplári i rezorty hospodárstva a životného prostredia,
- ako na výhrady reaguje K. Galek.
O čom hovorí novela
Podstatou novely, ktorú poslanci 13. marca predložili na pripomienkovanie, je uľahčiť povoľovacie procesy pri výstavbe nových zdrojov na výrobu tepla využívajúcich prevažne obnoviteľné zdroje energie (OZE) alebo odpadové teplo.
Zákon však zároveň ukotvuje, že nový zdroj nebude môcť znížiť odber tepla zo systému OZE, ktorý je „účinný,“ čo podľa legislatívy znamená, že z dodávaného tepla najmenej 65 % pochádza z OZE.
V praxi to znamená, že sa má zjednoduchšiť odpájanie od CZT v prípadoch, kedy miestna tepláreň využíva OZE, resp. odpadové teplo, len v malej miere a kedy zároveň platí, že nový zdroj bude fungovať práve na báze OZE.
Čo tvrdí MH SR a čo predkladateľ
Proti zmenám v kľúčovom teplárenskom zákone sa postavilo ministerstvo hospodárstva. Podľa stanoviska rezortu, ktoré poslanci predložili spolu so svojím materiálom, ich návrh nie je „účelný a dôvodný“ a ministerstvo ho odmieta. S kritikou návrhu v rámci medzirezortného pripomienkového konania vystúpilo tiež ministerstvo životného prostredia, ako aj Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT).
MH SR argumentuje, že zámerom súčasnej právnej úpravy je ochrana účinných systémov CZT bez ohľadu na palivo. Vrátane systémov využívajúcich zemný plyn, ktorý je v palivovej základni slovenských teplární hlavným zdrojom na výrobu tepla. „Pre účinné CZT, ktoré využívajú technológiu kombinovanej výroby, znamená zníženie odberu tepla aj zníženie objemu vyrobenej elektriny, a tým v konečnom dôsledku aj znižovanie úspor primárnej energie,“ uviedlo ministerstvo.
Foto: Energie-portal.sk
Na druhej strane predkladateľ K. Galek, tvrdí, že súčasné znenie zákona reflektuje na ochranu účinných CZT, čo sa však podľa neho nesprávne vykladá ako podpora využívania zemného plynu, ak sa používa vysokoúčinná kombinovaná výroba elektriny a tepla (KVET).
„To znamená, že sa opierame o filozofiu, ktorá v EÚ platila pred 10 rokmi. Medzitým ale prišla smernica o využívaní OZE, taxonómia obmedzujúca výstavbu elektrární na zemný plyn len do roku 2030, ale najmä ruská invázia na Ukrajinu a energetická vojna, ktorú Putin vedie voči Západu. Je preto logické, že členské štáty kladú dôraz na odklon od zemného plynu v prospech OZE a odpadového tepla,“ povedal K. Galek.
„Náš návrh obmedzuje len súčasné „právo veta“ dodávateľov tepla v účinných CZT v prípade, ak sa v lokalite buduje ekologickejší zdroj, ktorý využíva prevažne OZE alebo odpadové teplo. Aj takýto projekt však bude predmetom riadneho posudzovania v osvedčovacom konaní, a to vrátane dopadov na spotrebiteľov, ktorým sa dodáva teplo z CZT,“ podotkol poslanec. Ako zároveň zdôraznil, toto hľadisko sa do osvedčovacieho procesu doplnilo na návrh MH SR v rámci transpozícii smernice o OZE do zákona o tepelnej energetike. Tá nadobudla účinnosť od 1. decembra 2022 (konsolidované znenie zákona s vyznačením všetkých zmien účinných od 1. decembra 2022 nájdete tu).
Foto: Energie-portal.sk
Okrem toho ministerstvo tiež upozornilo, že výstavba nového zdroja tepla podľa jeho názoru spôsobí zníženie odberu tepla z účinného CZT, teda tepla vyrobeného z OZE, odpadového tepla alebo tepla z KVET. „Poslaneckým návrhom dôjde k znehodnoteniu investícií do výrobných zdrojov účinných CZT, ktoré boli alebo sú podporované investičnou štátnou pomocou z verejných finančných prostriedkov,“ doplnil na margo tej istej výhrady rezort životného prostredia.
Bývalý štátny tajomník MH SR však ministerstvám oponuje tým, že novela má obmedziť len právo veta, ktoré bolo neodôvodnené. „Právo veta totiž bránilo rozumnej diskusii a posudzovaniu návrhov v konaní o vydanie osvedčenia, pričom žiadosť sa formálne zamietla,“ reagoval K. Galek. Dôležité podľa neho je, že aj naďalej sa budú skúmať všetky aspekty, vrátane dopadov na CZT a spotrebiteľov pripojených k CZT. „Cieľom návrhu je motivovať aj dodávateľov v CZT k riešeniam, ktoré budú čo najviac využívať domáce OZE a odpadové teplo. Právo veta totiž naďalej zachovávame v prípade, ak ide o účinné CZT z OZE.“
Ďalšou z výhrad MH SR je, že novela podľa rezortu ide nad rámec, resp. odporuje zámerom smernice o podpore OZE, ktorú Slovensko vlani transponovalo zo zákona. Na tento rozmer vo svojich pripomienkach poukázal tiež teplárenský zväz. „Považujeme za nelogické, aby štát pod tlakom európskych pravidiel na jednej strane nútil výrobcov tepla investovať do technológií účinného CZT (k ultimu roka 2025) a na druhej strane takémuto účinnému CZT neposkytol ani ochranu, ktorú mu priznáva smernica,“ uviedol SZVT.
Na druhej strane K. Galek takýto výklad vníma ako účelový. Zdôrazňuje, že smernica dáva právo odberateľom odpojiť sa od CZT v prípade, ak CZT nie je alebo sa nestane účinným CZT do 31. decembra 2025 „To neznamená, že od takých systémov sa nedá vôbec odpojiť alebo že takéto systémy majú právo veta, ak sa chce od nich niekto odpojiť,“ mieni poslanec. Smernice podľa neho treba vykladať tak, že členské štáty nesmú brániť odberateľom odpojiť sa v prípade, ak sa systém CZT nestal účinným CZT do konca roka 2025.
Čo zmenili poslanci
Do pôvodne navrhovaného znenia novely tento týždeň pri prerokovávaní v NR SR vstúpilo päť pozmeňujúcich návrhov. V pláne prešiel každý z nich.
Zásadnú zmenu do zákona vniesol pozmeňujúci návrh poslanca Milana Vetráka (OľaNO) týkajúci sa paragrafu 12, ktorý upravuje podmienky pre výstavbu sústavy tepelných zariadení. Po novom tak má platiť, že má výstavba nového zdroja negatívny vplyv na hospodárnosť a energetickú efektívnosť systémov CZT a na koncových odberateľov, toto nemôže byť jediným dôvodom pre nepovolenie nového zdroja.
Zostáva vám 24% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.