Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo 2

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Ak ľudia začnú strácať prácu kvôli environmentálnej politike, aj politici si uvedomia, že systém EÚ ETS je kontraproduktívny, myslí si T. Forgáč.

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Foto: Energie-portal.sk

Emisné povolenky CO2 predstavujú dôležitý nástroj environmentálnej politiky EÚ. Prudký nárast ceny v ostatných rokoch však spôsobuje nemalé starosti všetkým podnikom zapojených do systému EÚ ETS. Európska komisia má zároveň ambíciu rozšíriť systém aj o iné odvetvia.

Ako sa bude ďalej vyvíjať cena povoleniek? Budú ju stále vo veľkej miere ovplyvňovať špekulatívni hráči? Dá sa s tým vôbec niečo spraviť? Aké hrozby môže ďalší rast ceny povoleniek priniesť? Aj o týchto témach bola reč na konferencii Slovak Emission Trading.

Trh s emisnými povolenkami ovplyvňujú okrem administratívnych rozhodnutí Európskej komisie aj spoločnosti obchodujúce s derivátmi. Teda špekulanti nepotrebujúci fyzicky nakúpiť povolenky, ale zarábajúci iba na zoobchodovaní tohto nástroja.

Napríklad britský hedžový fond Northlander takýmto spôsobom zarobil v roku 2018 125 miliónov dolárov. Americký fond Autonomy Capital spravuje spolu 5,5 miliardy dolárov a zameriava sa na špekulatívne obchody s energetickými produktami, vrátane emisných povoleniek.

Čo so špekulantmi?

Tieto fondy majú k dispozícii obrovské finančné prostriedky a dokážu pohnúť cenou na burze. Smerom nahor, ale aj nadol. Špekulatívni hráči sú dôležití pre celkovú likviditu trhu, aj keď prinášajú zvýšenú volatilitu. Podľa niektorých názorov práve tieto subjekty môžu za prudký nárast ceny povoleniek a špekulatívne obchodovanie s povolenkami by sa malo prehodnotiť.

„Myslím si, že sa s tým nedá nič spraviť. Emisná povolenka je štandardný finančný nástroj, s ktorým sa obchoduje na burze. Je vysoko volatilný a likvidný. Títo hráči nepotrebujú fyzicky nakupovať povolenky a posielať si ich na účty v registri,“ ozrejmuje situáciu Tomáš Forgáč, obchodník spoločnosti ACT Financial Solutions B.V.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

O kreslo v Regulačnej rade zabojujú jej bývalý člen a manažér SPP

Dvojicu kandidátov už odobril Výbor NR SR pre hospodárske záležitosti, návrh smeruje do pléna. Posledné slovo však bude mať prezidentka.