Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Ak ľudia začnú strácať prácu kvôli environmentálnej politike, aj politici si uvedomia, že systém EÚ ETS je kontraproduktívny, myslí si T. Forgáč.

Vysoká cena povoleniek môže byť pre niektoré podniky likvidačná

Foto: Energie-portal.sk

Emisné povolenky CO2 predstavujú dôležitý nástroj environmentálnej politiky EÚ. Prudký nárast ceny v ostatných rokoch však spôsobuje nemalé starosti všetkým podnikom zapojených do systému EÚ ETS. Európska komisia má zároveň ambíciu rozšíriť systém aj o iné odvetvia.

Ako sa bude ďalej vyvíjať cena povoleniek? Budú ju stále vo veľkej miere ovplyvňovať špekulatívni hráči? Dá sa s tým vôbec niečo spraviť? Aké hrozby môže ďalší rast ceny povoleniek priniesť? Aj o týchto témach bola reč na konferencii Slovak Emission Trading.

Trh s emisnými povolenkami ovplyvňujú okrem administratívnych rozhodnutí Európskej komisie aj spoločnosti obchodujúce s derivátmi. Teda špekulanti nepotrebujúci fyzicky nakúpiť povolenky, ale zarábajúci iba na zoobchodovaní tohto nástroja.

Napríklad britský hedžový fond Northlander takýmto spôsobom zarobil v roku 2018 125 miliónov dolárov. Americký fond Autonomy Capital spravuje spolu 5,5 miliardy dolárov a zameriava sa na špekulatívne obchody s energetickými produktami, vrátane emisných povoleniek.

Čo so špekulantmi?

Tieto fondy majú k dispozícii obrovské finančné prostriedky a dokážu pohnúť cenou na burze. Smerom nahor, ale aj nadol. Špekulatívni hráči sú dôležití pre celkovú likviditu trhu, aj keď prinášajú zvýšenú volatilitu. Podľa niektorých názorov práve tieto subjekty môžu za prudký nárast ceny povoleniek a špekulatívne obchodovanie s povolenkami by sa malo prehodnotiť.

„Myslím si, že sa s tým nedá nič spraviť. Emisná povolenka je štandardný finančný nástroj, s ktorým sa obchoduje na burze. Je vysoko volatilný a likvidný. Títo hráči nepotrebujú fyzicky nakupovať povolenky a posielať si ich na účty v registri,“ ozrejmuje situáciu Tomáš Forgáč, obchodník spoločnosti ACT Financial Solutions B.V.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Nespravodlivé rozpočítavanie nákladov na teplo ešte viac zvyšuje ceny energií

Hlavným nedostatkom platnej vyhlášky je nízka miera spravodlivosti až do tej miery, že ľudia platia násobky toho, čo mohli spotrebovať, upozorňuje Asociácia rozpočítavateľov nákladov tepla a vody.

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Lesníci: Cena palivového dreva zatiaľ dramaticky nevzrástla. Štátne lesy držia úroveň nižšie

Ani napriek rastúcemu dopytu by domácnosti nemali pocítiť väčší nedostatok palivového dreva, ubezpečujú lesohospodári.

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Štátne teplárne získali zelený úver. Poskytli ho štyri slovenské banky

Celková výška úveru je 160 miliónov eur. MH Teplárenský holding bude musieť v priebehu piatich rokov preukazovať vývoj emisií z teplární.