Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Prudký rast ceny emisných povoleniek spôsobili aj špekulanti

Emisné kvóty sa už považujú za štandardný finančný nástroj. Podiel špekulatívnych obchodov sa určiť nedá, no sprostredkovatelia evidujú v tomto roku nižší záujem.

Prudký rast ceny emisných povoleniek spôsobili aj špekulanti

Foto: Energie-portal.sk

Obchodovanie s emisnými kvótami zaznamenalo vlani niekoľko dôležitých momentov. Emisné povolenky už podľa novej smernice MiFid 2 patria medzi štandardné finančné nástroje. Nová legislatíva má zvýšiť ochranu a transparentnosť pre klientov, ako aj poskytnúť vyššiu istotu pri realizácii obchodov s kvótami.

Dôležitým, priam až zlomovým okamihom minulého roka na trhu s emisnými povolenkami bol prudký rast ceny. Tá v podstate kontinuálne rástla až do septembra na vyše 25 eur. Veľkú zásluhu na tom mali aj špekulanti.

“Špekulanti sú prínosom, pretože vstúpili na trh, začali investovať do tohto inštrumentu a tak podporili ceny. Nepoznáme ich konkrétnu stratégiu pri realizovaní obchodov, preto je ťažké predpovedať budúci vývoj cien,” uviedla na konferencii Slovak Emission Trading Nelly Piralkova zo spoločnosti Saga Global Finacorp.

Rast ceny podporoval aj blížiaci sa koniec súčasného obchodovateľného obdobia v roku 2020. Zvyšuje sa totiž počet firiem pociťujúcich nedostatok kvót. Avšak mnohí prevádzkovatelia už majú tieto potreby pokryté. Od začiatku tohto roka nadobudla účinnosť tzv. stabilizačná rezerva, v dôsledku ktorej sa znížil objem kvót predávaných v aukciách o niekoľko desiatok percent v porovnaní s vlaňajškom. To vytvára na prevádzkovateľov väčší tlak a tlačí cenu CO2 nahore.

Viac špekulantov, vyššia volatilita

Okrem prudkého rastu ceny od vlaňajšej jesene možno pozorovať aj strojnásobenie volatility na trhu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Denný pohyb cien povoleniek osciloval okolo 1,5 eur. Často však dokázala cena dosiahnuť nový vrchol a vzápätí klesla aj o niekoľko eur. Rekord bol štyri eurá počas jedného týždňa.

“Bol to najväčší pokles za prvé aj druhé obchodovateľné obdobie. Príčina sa pripisuje špekulantom, ktorí zaujali dlhšie pozície cez zložitejšie stratégie, napríklad využitie cenového rozdielu pri opciách, nie cez jednoduché nákupy,” ozrejmuje Piralkova.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Biopalivári: Vieme pohodlne splniť cieľ pre pokročilé biopalivá

Čo si o novele zákona o podpore OZE myslia zástupcovia naftárskeho odvetvia a predstavitelia biopalivárov?

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Sulík: Slovenským elektrárňam hrozí default, Enel a Křetínský sa musia dohodnúť

Dostavba Mochoviec sa príliš natiahla a rozpočet nafúkol, banky už preto Slovenským elektrárňam nedôverujú, hovorí šéf rezortu hospodárstva.

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

Prvý slovenský závod na li-ion batérie pre elektromobily získal kladné rozhodnutie EIA

InoBat Auto chce spustiť výrobu v závode v roku 2021, výrobná hala už stojí.