INNOGY
Dny teplárenství a energetiky
INNOGY

Prudký rast ceny emisných povoleniek spôsobili aj špekulanti

Emisné kvóty sa už považujú za štandardný finančný nástroj. Podiel špekulatívnych obchodov sa určiť nedá, no sprostredkovatelia evidujú v tomto roku nižší záujem.

Prudký rast ceny emisných povoleniek spôsobili aj špekulanti

Foto: Energie-portal.sk

Obchodovanie s emisnými kvótami zaznamenalo vlani niekoľko dôležitých momentov. Emisné povolenky už podľa novej smernice MiFid 2 patria medzi štandardné finančné nástroje. Nová legislatíva má zvýšiť ochranu a transparentnosť pre klientov, ako aj poskytnúť vyššiu istotu pri realizácii obchodov s kvótami.

Dôležitým, priam až zlomovým okamihom minulého roka na trhu s emisnými povolenkami bol prudký rast ceny. Tá v podstate kontinuálne rástla až do septembra na vyše 25 eur. Veľkú zásluhu na tom mali aj špekulanti.

“Špekulanti sú prínosom, pretože vstúpili na trh, začali investovať do tohto inštrumentu a tak podporili ceny. Nepoznáme ich konkrétnu stratégiu pri realizovaní obchodov, preto je ťažké predpovedať budúci vývoj cien,” uviedla na konferencii Slovak Emission Trading Nelly Piralkova zo spoločnosti Saga Global Finacorp.

Rast ceny podporoval aj blížiaci sa koniec súčasného obchodovateľného obdobia v roku 2020. Zvyšuje sa totiž počet firiem pociťujúcich nedostatok kvót. Avšak mnohí prevádzkovatelia už majú tieto potreby pokryté. Od začiatku tohto roka nadobudla účinnosť tzv. stabilizačná rezerva, v dôsledku ktorej sa znížil objem kvót predávaných v aukciách o niekoľko desiatok percent v porovnaní s vlaňajškom. To vytvára na prevádzkovateľov väčší tlak a tlačí cenu CO2 nahore.

Viac špekulantov, vyššia volatilita

Okrem prudkého rastu ceny od vlaňajšej jesene možno pozorovať aj strojnásobenie volatility na trhu v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Denný pohyb cien povoleniek osciloval okolo 1,5 eur. Často však dokázala cena dosiahnuť nový vrchol a vzápätí klesla aj o niekoľko eur. Rekord bol štyri eurá počas jedného týždňa.

“Bol to najväčší pokles za prvé aj druhé obchodovateľné obdobie. Príčina sa pripisuje špekulantom, ktorí zaujali dlhšie pozície cez zložitejšie stratégie, napríklad využitie cenového rozdielu pri opciách, nie cez jednoduché nákupy,” ozrejmuje Piralkova.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Decentralizácia, dekarbonizácia, digitalizácia – ako sa menia priority v distribúcii elektriny?

Doterajšie obdobie bolo obdobím analýz, teraz sa treba presunúť do realizačnej fázy. Nechceme, aby nové technológie vytlačili obnovu, tvrdí O. Tupý z ČEZ Distribuce.

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Príspevky na slnečné kolektory sa rozchytali rýchlo, podporu získa 476 domácností

Zelená domácnostiam II tento týždeň pokračovala kolom zameraným na slnečné kolektory. Domácnosti z mimobratislavských regiónov si rozdelili 800 tisíc eur.

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Slovenské elektrárne: Mochovce sa predražia o 270 miliónov, na meškanie máme vysvetlenie

Pri spúšťaní tretieho bloku Mochoviec do prevádzky Slovenské elektrárne predpokladajú obštrukcie.