Nový batériový systém s riadením energie umožňuje optimalizovať výrobu aj spotrebu v domácnosti a zároveň energiu zdieľať.
Fotovoltické systémy sú jedným zo základných prvkov moderných budov. Spolu s ostatnými zariadeniami umožňujú lokálne vyrobenú energiu aj spotrebovať na mieste. Prebytky elektrickej energie z fotovoltickej elektrárne možno využiť napríklad pri prevádzke tepelného čerpadla. Práve táto kombinácia zariadení patrí k najvýhodnejším aj z cenového hľadiska pri dosahovaní energetickej triedy A0 v rodinných a bytových domoch.
“Ak fotovoltika vyrobí prebytok, dokáže sa táto elektrina umiestniť do tepelného čerpadla a v servisnom móde možno ďalej nastaviť možnosti, ako čerpadlo s prebytkom naloží. Či ho použije na chladenie v lete, vykurovanie v prechodnom období, alebo iba na vlastný chod ako zdroj elektriny,” ozrejmuje fungovanie kombinácie týchto zariadení Daniel Hrčka, produktový manažér a konzultant pre OZE v spoločnosti Viessmann.
Čoraz žiadanejším riešením je ukladanie prebytočnej elektriny z fotovoltiky do batériového systému. V auguste tohto roku chce Viessmann priniesť na slovenský trh batériový systém Vitocharge VX3. Zariadenie umožní inštaláciu hybridného fotovoltického systému, pričom jednofázový menič dokáže pripojiť fotovoltickú elektráreň s maximálnym výkonom 7 kW.
No k dispozícii je aj možnosť využitia prebytočnej energie pre elektrické špirály zásobníka teplej úžitkovej vody, či elektrické sálavé vykurovanie vo forme podlahového vykurovania alebo infražiaričov.
Obrázok č.1: Výroba energie v mieste spotreby koordinovaná technológiou Viessmann HEMS
Účinnejšia strešná konštrukcia
Viessmann ponúka vo svojom portfóliu pestrú paletu fotovoltických modulov, nielen pre domácnosti, ale aj priemyselné podniky. Strechy výrobných hál sú väčšinou rovné a často tu pri nesprávnom naprojektovaní a inštalácii dochádza k preťaženiu nosnosti strechy za cenu čo najvýhodnejšieho sklonu panelov.
Dodávateľská spoločnosť prichádza s novinkou v podobe inovatívnej konštrukcie pre strešné fotovoltické systémy. “Veľmi rýchla a jednoduchá inštalácia umožňuje dosiahnutie vyššieho zisku z m2 plochy a splniť požiadavky na statiku. Konštrukcia zároveň spĺňa prísnu certifikáciu nemeckého stavebného úradu.”
Pri projektovaní a inštalácii fotovoltických systémov v budovách pomáha aj nová aplikácia VIAR. Po nahratí budovy do aplikácie si užívateľ môže pozrieť možnosti inštalovania konkrétneho modelu fotovoltických panelov v reálnom prostredí objektu.
Viessmann zároveň pripravuje aj program, ktorý dokáže nasimulovať inštaláciu nielen s konkrétnymi fotovoltickými modulmi v požadovaných rozmeroch, ale už aj priamo s upevnením na strechu, vrátane presného umiestnenia a druhu ukotvenia, skrutiek a spojok.
Energetické spoločenstvo ViShare
Súčasťou nového batériového systému Vitocharge VX3 je funkcia energetického manažmentu, ktorý zabezpečuje prepojenie s ostatnými zariadeniami. Batéria je vhodná aj pre tie fotovoltické systémy, ku ktorým sa už nedá pripojiť iné akumulačné riešenie. Vitocharge dokáže spolupracovať aj s takouto FVE. Samozrejme, batériu je možné použiť aj ako samostatné riešenie pripojené ku sieti.
Energetický manažment a vzájomná prepojenosť zariadení umožňuje optimalizovať výrobu aj spotrebu energií v domácnosti a efektívne s takouto energiou nakladať, vrátane zdieľania. Práve na tejto myšlienke je založená nová služba Viessmann Share (ViShare).
Obrázok č.2: ViShare umožní optimalizovanie výroby, spotreby a zdieľania energie
Ide vlastne o akúsi formu energetického spoločenstva, teda komunitu výrobcov a spotrebiteľov elektriny, ktorí si dokážu túto elektrinu zdieľať. “Tento systém už úspešne funguje v Nemecku, pričom za prvý polrok dosiahol cez 10-tisíc zákazníkov. Z tohto počtu už sedemtisíc z nich má v portfóliu aj tepelné čerpadlo,” objasňuje Daniel Hrčka.
Výhodou tohto riešenia má byť okrem iného zjednodušenie investície do zložitých energetických systémov. Základným prvkom je výroba (FVE) a uskladnenie (batéria) elektriny v kombinácii s tepelným čerpadlom.
Všetky výdavky na elektrickú energiu aj teplo, vyrábané z elektrického čerpadla, sú obsiahnuté v jednom paušáli. “Umožňuje nulové mesačné výdavky na energiu. To je to najpodstatnejšie, čo bude zaujímať každého koncového zákazníka.”
Optimálna konfigurácia zníži cenu energií
Ako príklad uvádza rodinný dom s výmerou 150 m2 a tromi osobami v domácnosti. Ročná spotreba elektriny dosahuje 3 500 kWh, z toho 2100 kWh sa minie na prevádzku tepelného čerpadla. Mesačné náklady tak vychádzajú na zhruba 142 eur, 1700 eur ročne. To je štandardná suma priemernej domácnosti v Nemecku.
Ak sa táto domácnosť zapojí do energetickej komunity cez službu ViShare, dokáže cez optimálne nakonfiguvanie výkonu systému znížiť svoje náklady na samotnú energiu ako komoditu na nulu. Konkrétne v tomto príklade sa použila FVE 10 kWp s meničom Vitocharge s 12 kWh batériou a 6 kW tepelné čerpadlo.
Obrázok č.3: Tarifná kalkulačka ViShare s paušálom pre elekrinu a teplo
Podľa D. Hrčku sa spotrebou energie na mieste stáva odberateľ nielen menej závislým na distribučnej spoločnosti, ale aj na raste cien energií. Viessmann chce túto službu priniesť aj pre zákazníkov na Slovensku a momentálne pripravuje tarifnú kalkulačku.
Klient si zvolí typ FV systému a ostatné komponenty, započíta energetické straty v domácnosti a konfigurátor vypočíta mesačnú platbu, ktorá pri vhodne zvolenej kombinácii môže byť aj nulová. “Stále bude potrebné platiť distribučné poplatky, ale budeme sa snažiť, aby to bolo už zarátané v nulovej cene. Nasadenie riešenia na slovenskom trhu nie je úplne najjednoduchšie.”
Biosolárna strecha a carport
Ďalšou novinkou Viessmanu v oblasti fotovoltiky je energeticky aktívna vegetačná strecha. Má pomôcť riešiť častý problém zelených striech budov s inštalovanou fotovoltickou elektrárňou. Údržba tejto vegetácie sa niekedy zanedbáva, čo vyvoláva tienenie modulov a účinnosť výroby elektriny sa znižuje.
Obrázok č.4: Aktívna vegetačná strecha
Použitie špeciálnej vegetačnej strechy, ktorá zároveň zabezpečuje chladenie panelov, zvyšuje produkciu FVE o 10 %. Ďalšie úspory (cca 40 %) sa dosahujú pri potrebe chladenia budovy, pretože menej tepla prechádza konštrukciou.
V budúcnosti môže kombinácia fotovoltiky a elektromobility zohrávať oveľa väčšiu úlohu pri nabíjaní elektrických vozidiel. Preto Viessmann pripravuje aj v tejto oblasti riešenie, založené na prepojení fotovoltickej elektrárne s nabíjacou stanicou.
Obrázok č.5: Modulárny FV Carport s nabíjacou stanicou
Štandardné riešenie tzv. “carportu” je pre dve parkovacie miesta, no moduly možno pridávať podľa veľkosti parkoviska. Jeden carport obsahuje 21 kusov fotovoltických modulov s celkovým výkonom 7 kW. Čoskoro by sa mal objaviť aj pred budovou spoločnosti Viessmann v Bratislave.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.