Eversheds Sutherland
VSE
Belimo

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Digitalizácia vykurovania nie je iba o technológiách, ale aj zjednodušovaní života zákazníkov a výhodách pre firmy.

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Foto: Viessmann

Digitalizácia zasahuje všetky odvetvia ekonomiky, vrátane energetiky a vykurovania. Základné technológie zdrojov tepla sa veľmi nemenia. Vyvíjajú sa však nové spôsoby používania týchto technológií, čo umožňuje práve digitalizácia.

“Digitalizácia nie je iba o technike, ale najmä o ľuďoch. Znamená to nasadzovanie smart technológií všade tam, kde to zákazníkovi zjednodušuje život a firme zabezpečí technologickú, finančnú, alebo konkurenčnú výhodu,” myslí si Miroslav Janda, riaditeľ spoločnosti Viessmann.

V súčasnosti sa rozvíja niekoľko technológií v oblasti digitalizácie. Medzi základné patrí umelá inteligencia a internet vecí, ktoré čaká aj v budúcnosti najväčší rozmach. Svoje zariadenia, produkty a služby v súlade s trendom digitalizuje aj Viessmann.

“Chceme ich priniesť bližšie k ľuďom. Počas celej cesty od výberu zariadenia, cez nákup, montáž, až po servis a celoživotnú starostlivosť, sme pripravili pre firemných klientov aj spotrebiteľov širokú paletu nástrojov a aplikácií zjednodušujúcich život, používaním ktorých sa všetky činnosti stávajú zábavou.”

Kam mieri digitalizácia

Aká je budúcnosť digitalizácie? Zdigitalizujú a zautomatizujú sa všetky činnosti a ľudí nahradia roboty? O vývoji v tejto oblasti hovoril počas webinára Viessmann Libor Bešenyi, technický riaditeľ spoločnosti Xolution, ktorá sa zaoberá digitálnymi technológiami.

“Málokto si uvedomuje, že digitalizácia prebieha už posledných 100 rokov. Slovo počítač pochádza z banky, kde počtári rátali úrokové sadzby. Dnes takáto pozícia v banke už neexistuje a počítač poznáme v úplne inom význame.”

Rýchly vývoj digitalizácie ilustruje na príklade procesorov v počítačoch a mobilných telefónoch. “Dnešné mobily obsahujú až 1000-krát výkonnejší procesor než počítače v riadiacom stredisku NASA, ktoré dostali človeka na Mesiac. Podobne ako vynález počítača Alanom Turingom pred takmer 100 rokmi spôsobil revolúciu, podobný dopad bude mať zavádzanie umelej inteligencie v živote.”

Časť umelej inteligencie (tzv. slabá AI) už je súčasťou nášho života bez toho, aby sme si to uvedomovali. Všeobecnú AI predstavujú roboty, ktoré raz plnohodnotne nahradia niektoré činnosti človeka. “No je tu ešte tretia kategória - super AI, ktorú si zatiaľ nevie predstaviť ani Hollywood.”

Sú oblasti, kam umelá inteligencia nedosiahne? L. Bešenyi cituje počítačového vedca A. Naskara, ktorý povedal “Robte niečo originálne a žiadna AI vás nenahradí.” “Slabá AI je založená na dátach. Ak tieto neexistujú v tom, čo robíte, AI tu nemá šancu. Finanční riaditelia sú ‘najohrozenejším druhom’. Najmenej ohrozenými sú oblasti, kde sa negenerujú dáta, prípadne je ekonomicky nerentabilné ich automatizovať. Na druhej strane pre roboty je nočná mora napríklad pozícia upratovačky.”

Digitálne služby a produkty Viessmann

Jedným z digitálnych riešení Viessmann, založenom na umelej inteligencii, je konverzačný chatbot Vbot. Ten je súčasťou hlavnej internetovej stránky a pomáha všetkým používateľom a návštevníkom. Jeho užitočnosť dokazuje aj nominácia na prestížne ocenenie Microsoft Award v oblasti umelej inteligencie.

Vstupnou bránou pre online digitálne nástroje je Viessmann účet. Predstavuje nástroj pre personalizovaný prístup partnerov, ktorí chcú používať všetky digitálne služby. “Ľudia sú niekedy nespokojní s nutnosťou registrovania do rôznych aplikácií. To je minulosť. Stačí jeden účet, ktorý zahŕňa všetky aplikácie,” vysvetľuje Tomáš Matušovič, ktorý má v spoločnosti Viessmann na starosti digitálne produkty.

Pre firemných partnerov aj zákazníkov je určená aplikácia VIAR, založená na rozšírenej realite. Cez mobilný telefón dokáže vizualizovať budúcu kotolňu, alebo zariadenie v dome, byte. A to bez nutnosti kontaktovania projektanta alebo iných súvisiacich úkonov. Využitím aplikácie dostáva používateľ ihneď predstavu o tom, ako bude v danom priestore vyzerať napríklad klimatizácia.Nová aplikácia Ponukový asistent je určená na rýchle a jednoduché vytváranie cenových ponúk partnerov pre zákazníkov. Pomôcť má aj digitálna aplikácia pre objednávanie tovaru. Partner Shop okrem možnosti nákupu a prehľadu objednávok poskytuje je prístup k cenníkom a katalógom produktov.


“Online cenník neznamená, že si iba otvoríte elektronický pdf súbor. Umožňuje aj kliknutie na položku a priame pridanie do nákupného košíka, čo výrazne uľahčuje prácu a zjednodušuje proces objednávania,” vysvetľuje expert Viessmann. Sledovanie dodávky objednaného tovaru od opustenia skladu po doručenie poskytuje aplikácia VitoTrack.

Ovládanie vykurovania hlasom

Novinkou medzi IoT komponentami je zónová regulácia ViCare, z ktorej vychádza aj úplná novinka Viessmann – dynamické hydraulické vyregulovanie, ktoré sa spoločnosť chystá uviesť na trh onedlho.


Ovládať vykurovanie bude čoskoro možné aj hlasom. Smart asistent Amazon Alexa je už integrovaný v cloudových službách Viessmann a v blízkej budúcnosti by táto funkcionalita mala byť dostupná aj na Slovensku.

Okrem týchto riešení spoločnosť pripravuje aj aplikáciu pre riadenie toku energie v budove Viessmann HEMS (home energy management system). Prepojenie s inými systémami zabezpečujú tri štandardné protokoly v building automation systémoch – BACnet, Modbus a KNX.

Servis Plus pre firemných partnerov aj zákazníkov

Hlavným prínosom digitalizácie má byť ešte väčšia spokojnosť zákazníkov aj partnerov. Preto Viessmann prichádza s riešením Servis Plus, ktoré zabezpečuje starostlivosť od inštalácie zdroja tepla, cez ponuku digitálnych servisných služieb až po potrebu modernizácie zariadenia.

Pre odborných partnerov prináša tieto výhody:

  • vyššie úspory vďaka zníženiu potrebných výjazdov. Všetky dáta sú online a nie je potrebné zbytočne cestovať pre získanie údajov a informácií
  • cenné postrehy o správaní zariadenia u zákazníka pomáhajú zlepšovať služby a rýchlejšie riešiť problémy so zariadením
  • nové technológie umožňujú nové príležitosti pre servis a údržbu zariadení

Prínosy pre koncového zákazníka:

  • zníženie uhlíkovej stopy znížením potreby vycestovania za zákazníkom
  • úspora energie a nákladov cez odporúčania pre optimálne nastavenie vykurovania
  • pokojný pocit, pretože zariadenie je nepretržite online monitorované a riešenie problému môže byť okamžité.

Viessmann ponúka viacero typov servisných zmlúv pre zákazníkov: Basic, Comfort, Premium. “Comfort už prináša určité pohodlie v porovaní so základným typom, Premium už je iba o papučkách a bezstarostnom vykurovaní,” hodnotí rozdiely T. Matušovič.

Jednoduchšie záručné opravy

Veľkou pomôckou aj pre servisné firmy je aplikácia VitoGuide s viacerými funkciami. Veľa problémov sa bude dať vyriešiť iba použitím mobilného telefónu. Napríklad pri výmene náhradného dielu, ktorá by vyžadovala nové nastavenie riadiacej jednotky zariadenia, bude možné kalibráciu realizovať cez aplikáciu.


Servisným firmám uľahčí život aplikácia FIORRI. Tento nástroj slúži na vysporiadavanie záručných opráv a digitálnu správu zákazok. Veľkou výhodu je tzv. “self billing”. Síce stále bude nutné vykonať mechanicky opravu, ale vysporiadanie opravy prebehne online cez aplikáciu, čím sa ušetrí vypisovanie papierov a zjednoduší sa celý proces.

Viessmann v súčasnosti začína so spúšťaním účtov a postupným zavádzaním všetkých menovaných produktov.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Prinesú investície a nezvýšia dlh. Garantované energetické služby obnovia budovy, hovorí šéfka ESCO Slovensko

Optimálne využívanie energií sa týka mnohých oblastí, a to nám pomáha rásť, hovorí Naďa Hartmann. ESCO Slovensko má pod sebou už osem dcérskych spoločností.

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Zvyšuje energetickú sebestačnosť. Ako funguje batériové úložisko v miestnej distribučnej sieti

Veľkokapacitná batéria optimalizuje využívanie elektriny z fotovoltiky v priemyselnom areáli.

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

Pozvánka na konferenciu: VZDUCHOTECHNIKA 2024

23. ročník vedecko-odbornej konferencie SSTP s témou "Vnútorné prostredie a energetická náročnosť budov so vzduchotechnikou" sa uskutoční v polovici júna v atraktívnom prostredí Vysokých Tatier.

X
X
X
X