Spoločná digitálna platforma pre všetky zariadenia zjednodušuje ovládanie a zvyšuje komfort pre zákazníkov aj odborné firmy.
Technologický vývoj a digitalizácia vyžadujú aj prispôsobovanie vykurovacích, chladiacich a klimatizačných zariadení v domácnostiach. Štandardom sa stáva ovládanie všetkých zdrojov cez mobilnú aplikáciu, automatické prispôsobovanie prevádzky podmienkam prostredia, online riešenie problémov, či vizualizácia priestoru so zariadením ešte pred jeho inštaláciou.
Digitálne novinky spoločnosti Viessmann predstavil na virtuálnom veľtrhu TZBexpo Tomáš Matušovič, odborný špecialista pre digitálne produkty a služby. Pred samotným skladaním každého systému je podľa neho dobré zodpovedať niekoľko základných otázok. Aký je zámer, z čoho skladať, kto systém skladá a či sa nakoniec celý systém približuje pôvodnej predstave.
“Ku každému riešeniu vedie viacero ciest. Asi najťažšou otázkou je, ktorú cestu zvoliť. Bežný zákazník nerozumie vykurovaniu a nevie sa rozhodnúť medzi viacerými možnými riešeniami. Chce jednoduchý, spoľahlivý a funkčný systém za prijateľnú cenu,” približuje expert.
Projektanti sa zase musia vysporiadať s otázkou, ako jednoducho a správne navrhnúť komplexný systém, ktorý bude moderný a zároveň splní náročné a často rôzne požiadavky zákazníka. A nakoniec, montážne firmy čelia výzvam čo presne zákazníkovi ponúknuť, ako to inštalovať a sprevádzkovať.
Digitálna platforma E3 zjednotí komunikáciu zariadení
Spoločnosť Viessmann preto prišla s kompletnou reformou existujúcich regulácií zdrojov tepla, ktorá by mala veľa vecí zjednodušiť pre zákazníkov, projektantov aj montážne firmy. “Už v roku 2019 sme uviedli na trh kotly s novým systémom ovládania. Tento rok bude prelomový, pretože všetky zdroje tepla našej značky postupne prejdú na novú reguláciu s názvom E3. Tá umožní, aby zariadenia fungovali spolu ako jeden ucelený systém,” objasňuje T. Matušovič.
Regulácia umožní oveľa viac funkcionalít vďaka komunikačným rozhraniam používaných aj v automobilovom priemysle - tzv. zbernicu CAN bus. “Pre projektantov sa veľmi zjednoduší proces navrhovania zariadení, pretože dôjde k štandardizácii hydraulických aj elektrických schém. Pre servisných technikov sa zjednoduší výmena náhradných dielov. Všetko bude fungovať cez aplikácie. Od prvého zapnutia až po koniec životnosti – či už aplikácia uvádzajúca zariadenie do prevádzky, alebo ovládanie z mobilu počas prevádzky”.
Nová regulačná platforma umožňuje neustále pridávať nové funkcionality, ako je napríklad zónová regulácia, či inteligetnú komunikáciu fotovoltiky a tepelných čerpadiel. Poskytuje zároveň veľký komfort pre používateľa, pretože servisná firma môže na diaľku rýchlo a účinne pomôcť.
Kotly, čerpadlá s vylepšenou konektivitou
Zástupca spoločnosti Viessmann predstavil najväčšie novinky v komponentoch fungujúcich už na novej regulačnej platforme E3. Na trh prichádza úplne nová rada plynových kotlov Vitodens S1 s vyšším modulačným rozsahom 1:10 a rôznymi výkonovými triedami začínajúcimi od 3,2 kW.
Regulácia nepotrebuje ďalšie periférne zariadenia a kotol má v sebe zabudovanú wifi. Ovládanie bude teda možné cez aplikáciu, ako aj riešenie prípadných problémov so servisným technikom. Kotly sa budú predávať ako stacionárne aj nástenné, vo verzii bez zásobníka alebo so 130-litrovým zásobníkom na teplú vodu, prípadne 170-litrovým solárnym zásobníkom.
Čo ak sa používateľ rozhodne pre rekonštrukciu alebo modernizáciu kotolne? Hrozí výmena všetkých zariadení za vysoké náklady? Viessmann umožňuje riešenie prostredníctvom kotlov Vitodens 200. “Tieto už obsahujú novú reguláciu E3 a zákazník sa nemusí obávať vysokých nákladov kvôli kompletnej výmene komponentov. Existujúce časti systému budú vedieť komunikovať s novým kotlom,” upresňuje T. Matušovič.
Redizajnom prechádzajú aj tepelné čerpadlá. Nová regulácia úplne mení hydrauliku a pribudnú nové možnosti. Aj tieto zariadenia už majú v sebe zabudovanú konektivitu a bude ich možné ovládať diaľkovo.
Novinky neobchádzajú ani vetracie zariadenia. Hlavnými vylepšeniami pri rekuperačných jednotkách sú kompaktnejšie rozmery a nové možnosti ovládania cez aplikácie prostredníctvom E3 platformy.
Nové batériové systémy
Azda najväčšou novinkou Viessmannu sú batériové systémy Vitocharge. Fungujú buď ako usmerňovač prúdu z fotovoltických panelov alebo modulárny systém rôznych výkonov - 4, 8 alebo 12 kWh. Je možné ich inštalovať na stenu alebo ako samostatne stojace. Mobilná aplikácia umožňuje uvedenie do prevádzky, ako aj ovládanie fungovania zariadenia počas životnosti.
Komfort každého vykurovacieho alebo chladiaceho systému však vytvárajú aj ostatné komponenty. Ide napríklad o časti zónovej regulácie ako sú termostatické hlavice, merače teploty, vlhkosti, zónové riadenie podlahového vykurovania, či brána umožňujúca ich komunikáciu s internetom.
Tieto komponenty sú pritom vhodné napríklad aj pre staršie kotly. Ich výhodou je tiež, že fungujú nielen so zdrojmi značky Viessmann, ale aj iných výrobcov. “Ak má niekto rád nové technologické “hračky”, môže si ich do bytu nainštalovať a budú fungovať aj bez zdroja tepla a plnohodnotne a samostatne ovládať kúrenie,” upresňuje T. Matušovič.
Nové funkcie mobilnej aplikácie
Vylepšením dizajnu koncom minulého roka prešla aj samotná mobilná aplikácia Vicare, dostupná pre mobilné telefóny s operačným systémom Android aj IOS. Pribudlo vyhodnocovanie údajov o počasí a ďalšie funkcie, či vylepšený asistent pre registráciu komponentov zónovej regulácie.
Pocit bezpečia pre zákazníkov zabezpečujú aj poskytované digitálne služby. Hlavnou službou je Servis Plus, kde je zabezpečená starostlivosť od počiatočného nainštalovania zdroja, uvedenia do prevádky, cez celú životnosť až po obdobie modernizácie, kedy je nutné zariadenie vymeniť alebo renovovať.
Viessmann ponúka zákazníkom rôzne možnosti servisných zmlúv. Základná verzia garantuje dodanie a výmenu náhradných dielov po dobu päť rokov. “Komfort” zmluva prináša pre zákazníka navyše možnosť využívať hotline linku pre riešenie problémov a pravidelnú ročnú údržbu zariadenia. “Premium” servisná zmluva poskytuje 10-ročnú garanciu a diaľkovú správu s dispečingom, kde sú odborníci Viessmannu k dispozícii partnerským firmám aj zákazníkom.
Využívanie rozšírenej reality pri návrhoch inštalácií
Nová digitálna platforma umožní zjednotenie všetkých existujúcich aplikácií, čo má značne uľahčiť prácu odborným firmám inštalujúcich zariadenia. “Namiesto programu pre nich náročného na obsluhu prichádza jednoduchá mobilná aplikácia pre mobily a tablety, čo zjednoduší prácu v teréne,” uviedol predstaviteľ spoločnosti Viessmann.
Uľahčiť nové inštalácie, či rekonštrukcie zariadení má aj nová aplikácia VIAR, využívajúca technológiu rozšírenej reality. Zákazníci aj odborné firmy musia často riešiť otázku, či sa dané zariadenie bude hodiť do priestoru alebo nebude príliš veľké. Aplikácia umožní pomocou kamery mobilného telefónu umiestniť vybraný produkt do tohto priestoru a ukázať, ako bude zariadenie v skutočnosti vyzerať.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.