INNOGY
INNOGY
INNOGY

Najčastejšie chyby pri projektovaní, inštalovaní a prevádzke fotovoltických elektrární

Z akých fáz pozostáva projekt fotovoltickej elektrárne a čo je predpokladom optimálnej prevádzky a dlhej životnosti fotovoltických panelov?

Najčastejšie chyby pri projektovaní, inštalovaní a prevádzke fotovoltických elektrární

Foto: 4future

Dlhodobý pokles investičných nákladov na inštaláciu fotovoltických elektrární znamená, že fotovoltické zdroje sa stali najlacnejším novým zdrojom elektrickej energie. Hoci samotná cena fotovoltiky je podstatný faktor, dôležité pre ekonomické fungovanie fotovoltických elektrární sú tiež poplatky a podmienky prevádzkovania týchto zdrojov v sieti.

Z investičného pohľadu, aj napriek klesajúcej podpore, však ide stále o perspektívne odvetvie. Čo všetko musí záujemca o prevádzkovanie fotovoltickej elektrárne splniť? Z akých fáz pozostáva projekt? Ako pomáhajú pri príprave inštalácie FVE simulačné programy? Aj odpovede na tieto otázky zazneli počas online seminára SAPI s názvom “Projektovanie, inštalácia a prevádzka fotovoltických elektrání”.

Súdny znalec Pavol Gašpierik zo spoločnosti 4future sa v prezentácii zameral na možné riziká pri inštalovaní a prevázkovaní fotovoltických zdrojov. Aké podklady vyžadujú znalci pri posudzovaní FVE, na čo sa zameriavajú pri fyzickej obhliadke? Aké sú najčastejšie nedostatky elektrární a ktoré z nich dokáže identifikovať termokamera?  V článku sa tiež dozviete, čo je predpokladom optimálnej prevádzky a dlhej životnosti fotovoltických elektrární. 

Z akých fáz pozostáva projekt fotovoltickej elektrárne

Fotovoltický projekt pozostáva z niekoľkých fáz:

  1. Fáza prípravy projektu zohľadňuje lokálne podmienky, platné regulačné rámce, potrebné licencie a povolenia pre realizáciu projektu.
  2. Pri návrhu fotovoltického systému je dôležitý výber komponentov a ich kompatibilita. Je dobré v tejto fáze riešiť aj predikciu výrobu, teda simulovaný objem vyrobenej elektriny.
  3. Výber zhotoviteľa. Zohľadňujú sa odporúčania a referenčné projekty týchto subjektov. Rokuje sa o zmluvných podmienkach a garanciách zhotoviteľa pre investora.
  4. Inštalácia systému by mala prebehnúť v súlade s projektovým návrhom, platnou legislatívou. Súčasťou je aj testovanie inštalovaného fotovoltického systému.
  5. Prevázka a údržba systému – tu je dôležité vykonávanie pravidelného servisu, monitorovanie systému a vyhodnocovanie merateľných výsledkov.

Viessmann rezerva

Pri príprave FVE pomáhajú simulačné programy

Pri príprave fotovoltických projektov sa používajú rôzne simulačné programy, ktoré dokážu namodelovať správanie FV systému v určitých podmienkach a čase. “Ako posudzovatelia projektov sa často stretávame s otázkami, či je daná lokalita vhodná a aké množstvo energie môže fotovoltická elektráreň dodávať,” hovorí P. Gašpierik.

Pri väčších inštaláciách fotovoltických elektrární je súčasťou projektu aj energetický audit. Audity ešte pred samotnou inštaláciou vychádzajú z priemerných dlhodobých meteorologických dát. Tieto predstavujú vstupné dáta pre simulačné programy. “Vieme nadefinovať konkrétne obdobie a overiť tak predpoklad množstva energie, ktoré vyrobí fotovoltický systém v skutočnosti.”

Obrázok č.1: Ukážka výstupov simulačného softvéru

Zdroj: 4future

Simulačné programy by zároveň mali zadefinovať aj faktory znižujúce výkon FVE. Sú to straty v dôsledku zatienenia, nečistôt na povrchu panelov, vzniknuté v kabeláži, meničoch, či transformátore.

Od týchto strát potom závisí veľkosť výstupu systému. “Treba počítať s tým, že každá simulácia je iba odhadom. Rozdiel medzi simuláciou a skutočnými dátami produkcie môže byť niekedy aj na úrovni niekoľkých percent. Pri predikciách treba zároveň počítať aj s degradáciou fotovoltických panelov v čase,” vysvetľuje znalec.

Tabuľka: Energetické straty ovplyvňujúce celkový výkon fotovoltickej elektrárne

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Alebo zadajte kód pre odomknutie obsahu tohto článku:

odomknúť tento článok

Kód pre odomknutie obsahu vybraného článku v cene 9 € si môžete zakúpiť cez platobnú bránu CardPay tu.


Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Revízna kontrola fotovoltickej elektrárne dokáže predchádzať budúcim poruchám

Na seminári SAPI sa hovorilo aj o inštalácii a prevádzke fotovoltických elektrární z hľadiska bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci.

Emisie v doprave môže znížiť aj plynová mobilita na báze CNG, LNG, biometánu či vodíka

Emisie v doprave môže znížiť aj plynová mobilita na báze CNG, LNG, biometánu či vodíka

Podpora alternatívnych pohonov sa v posledných rokoch zúžila na elektromobilitu a rozvoj plynovej mobility na Slovensku zaostal. O jej podpore sa bude diskutovať na najbližšom webinári SPNZ.

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Ovládanie vykurovania hlasom sa stáva realitou vďaka digitalizácii

Digitalizácia vykurovania nie je iba o technológiách, ale aj zjednodušovaní života zákazníkov a výhodách pre firmy.