INNOGY
VSDS
INNOGY

Lokálne energetické komunity v EÚ sa rozvíjajú aj napriek legislatívnym prekážkam

Samospotreba funguje, ak prosumeri môžu predať nadbytočnú energiu peer-to-peer spôsobom. Je to efektívne riešenie problému uskladnenia energie, ktoré je stále technologicky obmedzené a drahé, tvrdí štúdia.

Lokálne energetické komunity v EÚ sa rozvíjajú aj napriek legislatívnym prekážkam

Foto: depositphotos

Prechod na nízkouhlíkové obnoviteľné zdroje energie vedie k väčšej decentralizácii a zároveň ku zmene doteraz pasívnych spotrebiteľov na aktívnych „prosumerov“. Rozvoj miestnych energetických komunít v rôznych formách presadzuje aj európska legislatíva, ktorú by členské krajiny EÚ mali implementovať. Ako sa to darí a v čom spočívajú najväčšie úskalia? To skúmala štúdia v deviatich vybraných štátoch.

Najpriaznivejšie legislatívne prostredie pre prosumerov majú vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Veľkej Británii. Španielsko a Portugalsko začali meniť legislatívu iba v roku 2019.

„Prosumeri sú energetickí aktéri, ktorí sa chcú zapájať do trhu s energiou. Ako združenia (spoločnosti, samosprávy, vlastníci bytov, energetické komunity) môžu nadobúdať rôzne rozhodovacie a organizačné formy.“ Tzv. balík o čistej energii EÚ z roku 2016 obsahuje dve hlavné smernice, ktoré umožňujú zapájanie tzv. prosumerov do trhu s elektrinou.

Najrozšírenejšou formou na úrovni kolektívnych prosumerov sú akési energetické družstvá. Vo Veľkej Británii ich existuje 248, v Nemecku 791, Holandsku 484 (rok 2018). Decentralizované energetické subjekty sa nachádzajú aj v Belgicku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku, hoci nie v takej miere ako v prvej skupine krajín.

Viessmann rezerva

Do poslednej skupiny s najmenej rozvinutými prosumermi zo skúmaných krajín patrí Chorvátsko a Portugalsko. Obnoviteľné zdroje sú tu doteraz najmä v rukách veľkých dodávateľov energií a menšie projekty sú skôr výnimkou. Vlani tu oficiálne fungovalo iba jedno združenie v každej krajine.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

ZSD a SEPS spojili sily, na západe a juhozápade Slovenska budujú smart grid

Rozbiehajúci sa projekt Danube InGrid má priniesť rozsiahle prepojenie energetickej infraštruktúry.

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Do riadenia elektrizačnej sústavy v Česku sa zapojili noví integrovaní agregátori

Otvorenie trhu podporných služieb pre menších poskytovateľov prináša ďalšie prepojenie elektroenergetiky a plynárenstva.

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Susediace veterné parky sa navzájom spomaľujú, ukázala štúdia

Blízkosť veľkých offshore veterných elektrární ovplyvňuje produkciu energie veternými turbínami nachádzajúcimi sa po prúde vetra, pričom môže znížiť ich kapacitu o 20 až 25 percent.