Lokálne energetické komunity v EÚ sa rozvíjajú aj napriek legislatívnym prekážkam | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Lokálne energetické komunity v EÚ sa rozvíjajú aj napriek legislatívnym prekážkam

Samospotreba funguje, ak prosumeri môžu predať nadbytočnú energiu peer-to-peer spôsobom. Je to efektívne riešenie problému uskladnenia energie, ktoré je stále technologicky obmedzené a drahé, tvrdí štúdia.

Lokálne energetické komunity v EÚ sa rozvíjajú aj napriek legislatívnym prekážkam

Foto: depositphotos

Prechod na nízkouhlíkové obnoviteľné zdroje energie vedie k väčšej decentralizácii a zároveň ku zmene doteraz pasívnych spotrebiteľov na aktívnych „prosumerov“. Rozvoj miestnych energetických komunít v rôznych formách presadzuje aj európska legislatíva, ktorú by členské krajiny EÚ mali implementovať. Ako sa to darí a v čom spočívajú najväčšie úskalia? To skúmala štúdia v deviatich vybraných štátoch.

Najpriaznivejšie legislatívne prostredie pre prosumerov majú vo Francúzsku, Nemecku, Holandsku a Veľkej Británii. Španielsko a Portugalsko začali meniť legislatívu iba v roku 2019.

„Prosumeri sú energetickí aktéri, ktorí sa chcú zapájať do trhu s energiou. Ako združenia (spoločnosti, samosprávy, vlastníci bytov, energetické komunity) môžu nadobúdať rôzne rozhodovacie a organizačné formy.“ Tzv. balík o čistej energii EÚ z roku 2016 obsahuje dve hlavné smernice, ktoré umožňujú zapájanie tzv. prosumerov do trhu s elektrinou.

Najrozšírenejšou formou na úrovni kolektívnych prosumerov sú akési energetické družstvá. Vo Veľkej Británii ich existuje 248, v Nemecku 791, Holandsku 484 (rok 2018). Decentralizované energetické subjekty sa nachádzajú aj v Belgicku, Francúzsku, Španielsku a Taliansku, hoci nie v takej miere ako v prvej skupine krajín.

VIESSMANN

Do poslednej skupiny s najmenej rozvinutými prosumermi zo skúmaných krajín patrí Chorvátsko a Portugalsko. Obnoviteľné zdroje sú tu doteraz najmä v rukách veľkých dodávateľov energií a menšie projekty sú skôr výnimkou. Vlani tu oficiálne fungovalo iba jedno združenie v každej krajine.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Chcú rozvíjať smart siete a inovatívne riešenia. Energetici podpísali nové memorandum so samosprávou

Chcú rozvíjať smart siete a inovatívne riešenia. Energetici podpísali nové memorandum so samosprávou

K infraštruktúre, ktorá mala pôvodne slúžiť len na distribúciu elektriny, pridávajú ďalšie funkcionality. Napríklad vysokorýchlostný optický internet.

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Zatiaľ ide hlavne o biometán, do budúcnosti sa však počíta aj s ďalšími plynmi.