Skvapalnený zemný plyn (LNG) bude z USA do Európy prúdiť cez nový terminál Cameron LNG Export Facility v Louisiane.
Podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič a americký prezident Donald Trump otvorili v Hackberry v štáte Louisiana nový terminál na vývoz LNG zo Spojených štátov.
„Transatlantická spolupráca v oblasti LNG je skvelý tandem. Európa má atraktívny, dobre prepojený trh s plynom, ktorý môže prijať cenovo prijateľnejší LNG z USA,“ povedal eurokomisár Šefčovič, ktorý do Louisiany pricestoval spoločne s Trumpom.
Ako Šefčovič ďalej doplnil vo vyhlásení, EÚ má v súčasnosti vybudované kapacity na dovoz LNG v objeme 210 miliárd kubických metrov, čo predstavuje približne polovicu spotreby celej EÚ. „Významne tým podporíme energetickú bezpečnosť Európy a otvoríme nové príležitosti pre biznis na oboch stranách,“ uviedol Šefčovič.
Práve obchodné príležitosti pre USA vyzdvihol pri otváraní nového terminálu aj prezident Trump. Vo vývoze amerického LNG do sveta výhodný biznis. Tvrdí, že energetické exporty USA dosahujú historické rekordy a pripomína, že vďaka novej infraštruktúre, ktorú Biely dom podporil, porastú ďalej.
„Energia, ktorú produkujeme v našej krajine je lepšia, lacnejšia a čistejšia ako u našich zahraničných konkurentov,“ povedal Trump pri otváraní terminálu.
Na posilnení spolupráce v oblasti energetiky sa vlani s Trumpom dohodol šéf Komisie Jean-Claude Juncker. Kľúčovú úlohu má pritom zohrávať práve LNG, od ktorého si EÚ, druhý najväčší spotrebiteľ plynu na svete po USA, sľubuje posilnenie energetickej bezpečnosti.
„Vďaka rokovaniam prezidenta Trumpa Európska únia súhlasila, že bude zo Spojených štátov dovážať viac LNG,“ píše sa v tlačovej správe Bieleho domu. „Americké exporty LNG od uzavretia tejto dohody vzrástli o 272 % a v marci 2019 dosiahli historický rekord.“
V zimných mesiacoch dovoz plynu z USA do EÚ prudko vzrástol najmä z dôvodu mierneho počasia v Ázii, ktorá predstavuje najväčší LNG trh. Ceny tu klesli na úroveň 5 dolárov za milión britských tepelných jednotiek (MMBtu), čo je úroveň ceny potrubného zemného plynu. Rok predtým sa cena LNG plynu v Ázii pohybovala okolo 12 dolárov. Na Energie-portal.sk sme o tom podrobnejšie písali tu.
Terminály pre LNG pribúdajú aj v EÚ
Podiel ruského plynu v Európe predstavuje zhruba 40 % a viaceré krajiny už budujú ďalšiu infraštruktúru pre prístup LNG plynu.
Vo Veľkých Kapušanoch sa vlani na jeseň začal stavať nový plynovod, ktorý prepojí Slovensko a Poľsko. Vďaka novému prepojeniu by mali krajiny strednej Európy vrátane Slovenska získať priamy prístup k viacerým zdrojom zemného plynu zo severu vrátane plne funkčných LNG terminálov v Baltskom mori (Świnoujście LNG, Klaipeda LNG cez Gas Interconnection Poland – Lithuania – GIPL) a z Nórska (vďaka plánovanému plynovodu Baltic Pipe).
Prvé terminály pre LNG chce vybudovať aj Nemecko, spolková vláda pravdepodobne podporí výstavbu dvoch nových terminálov. Rozloženie existujúcej aj plánovanej infraštruktúry v Európe je znázornené na mape.

Zdroj: Európska komisia
- zväčšiť mapu -
Komisia doteraz podporila budovanie infraštruktúry pre LNG sumou viac ako 650 miliónov eur. Presadzuje, aby z niektorého terminálu LNG na území EÚ mohol surovinu priamo alebo nepriamo nakupovať každý členský štát Únie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.