Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn, láka ich LNG z USA | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo

Nemci vybudujú prvé terminály na skvapalnený zemný plyn. Láka ich LNG z USA

Skvapalnený zemný plyn by mal do Európy smerovať cez dva nové terminály na LNG v Nemecku. Spojené štáty ako potenciálny dodávateľ budovanie novej infraštruktúry vítajú, Nemci však rokujú aj s Katarom, Egyptom a Izraelom.

skvapalnený zemný plyn, LNG

Foto: Fotolia

Spolková vláda s najväčšou pravdepodobnosťou podporí výstavbu dvoch nových terminálov na skvapalnený zemný plyn (LNG). Informoval o tom nemecký minister hospodárstva a energetiky Peter Altmaier.

Štát podľa neho na nové terminály prispeje významnou čiastkou, detaily však neposkytol.

O umiestnenie novej infraštruktúry bojuje trojica miest Brunsbüttel, Wilhelmshaven a Stade. Nemecko v súčasnosti – na rozdiel, napríklad, od susedného Poľska – terminály na dovoz LNG nemá.

„Diverzifikácia dodávok energie je dôležitá importy LNG k nej môžu prispieť,“ zdôrazňuje nemecký rezort hospodárstva a energetiky. Ako Altmaier doplnil, okrem USA Nemecko o dodávkach LNG rokuje aj s Katarom, Izraelom a Egyptom.

Nemecko chce utlmiť jadro aj uhlie

Plány Nemecka vybudovať svoje prvé LNG terminály hneď privítali Spojené štáty, pre ktoré by sa takto otvorili nové možnosti vývozu LNG. Dan Brouillette, zástupca amerického ministra, uviedol, že nové terminály LNG sú „potenciálne obrovská príležitosť pre americký skvapalnený plyn.“

„Stále sme znepokojení rastúcou závislosťou Nemecka na Rusku kvôli jeho plynu, takže čokoľvek, čo pomôže zlepšiť diverzitu dodávok je dobrá správa,“ povedal Brouillette pre Financial Times.

Zdôraznil tiež, že Spojené štáty sú naďalej ostro proti projektu Nord Stream 2, ktorý by podľa neho iba zvýšil závislosť Nemecka na ruskom plyne. Prezident Trump dokonca označil Nemecko kvôli jeho závislosti na plyne z Ruska za ruského „rukojemníka.“

Nemecko je pre exportérov plynu, napríklad, Spojené štáty zaujímavé nielen veľká ekonomika, ale aj ako krajina, ktorý sa zaviazala v dohľadnej dobe odísť nielen od jadra, ale postupne uzavrieť aj všetky uhoľné elektrárne. Popri obnoviteľných zdrojoch energie by tento výpadok mohol pokrývať aj plyn.

USA už LNG do Európy vyvážajú

Podľa vlaňajšej analýzy Bloomberg New Energy Finance, na ktorej sme podrobnejšie písali tu, by sa mala ponuka LNG na svetovom trhu nafúknuť o 30 až 33 miliónov ton nových kapacít už do roku 2020. O rok neskôr sa má priblížiť objemu 400 miliónov ton ročne. Produkcia LNG by mala významnejšie vzrásť, napríklad, v oblasti mexického zálivu v USA.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Spúšťajú register obnoviteľných plynov. Záruky pôvodu majú prispieť k dekarbonizácii

Zatiaľ ide hlavne o biometán, do budúcnosti sa však počíta aj s ďalšími plynmi.

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

ÚRSO sa pýta, prečo nezlacňujú energie. Dôvodom je regulácia, odkazujú dodávatelia

Dodávky energií sú podľa analýzy ÚRSO na Slovensku výrazne drahšie ako inde. Regulácia spôsobila oneskorenie pri zdražovaní a spomaľuje aj zlacnenie, kontrujú dodávatelia.

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Odmietli zaplatiť za dodané energie. Medzi VSE a Chemes pokračujú súdne konania

Zisťovali sme, ako sa hýbe spor ohľadom dodávok energií pre Chemes. Od mestského podniku má do 1. júna zinkasovať ďalšie milióny eur.