VSDS
INNOGY
INNOGY

Teplárne produkujú teplo najmä z plynu, no uhlie má stále veľký význam

Výrobcovia tepla musia už väčšinu emisných povoleniek nakupovať, niektorí sa radšej snažia vyhnúť systému obchodovania s emisiami.

Pavel Zámyslický

Pavel Zámyslický | Foto: Energie-portal.sk

Rýchly nárast ceny emisných povoleniek CO2 spôsobuje energetickým podnikom vrásky na čele. Zvyšujúce sa vstupné náklady musia výrobcovia a dodávatelia tepla premietnuť do zvyšovania cien za dodávanú energiu.  

“Situácia v českých teplárňach nie je úplne jednoduchá, najmä vďaka tomu, že podobne ako na Slovensku, nikto nepočítal s takým rýchlym nárastom ceny povoleniek. Na konci minulého roku sa riešilo ako vyjsť v ústrety teplárňam. Konkrétne sa to odrazilo v cenovom rozhodnutí regulačného úradu pre energetiku.”

Nový predpis umožnil podnikom dodávajúcim teplo premietnuť zvýšené ceny povoleniek do konečnej ceny tepla pre spotrebiteľov. “Samozrejme je to pomerne citlivá otázka. Nie je to tak, že by si teplárne mohli premietnuť všetko. Teplo by sa stalo nekonkurencieschopným a ľudia by sa začali odpájať,” uviedol Pavel Zámyslický z českého ministerstva životného prostredia na konferencii Slovak Trading Emission.

Viac za centrálne kúrenie a teplú vodu

Rovnaká situácia nastala aj na Slovensku. Väčšina teplárenských podnikov musela zohľadniť rastúce náklady na nákup plynu a povoleniek a zvýšiť cenu pre odoberateľov. Jednou z prvých teplární, ktorá pristúpila ku zvýšeniu ceny tepla bola Tepláreň Košice (o 4,2 %). Následne musel zvýšiť ceny aj tamojší distribútor a dodávateľ Veolia Energia Východné Slovensko (o 3,1 %) a ďalší nákupca tepla v Košiciach – Technická univerzita. Výraznou zmenou ceny povoleniek CO2 odôvodňovala zvyšovanie ceny tepla aj Žilinská teplárenská. Domácnostiam zásobovaných centrálnym vykurovaním sa tak zvýšili náklady na teplo o vyše 7 %.

Všetko o plyne

V ČR nižšia DPH za teplo

Hoci teplárňam je prideľovaná istá časť emisných povoleniek bezplatne, ich množstvo sa z roka na rok znižuje a podniky sú nútené čoraz viac kvót nakupovať. Táto povinnosť sa vzťahuje na každý väčší fosílny zdroj, ktorého inštalovaný výkon presahuje 20 MW.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Ktoré automobilky si vedú najlepšie v zavádzaní elektromobility?

Hodnotenie ukázalo, že najväčší výrobcovia automobilov zatiaľ neberú elektromobily dostatočne vážne.

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Domácnosti si rozdelia dotácie na plynové kotly za 35 miliónov eur

Starý kotol na tuhé palivo by malo vďaka príspevku približne 10 000 domácností vymeniť za ekologickejší plynový kotol. Výška dotácie bude nižšia, ako sa predpokladalo.

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Cena zemného plynu na trhu je najnižšia za posledné štyri roky. Prečo?

Svetový trh s plynom nedokáže v súčasnosti absorbovať stále rastúcu produkciu a cena komodity sa prepadáva čoraz nižšie.