Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Teplárne produkujú teplo najmä z plynu, no uhlie má stále veľký význam

Výrobcovia tepla musia už väčšinu emisných povoleniek nakupovať, niektorí sa radšej snažia vyhnúť systému obchodovania s emisiami.

Pavel Zámyslický

Pavel Zámyslický | Foto: Energie-portal.sk

Rýchly nárast ceny emisných povoleniek CO2 spôsobuje energetickým podnikom vrásky na čele. Zvyšujúce sa vstupné náklady musia výrobcovia a dodávatelia tepla premietnuť do zvyšovania cien za dodávanú energiu.  

“Situácia v českých teplárňach nie je úplne jednoduchá, najmä vďaka tomu, že podobne ako na Slovensku, nikto nepočítal s takým rýchlym nárastom ceny povoleniek. Na konci minulého roku sa riešilo ako vyjsť v ústrety teplárňam. Konkrétne sa to odrazilo v cenovom rozhodnutí regulačného úradu pre energetiku.”

Nový predpis umožnil podnikom dodávajúcim teplo premietnuť zvýšené ceny povoleniek do konečnej ceny tepla pre spotrebiteľov. “Samozrejme je to pomerne citlivá otázka. Nie je to tak, že by si teplárne mohli premietnuť všetko. Teplo by sa stalo nekonkurencieschopným a ľudia by sa začali odpájať,” uviedol Pavel Zámyslický z českého ministerstva životného prostredia na konferencii Slovak Trading Emission.

Viac za centrálne kúrenie a teplú vodu

Rovnaká situácia nastala aj na Slovensku. Väčšina teplárenských podnikov musela zohľadniť rastúce náklady na nákup plynu a povoleniek a zvýšiť cenu pre odoberateľov. Jednou z prvých teplární, ktorá pristúpila ku zvýšeniu ceny tepla bola Tepláreň Košice (o 4,2 %). Následne musel zvýšiť ceny aj tamojší distribútor a dodávateľ Veolia Energia Východné Slovensko (o 3,1 %) a ďalší nákupca tepla v Košiciach – Technická univerzita. Výraznou zmenou ceny povoleniek CO2 odôvodňovala zvyšovanie ceny tepla aj Žilinská teplárenská. Domácnostiam zásobovaných centrálnym vykurovaním sa tak zvýšili náklady na teplo o vyše 7 %.

Všetko o plyne

V ČR nižšia DPH za teplo

Hoci teplárňam je prideľovaná istá časť emisných povoleniek bezplatne, ich množstvo sa z roka na rok znižuje a podniky sú nútené čoraz viac kvót nakupovať. Táto povinnosť sa vzťahuje na každý väčší fosílny zdroj, ktorého inštalovaný výkon presahuje 20 MW.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933) na 1 rok
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924) na 1 rok
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Janiš: CZT má na Slovensku potenciál pre nové technické a digitálne riešenia

Centrálne zásobovanie teplom IV. generácie má uskladňovať vyrobené teplo v čase prebytku a zároveň využívať aj odpadové teplo z externých zdrojov.

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Zúžme reguláciu a zjednoťme distribučné tarify, navrhujú dodávatelia ÚRSO

Regulovať ceny elektriny a plynu pre malé podniky je podľa dodávateľov energií neopodstatnené. Regulačnému úradu zaslali viacero návrhov na zmeny v regulačnej politike.

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

SaS: Povinné inštalovanie nabíjacích staníc je zbytočnou záťažou pre menšie podniky

Nabíjacie stanice pre elektromobily v novostavbách budú povinné. Poslanecký návrh chce od tejto povinnosti odbremeniť malé a stredné podniky.