Opoziční poslanci chceli novelou upraviť zákon o tepelnej energetike tak, aby dodávatelia tepla nemohli blokovať vznik nových kotolní v bytových domoch. Návrh neprešiel.
Už po šiestykrát sa opozícia v parlamente pokúsila presadiť zmeny v kľúčovej teplárenskej legislatíve. Šestnásť zákonodarcov z opozičných strán SaS a OĽaNO navrhovalo zmeniť zákon č. 657/2004 Z. z. o tepelnej energetike tak, aby dodávatelia tepla nemali postavenie dotknutého orgánu pri výstavbe nových kotolní v bytových domoch.
V praxi toto ustanovenie o dodávateľovi ako dotknutom orgáne, ktorí vydáva záväzné stanovisko, opoziční poslanci v dôvodovej správe prirovnávajú k právu veta miestnej teplárne. To, že dodávateľ tepla môže odberateľom znemožniť, aby sa od neho odpojili a postavili si vlastnú kotolňu, označujú za „teplárenské nevoľníctvo“.
„Takýto stav je absurdný - to je akoby hypermarket mohol zablokovať otvorenie novej predajne potravín vo svojom okolí,“ napísal poslanec Eduard Heger (OĽaNO), jeden z predkladateľov, na sociálnej sieti.
Súčasná podoba zákona podľa opozičných poslancov odporuje liberálnym princípom aj dobrým mravom. „V slobodnej spoločnosti a právnom štáte je absurdné, aby akýkoľvek ekonomický subjekt svojím stanoviskom mohol vetovať vznik vlastnej konkurencie, či svojvoľne brániť v konaní nezaloženom na princípe podnikania,“ uviedli predkladatelia.
Argumentujú, že pokiaľ je odberateľovi, resp. v konečnom dôsledku konečnému spotrebiteľovi obmedzená možnosť alternatívneho riešenia zásobovania teplom, prehlbuje sa tým energetická chudoba na Slovensku. Domácnosti podľa nich nemajú možnosť hľadať alternatívne riešenia ako znižovať svoje náklady na energie.
Heger: Zákon odporuje ústave
Pokus zmeniť aktuálny zákon o tepelnej energetike nevyšiel ani na šiestykrát. „Vládna koalícia opäť ukázala, že jej nezáleží na budovaní zdravého podnikateľského prostredia,“ reagoval poslanec Heger na tlačovej besede s Karolom Galekom (SaS).
„Myslíme si, že tento stav nie je proti ústavný, pretože tu nie je rovnosť príležitostí, rovnosti šancí pri podnikaní,“ povedal Heger. „Toto vyplynulo aj z našej komunikácie s Ústavným súdom už v minulosti na túto tému, ktorý poukázal na tento protiústavný stav.“
Poslanci preto pripravili nové podanie na Ústavný súd SR. V súčasnosti už k podaniu zbierajú potrebné podpisy zákonodarcov.
Teplári: Malé zdroje? Viac emisií
Proti argumentom opozičných poslancov stoj tvrdenia teplárov, ktorí sa obhajujú tým, že pri budovaní kotolní nemajú právo veta, pretože ich záväzné stanoviská ešte prechádzajú posudzovaním stavebnými úradmi.
Centrálne zásobovanie teplom (CZT) je podľa teplárov oproti bytovým kotolniam z environemntálneho hľadiska vo veľkej výhode. Slovenský zväz výrobcov tepla (SZVT) v súvislosti s odpájaním domácností od CZT upozorňuje, že ovzdušiu v mestách to nemusí prospieť.
„Takéto novovzniknuté zdroje nebudú môcť spaľovať biomasu (umiestnenie v centrách miest, resp. sídlisk) a využitie slnečnej energie je vzhľadom na polohu Slovenska možné maximálne na prípravu TUV počas päť – šesť mesiacov,“ uviedli, napríklad, teplári v jednej z pripomienok k Envirostratégii 2030.
Nové zdroje tepla, ktoré vzniknú po ďalšom odpájaní od CZT podľa teplárov budú na báze plynu s malým percentuálnym podielom OZE. Na pokrytie potreby rovnakého množstva tepla tak vraj bude potrebné približne rovnaké množstvo plynu, ktoré však vyprodukuje väčšie množstvo emisií.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.