Štátnych teplárov sme sa pýtali na podrobnosti o nových investíciách. Súčasťou plánov sú aj kogeneračné jednotky.
Po tom, čo štátne teplárne vlani opustili svoj pôvodný zámer ukončiť využívanie uhlia do konca roka 2023, uhlie sa naďalej spaľuje v dvoch prevádzkach. Zo šestice závodov patriacich pod MH Teplárenský holding (MH TH) uhlie aktuálne využívajú tepláreň v Žiline (bývalá Žilinská teplárenská, a.s.) a Košiciach (bývalá Tepláreň Košice, a.s.).
Kým v Žiline ide o hnedé uhlie nakupované z Českej republiky, najväčšia tepláreň východného Slovenska spaľuje čierne uhlie, aktuálne z rôznych zdrojov. Každá z dvoch teplární pritom ročne dodáva stovky gigawatthodín (GWh) tepla a uhlím pokrýva približne 50 % svojej energetickej potreby.
V oboch prípadoch však MH TH aj naďalej počíta s tým, že so spaľovaním uhlia sa skončí. Zatiaľ čo v prípade Košíc má byť riešením aj nový zdroj geotermálnej energie, v Žiline chcú teplári najprv sprevádzkovať kogeneračné jednotky na zemný plyn a o pár rokov neskôr aj nový multipalivový kotol. Ten bude prvým zariadením svojho druhu na Slovensko, obdobný zdroj však neďaleko od Žiliny plánuje postaviť aj spoločnosť Veolia.
V článku sa dozviete:
- aké práce aktuálne spúšťajú v Žiline,
- ako sa majú znížiť straty tepla vďaka novým rozvodom,
- aké palivá má využívať nový multipalivový kotol,
- čo má nový zdroj zabezpečovať okrem výroby tepla,
- v akom štádiu sa projekt aktuálne nachádza a kedy pôjde do EIA.
Chcú znížiť straty tepla
Prvý projekt, ktorý sa už v najbližšom období dotkne aj obyvateľov mesta čakajú je výmena parných rozvodov za horúcovodné. Žilinčania sa tak musia pripraviť aj na niekoľko obmedzení, o ktorých na svojom webovom sídle informuje mesto a informácie sa majú priebežne aktualizovať aj na webstránke MH TH.
„Prvotné obmedzenia súvisiace s výmenou môžu občania očakávať už od pondelka 13. marca v okolí Rajeckej cesty, stanice Žilina-Zariečie a na Dolných Rudinách. Stavebné práce sa budú realizovať postupne, po etapách a v krátkych úsekoch tak, aby sa minimalizovalo obmedzenie chodu mesta. Snahou realizátora projektu je, aby boli dodávky tepla a teplej vody obmedzované minimálne,“ uviedlo mesto s tým, že počas prác sa budú na prípravu teplej úžitkovej vody dočasne používať náhradné zdroje.
Mapa s vyznačením jednotlivých úsekov prác | Foto: Mesto Žilina
Dôvodom rekonštrukcie je, že súčasný parovod je za hranicou svojej životnosti. Aby sa predišlo poruchám, teplári sa ho rozhodli vymeniť. Investícia do horúcovodu však má okrem toho priniesť aj nižšie straty tepla.
„Voda je na prenos tepla lepším médiom ako para, čo sa odzrkadlí aj v celkovom znížení strát tepla v rozvodoch o 10 až 15 %. Znamená to zvýšenie kvality dodávok pre odberateľov aj nižšie náklady na vykurovanie pre obyvateľov Žiliny,“ konštatuje žilinská radnica.
Plánujú aj multipalivový kotol
Zostáva vám 50% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.