Energetikou hýbu systémové riešenia. Príkladom je Horná Nitra, kde sú skombinované plynové kotly, tepelné čerpadlá, biomasa a solárne termické kolektory, hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Viessmann Slovensko Miroslav Janda.
Budúca európska smernica o energetickej hospodárnosti budov kladie do roku 2030 veľké nároky. Hlavnú rolu zohrajú tepelné čerpadlá. Myslí si to Miroslav Janda, generálny riaditeľ spoločnosti Viessmann Slovensko, ktorý však zároveň poukazuje na viacero výziev, ktorým čelí slovenský trh.
V rozhovore sme sa pýtali:
- ako dotácie ovplyvnili trh vykurovania, vetrania a chladenia (HVAC),
- aký vplyv malo vládne „zastropovanie“ cien energií,
- ako je to s pomerom cien elektriny a plynu,
- kedy sa rozbehne partnerstvo spoločností Viessmann a Carrier.
Blíži sa nová smernica
V roku 2023 síce štát na Slovensku masívne subvencoval ceny elektriny a plynu, ale dotácie napríklad na malé obnoviteľné zdroje v domácnostiach boli prakticky zastavené. Napríklad na opätovné reálne spustenie projektu Zelená domácnostiam teraz programu Slovensko sa stále čaká. Ako to ovplyvnilo sektor vykurovania?
Prejavilo sa to veľkým poklesom trhu v oblasti obnoviteľných zdrojov, hlavne tepelných čerpadiel. V prípade plynových kotlov zas predaj postupne klesá preto, lebo fosílne zdroje sú na ústupe.
Problémom je, že po vynikajúcom roku 2022, kedy obnoviteľné zdroje a najmä tepelné čerpadlá trhali rekordy, chýbajúce dotácie tento trend v roku 2023 zabrzdili. Dotačný režim na Slovensku aj v iných krajinách výrazne ovplyvňuje celý trh.
Na druhej strane musím vysloviť uznanie svojim kolegom, že aj napriek tejto situácii Viessmann na Slovensku dokázal obhájiť výsledky z roku 2022 a dokonca v celkovom účtovnom obrate oproti vlaňajšku aj symbolicky rásť. Vzhľadom na to, že celkový pokles trhu osobne odhadujem na zhruba 30 %, je to obrovský úspech.
Ako situáciu ovplyvnilo vládne „zastropovanie“ cien energií v roku 2023? Čo tento krok znamenal pre obnoviteľné zdroje?
Hroziaci nárast cien bol naozaj extrémny, takže v princípe bolo logickou snahou štátu, aby ceny energií výrazne nepodkopali životnú úroveň ľudí. Na druhej strane si treba uvedomiť aj ďalšie súvislosti. Nové podmienky budúcej európskej smernice o energetickej hospodárnosti budov budú tlačiť na energetickú efektívnosť, a tým samozrejme aj na využívanie obnoviteľných zdrojov.
Keďže vo vykurovaní a technickom zariadení budov potrebujeme nasadzovať obnoviteľné zdroje, treba, aby sme mali strategicky zadefinované, že budúcim nosným zdrojom pre vykurovanie hlavne v rezidenčnej oblasti budú tepelné čerpadlá. A tie potrebujú jednu hlavnú vec, ktorou je vhodný pomer medzi megawatthodinovou cenou plynu a cenou elektriny.
Dnes tento pomer dosahuje približne hodnotu 3, čo predstavuje veľký problém pre masívne zavádzanie tepelných čerpadiel. Akonáhle by tento pomer klesol z trojnásobku na dvojnásobok, tepelné čerpadlo sa teoreticky presadí aj bez dotácií. Tie samozrejme pomôžu, ale návratnosť by bola vynikajúca už len pri samotnom zohľadnení cenového pomeru plynu a elektriny.
Budúca smernica o energetickej hospodárnosti budov hovorí o významnom náraste efektívnosti, o 16-percentnom poklese spotrebe primárnej energie v oblasti budov do roku 2030. A kľúčom k tomu môže byť práve vhodný pomer medzi cenou elektriny a cenou plynu. Ak by sa urobili úpravy na jednej alebo na druhej strane tak, aby to bolo stále sociálne akceptovateľné a aby bola zároveň nastavená naozaj motivujúca návratnosť tepelných čerpadiel, dokážeme sa k tomu cieľu posunúť.
Čo by pre slovenský trh znamenalo, ak by sa cenový pomer medzi elektrinou a plynom posunul niekde na úroveň 2 : 1?
Koeficient dva by znamenal, že plyn bude stále dvakrát lacnejší ako elektrina. Oproti súčasnosti by to ale bol veľký posun, keďže dnes pomer vychádza približne na trojnásobok. Tepelné čerpadlo je aj za týchto podmienok stále efektívnejšie, stále je jeho výroba tepla lacnejšia a reálna návratnosť tam je.
Pokiaľ by sa však pomer medzi cenou megawatthodiny z elektriny a tepla posunul niekde na úroveň okolo dvojnásobku, prepísalo by to pravidlá hry. Návratnosť tepelných čerpadiel by sa dramaticky zlepšila. A keďže práve toto je smer, ktorým by sme ako krajina mali ísť, bol by to krok dobrým smerom. Na väčšie presadenie tepelných čerpadiel netreba silové riešenie v podobe zákazov alebo príkazov a v princípe ani dotácie. Kľúčové je nastaviť správne tento cenový pomer medzi elektrinou a plynom.
Podobne uvažujeme aj o elektromobilite. Osobne nie som zástanca zákazu spaľovacích motorov. Malo by to byť tak, že elektromobilita prirodzene zvíťazí, pretože ľudia si elektromobily začnú kupovať kvôli ich výhodnosti. Rovnako tak pri tepelných čerpadlách by motivácia spotrebiteľa mala prameniť z toho, že takéto vykurovanie sa jednoducho oplatí.
Energetikou hýbu systémové riešenia
Spomenuli ste, že Viessmann tento rok napriek poklesu trhu uzavrie s podobným hospodárskym výsledkom ako v rekordnom minulom roku. Čo tomu pomohlo?
Darilo sa nám nielen v rezidenčnej sfére, ale aj v oblasti veľkých komunálnych a priemyselných riešení. Vybudovali sme viacero veľkých inštalácií.
V týchto dňoch napríklad nabieha do prevádzky v Prievidzi 35-megawattový špičkový zdroj, ktorý v zásade nahradí privádzač z odstavovanej Elektrárne Nováky. Nejde pritom len o plynovú kotolňu, ale ide o celé systémové riešenie. Dodávali sme tam aj najväčšie termické solárne pole na Slovensku s 1 400 kolektormi. Riešenie je doplnené aj veľkými tepelnými čerpadlami a veľkou biomasovou kotolňou. Prievidzský región sa stal jednou veľmi peknou systémovou inštaláciou.
Okrem toho v týchto dňoch uvádzame do prevádzky tiež 60-megawattovú plynovú kotolňu v Trnave, ktorá bude slúžiť ako rezerva pre privádzač z jadrovej elektrárne v Jaslovských Bohuniciach, ktorým je vykurovaná Trnava. V Seredi zas dodávame kogeneračné jednotky, ktoré doplnia systémové riešenie kde už pracujú naše veľké tepelné čerpadlá.
Som presvedčený, že práve systémové riešenia aktuálne hýbu a aj budú hýbať svetom v energetike. Či už v komunálnej sfére alebo v priemysle.
Je pre vás na Slovensku významnejší skôr priemyselný a komunálny sektor alebo sú to domácnosti?
Ako firma stojíme na oboch nohách. V priebehu tohto roka sme dodali takmer 20 megawattov fotovoltiky. Naďalej máme veľmi dobrý odbyt tepelných čerpadiel a fotovoltických systémov pre rezidenčnú sféru, takisto tieto priemyselné inštalácie. Ale v celkovom vyjadrení predstavujú rezidenčné tepelné čerpadlá, rezidenčné fotovoltické panely a rezidenčné plynové kotly stále viac ako polovicu nášho obratu.
Na finálne čísla si ešte treba počkať, ale máme našliapnuté k tomu, že ako Viessmann Slovensko by sme za rok 2023 mali dosiahnuť celkový účtovný obrat okolo 78 miliónov eur, čo je naozaj skvelý výsledok.
V našom predošlom rozhovore sme sa rozprávali najmä o partnerstve skupiny Viessmann a Carrier. Ako to pokročilo?
Fúzia so spoločnosťou Carrier, resp. oficiálny closing prebehne 2. januára 2024. Znamená to, že od 2. januára začneme pracovať na celkovej integrácii a aj na integrácii nových technológií hlavne v oblasti veľkých komerčných tepelných čerpadiel. To je niečo, čo nás dokáže posunúť o veľký krok dopredu a na čo sa osobne veľmi teším.
Jedným z cieľov je rozšíriť naše produktové portfólio práve o produkty Carrier z oblasti HVAC. To bude naša najväčšia úloha.
Najmä pri veľkých energetických projektoch sú na Slovensku dlhodobo diskutovanou témou povoľovacie procesy, pričom investori upozorňujú na ich zložitosť a zdĺhavosť. Vnímate tento problém aj vy?
Ako dodávateľ technológií sa priamo s týmto problémom nestretávame, ale v druhom slede sa téma samozrejme týka aj nás. Vnímame, že je potrebné zjednodušiť povoľovacie procesy, ale napríklad aj procesy spojené s dotačnými schémami a mnoho ďalšieho.
Ak sa môžem ešte raz vrátiť k smernici o energetickej hospodárnosti budov, tá bude vyžadovať 16-percentný pokles primárnej energie u všetkých budov do roku 2030. Na to je naviazaných množstvo ďalších záväzkov, vrátane fotovoltických inštalácií v komunálnych a komerčných budovách. Neviem si predstaviť, ako to dosiahnuť v takom krátkom časovom horizonte, pokiaľ nedôjde k zjednodušeniu všetkých kľúčových procesov. Ak chceme postupovať rýchlo, bude treba veľa vecí zjednodušovať.
Na strane investorov zas môže byť dôležitým hnacím motorom, ako som už spomínal, pomer ceny megawatthodiny z plynu a elektriny. V tomto Slovensko nemá podmienky nastavené dobre.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.