Spoločnosť začala posudzovať vplyv svojho podnikania na klímu a životné prostredie podľa kritérií ESG.
Článok vyšiel v decembrovom čísle časopisu Odpadové hospodárstvo 10-12/2023 s prílohou ENERGO, ktorý v printovej verzii dostali naši predplatitelia. Teraz článok prinášame online.
Zatiaľ čo podrobné zverejňovanie aspektov udržateľnosti bude v Európskej únii povinné až od roku 2024, niektoré podniky sa na túto povinnosť pripravujú už v predstihu. Jednou z nich je aj VSE Holding, pod ktorý spadajú spoločnosti ako Východoslovenská energetika (VSE) či Východoslovenská distribučná (VSD).
VSE Holding formou súhrnného reportu publikoval správu o udržateľnosti, ktorou po prvýkrát širokej verejnosti ponúkol celkový obraz o udržateľnosti a jej význame pre aktivity skupiny.
Na webovej stránke Energie-portal.sk sme o materiáli informovali už v septembri. Teraz sme sa bližšie pozreli, čo správa hovorí o oblasti životného prostredia.
Uplatňujú kritériá ESG
Východoslovenskí energetici sa vo svojej správe hlásia ku klimatickým cieľom EÚ s tým, že pri ich napĺňaní bude práve energetika zohrávať kľúčovú úlohu. Spoločnosť sa preto vo svojich každodenných aktivitách snaží znižovať emisie a minimalizovať tak svoj vplyv na prírodu.
„Druhou nohou“ tejto politiky je prijímanie adaptačných opatrení. „Súčasne chránime našu infraštruktúru pred nepriaznivými podmienkami a vplyvmi extrémneho počasia, aby sme boli spoľahlivými prevádzkovateľmi energetických sietí,“ píše sa v správe.
V minulom roku VSE Holding začal posudzovať vplyv svojho podnikania na klímu a životné prostredie na základe kritérií ESG (environmental, social, and governance). Počas roka 2023 si skupina zároveň nastavila ciele v oblasti ochrany klímy, ktoré budú súčasťou ESG stratégie holdingu.
„Táto politika bude vyjadrovať náš záväzok chrániť životné prostredie a klímu, znižovať našu spotrebu energie, šetriť zdroje, konať zodpovedne a snažiť sa o neustále zlepšovanie nášho environmentálneho správania. Naša stratégia bude založená v prvom rade na fyzickej redukcii emisií, zmene nastavenia procesov a jej súčasťou budú investície do bezemisných riešení,“ konštatuje sa v reporte.
Vypočítali emisnú bilanciu
VSE Holding vo svojej správe o udržateľnosti zároveň predstavil prvý výpočet emisnej bilancie za celú skupinu, a to pre relevantné oblasti v rámci svojej činnosti. Uplatnili pritom medzinárodnú normu na výpočet, vykazovanie a riadenie uhlíkovej stopy, ktorá je obsiahnutá v Protokole o skleníkových plynoch, tzv. GHG protokole.
Skupina na základe tejto metodológie zverejnila výpočet svojej bilancie za roky 2021 a 2022. Pozitívnou správou je, že celková uhlíková stopa holdingu v tonách ekvivalentu CO2 medziročne poklesla, a to z 1,789 mil. ton na 1,589 mil. ton.
„Skleníkové plyny sa počítajú ako ekvivalenty CO2 (skratka CO2e) a pri výpočtoch týkajúcich sa roku 2021 bol použitý emisný faktor OKTE 2021 (zvyškový mix dodávateľov: 184,62 g CO2/kWh) a pri výpočtoch vzťahujúcich sa na rok 2022 emisný faktor OKTE 2022 (zvyškový mix dodávateľov: 185,60 g CO2/kWh),“ píše sa v správe.
Do prvej oblasti (Scope 1) zahrnuli činnosti, ktoré sú v rozsahu pôsobnosti pod kontrolou spoločnosti. Ide o emisie zo spotreby palív vo vlastných vozidlách, fugitívne emisie (emisie z prchavých látok, ktoré vznikajú napríklad pri údržbárskych prácach alebo spotrebe a dopĺňaní chladív), ako aj emisie spojené s výrobou tepla a chladu.
Pod „Scope 2“ zas zaradili výpočty rôznych nepriamych emisií. Sú to emisie spojené so spotrebou nakúpenej elektriny a tepla, ako aj so stratami pri prenose a distribúcii elektriny.
Poslednou oblasťou „Scope 3“ sú rôzne nepriame emisie, ktoré sa vyskytujú v hodnotovom reťazci spoločnosti. Hoci podľa GHG protokolu identifikácia emisií z rozsahu 3 nie je povinná, VSE Holding sa rozhodol v správe podrobnejšie rozobrať aj túto oblasť. „Z dôvodu transparentnosti vykazujeme v tomto rozsahu emisie z predanej elektriny a plynu koncovým zákazníkom, ktoré majú najväčší podiel na našej uhlíkovej stope,“ uvádza sa v reporte.
Tretia oblasť je najširšou a najmenej vymedzenou kategóriou, a preto VSE Holding uvádza zatiaľ len emisie spojené s predajom elektrickej energie a plynu koncovým užívateľom. „Predaná elektrina a plyn koncovým užívateľom predstavujú pre naše podnikanie hlavný zdroj emisií. Vďaka nákupom záruk pôvodu znižujeme intenzitu nášho dodávateľského energetického mixu a redukujeme tak uhlíkovú stopu našich zákazníkov v ich rozsahu 2,“ vysvetľuje report. Celkový emisný faktor energetického mixu VSE za rok 2022 dosiahol 160,5 g CO2/kWh.
„Pri ostatných nepriamych emisiách v rozsahu 3, ako sú napríklad služobné cesty, dochádzanie do zamestnania, zakúpený tovar a služby, odpad sa pripravujeme na zber dát, aby sme ich mohli vypočítať a zverejniť,“ avizuje VSE Holding.
Pri údržbe vedení podporujú biodiverzitu
Oblasťou klímy a emisií sa však správa o udržateľnosti svoju kapitolu určenú životnému prostrediu zďaleka nekončí. Holding v reporte venuje pozornosť aj cirkulárnej ekonomike, vodným zdrojom či ochrane biodiverzity a ekosystémov.
V oblasti distribúcie elektriny, prevádzkovania, údržby, opravy, rekonštrukcie a výstavby distribučných sietí má VSD už dlhodobo zavedený systém environmentálneho manažérstva (ISO 14001). Spoločnosť VSE zas má zavedený systém environmentálneho manažérstva na nákup a predaj elektrickej energie, plynu a návrh a realizáciu energetických riešení pre korporátnych zákazníkov, ako aj realizáciu vedecko-výskumných projektov.
„Externé audity opakovane potvrdzujú vysokú výkonnosť zavedeného systému a trvalý trend zlepšovania sa,“ tvrdí VSE Holding vo svojej správe.
Pri ochrane a obnove biodiverzity a ekosystémov je pre VSD ťažiskom najmä ekologický manažment koridorov elektrických vedení a projekty na ochranu vtáctva. „Ako prví sme začali pri údržbe koridorov elektrických vedení používať postupy podporujúce obnovu a rozvoj biodiverzity,” uvádza VSE Holding.
Distribučná spoločnosť pre tento účel vytvorila tím odborníkov z oblasti biológie, lesníctva a ochrany krajiny, ktorý zabezpečuje jednak obhliadky elektrických vedení, ako aj ich údržbu a komplexnú starostlivosť. Experti pritom na svoju prácu využívajú drony vybavené multispektrálnymi kamerami a rôzne ďalšie inovatívne technológie.
Stiahnite si:
Spoločnosti VSE a VSD sú komunikačnými partnermi Energie-portal.sk.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.