Cieľom projektom LIFE Energia je robiť elektrické vedenie bezpečnejším pre vtáky.
Slovenský projekt LIFE Energia zameraný na ochranu vtáctva pred nebezpečným kontaktom s elektrickým vedením získal hlavnú cenu v kategórii ochrany prírody v európskej environmentálnej súťaži Life Awards 2021. Informovala o tom Európska komisia.
„Tím projektu LIFE Energia v Slovenskej republike zabránil mnohým kolíziám vtáctva s elektrickým vedením. Nainštalovali 8 600 odkloňovačov vtákov na 77 kilometroch najnebezpečnejších úsekov,“ ocenila Komisia.
„Tieto odkloňovače každý rok ochránia pred kolíziami 700 vtákov. Tím taktiež zdokonalil existujúce vetrolamy výsadbou 550 stromov, aby vtáky lepšie videli elektrické vedenia.“
Pridali sa VSD aj ZSD
Projekt, o ktorom sme na Energie-portal.sk podrobnejšie písali už minulý týždeň, vznikol za podpory Európskej únie a Ministerstva životného prostredia SR. Partnermi projektu sú okrem Štátnej ochrany prírody SR a Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach aj dve energetické firmy, a to Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) a Západoslovenská distribučná, a.s. (ZSD).
„LIFE Energia je najväčší projekt svojho druhu, aký sa doposiaľ na Slovensku realizoval. Spojil piatich partnerov zo súkromného, štátneho i mimovládneho sektora a priniesol výsledky mimoriadneho významu na národnej, aj medzinárodnej úrovni,“ uviedla na margo projektu VSD na sociálnej sieti.
VSD sa stala partnerom jednak samotného projektu, ako aj partnerom jeho garanta a prihlasovateľa – neziskovej organizácie Ochrana dravcov na Slovensku.
„Obzvlášť si cením, že v projekte participujú aj Západoslovenská distribučná, a.s. a Východoslovenská distribučná, a.s. a pomáhajú tak s realizáciou praktických riešení, v úprimnej snahe o zlepšenie situácie,“ reagoval na ocenenie slovenského projektu poslanec Európskeho parlamentu Michal Wiezik (SPOLU).
Ďalšími ocenenými projektmi v rámci ostatných kategórií súťaže sa stali projekty zo Španielska, Francúzska a Talianska. Viac sa o nich dočítate tu.
Čo priniesol slovenský projekt?
Hlavným cieľom projektu LIFE Energia bolo zvýšiť bezpečnosť elektrických vedení pre vtáctvo, s dôrazom na prevenciu proti kolíziám, ku ktorým dochádzalo v trinástich chránených vtáčích územiach.
Projekt LIFE Energia sa stal prvou slovenskou iniciatívou, ktorá sa systematicky zamerala na otázku nárazov vtáctva do vedení. V priebehu 15 mesiacov v rámci projektu realizovali viac ako 80 odborne vyškolených mapovateľov terénny prieskum 6 235 km vedení.
Vďaka projektu boli vyvinuté dve zariadenia na inštaláciu prvku „FireFly“ – technicky prispôsobený dron a prístroj pre pohyb po vodičoch. Ako vyzerala inštalácia odkloňovačov vtákov v praxi, si môžete pozrieť vo videu.
Úspech LIFE Energia sa zároveň stal motiváciou aj pre ďalší projekt „LIFE Danube Free Sky“ zameraný na zvýšenie bezpečnosti elektrických vedení pre vtáctvo pozdĺž rieky Dunaj. Počas piatich rokov bude v rámci tohto projektu 15 partnerských organizácií zo siedmich krajín spolupracovať pri zavádzaní najúčinnejších riešení, rovnako s podporou Európskej únie.
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.