Nesprávne inštalované panely vyrobia menej a môžu byť aj bezpečnostným rizikom, vysvetľuje šéf fotovoltickej asociácie.
Nárast cien elektriny v priebehu minulého roka rozprúdil záujem o pripájanie obnoviteľných zdrojov energie (OZE). Veľký záujem na trhu vznikol najmä o strešnú fotovoltiku. V dôsledku toho sa predĺžili dodacie lehoty komponentov, ale vo väčšej miere sa začali objavovať aj ďalšie problémy. Nedostatok inštalatérov a čoraz väčší počet neodborných inštalácií.
„Deje sa to nielen preto, že počet inštalácií v uplynulých dvoch rokoch na Slovensku výrazne vzrástol a s počtom rastie aj nekvalita, ale najmä z dôvodu, že inštalovať fotovoltiku si v poslednej dobe trúfnu aj montéri, ktorí na to nielenže nemajú potrebné papiere, ale nemajú ani potrebné znalosti z elektrotechniky. Fotovoltika je pre nich len „legovou skladačkou,“ a nie vyhradeným technickým zariadením skupiny B,“ hovorí riaditeľ Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI) Ján Karaba.
Šéf SAPI včera, 23. marca, vystúpil na konferencii Vykurovanie 2023, s prednáškou, v ktorej problémy v oblasti montáží rozviedol podrobnejšie. Pýtali sme sa na ďalšie podrobnosti.
V článku sa dozviete:
- prečo sú neodborné inštalácie fotovoltiky problém,
- na čo si treba dať pri montáži panelov pozor,
- ktoré práce si nevyžadujú špeciálnu kvalifikáciu,
- čo podniká SAPI v súvislosti s rastúcim počtom neodborných inštalácií.
Fotovoltika potrebuje návrh a dizajn
Pod aktuálny boom fotovoltiky sa podľa SAPI podpísalo zdraženie energií, neistota ohľadom ich dodávok, ako aj postupné uvoľňovanie bariér na pripájanie nových zdrojov, vďaka čomu chce čoraz viac spotrebiteľov investovať do vlastného fotovoltického zdroja elektriny. Solárne panely sa pritom často montujú aj v kombinácii s batériou na akumulácia elektriny.
Riaditeľ asociácie ale zdôrazňuje, že s produkciou vlastnej elektriny sa nespájajú iba benefity, ale treba myslieť aj na legislatívne povinnosti. Veľká pozornosť by sa pritom mala venovať už aj nastaveniu štandardov inštalácie, aby bola zaistená bezpečnosť a spoľahlivosť zariadení.
„V každom prípade by to mal robiť elektrotechnik, ktorý spĺňa minimálne §21 vyhlášky,“ vysvetľuje J. Karaba. Niektoré časti inštalácie však môže realizovať aj montér bez odbornej spôsobilosti.
Zostáva vám 49% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.