Z kapacít, ktoré SEPS uvoľnila vlani a predvlani, je nainštalovaných 0,35 %. S ministerstvom, regulátorom a distribučkami chce preto SEPS zmeniť podmienky.
Pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny sa za uplynulý rok stalo horúcou témou energetiky. Záujem mnohých investorov stúpol pre nárast cien energií a neistotu ohľadom ich dodávok. Do hry však vstupujú aj politiky jednotlivých krajín a EÚ.
Práve pripájanie nových elektrární bolo jednou z tém tohtotýždňového stretnutia vedenia spoločnosti SEPS, a.s. s novinármi. Manažéri štátneho prevádzkovateľa prenosovej a elektrizačnej sústavy na ňom prezentovali hospodárske výsledky podniku, ako aj aktuálny stav a vyhliadky v ďalších oblastiach, kde SEPS patrí ku kľúčovým hráčom.
„Pokiaľ ide o dekarbonizáciu, o odklon od fosílnych palív, o nezávislosť od ropy z Ruska, všetky tieto témy sa stretávajú v tom, že potrebujeme nové zdroje. A pokiaľ ide o nové zdroje, Európa hovorí o zdrojoch, ktoré je možné postaviť v čo najkratšom čase a za čo najnižšie investície,“ povedal vrchný riaditeľ úseku rozvoja, investícií a obstarávania SEPS Martin Riegel.
„Z toho nevychádza ani jadrová energia, ani paroplyn. Vychádza z toho solárna a veterná energia, prípadne biomasa a ďalšie obnoviteľné zdroje,“ podotkol.
V článku sa dozviete:
- akú štúdiu SEPS pripravuje,
- ako by z pohľadu SEPS vyzeralo optimálne pripájanie nových zdrojov,
- ako to bude s lokálnymi zdrojmi v roku 2024,
- do čoho SEPS investuje.
Kapacity uvoľnili vlani aj predvlani
Ako M. Riegel priblížil na úvod, prvý veľký solárny boom Slovensko zažilo v rokoch 2009 – 2012. Rozhodujúcim faktorom bol začiatok poskytovania podpory pre OZE, a to s 15-ročnou garanciou.
„Výsledok je ten, že od roku 2009 do roku 2012 bolo nainštalovaných 534 MW výkonu. Potom SEPS vyhlásil stop-stav, čo znamenalo, že neboli uvoľňované kapacity na ďalšie pripojenie,“ povedal M. Riegel.
Martin Riegel | Foto: Energie-portal.sk
Stop-stav pritom trval až do apríla 2021, kedy sa podarilo sfunkčniť dve nové vedenia do Maďarska. Tým sa zvýšila prenosová kapacita, odstránil sa stop-stav a prevádzkovateľ prenosovej sústavy mohol uvoľniť kapacity na nové OZE.
„Za jednu dekádu do roka 2021 bolo nainštalovaných 534 MW. V apríli 2021 sme uvoľnili na trh 407 MW pre veľké zdroje, teda zdroje nad 10,8 kW. V roku 2022 sme k tomu pridali ďalších 170 MW,“ vysvetlil M. Riegel.
Zdroj: SEPS
Kategóriu tzv. veľkých zdrojov v infografike zachytáva tmavozelená farba, bledozelenou sú znázornené tzv. lokálne zdroje. Na druhej strane infografika nezahŕňa tzv. malé zdroje, ktorými bývajú strešné fotovoltiky na strechách domov.
„Pri obnoviteľných zdrojoch hovoríme o troch úrovniach. Prvou sú malé zdroje, kde sa neurčuje kapacita zo strany SEPS ani ministerstva hospodárstva, ale je to v kompetencii distribučnej spoločnosti. Ak chcete mať na streche fotovoltiku do 10,8 kW, čo v priemere predstavuje približne 24 až 28 fotovoltických panelov, stačí, ak o to požiadate distribučku, ktorej predložíte projekt. Distribučná spoločnosť posúdi, či to máte navrhnuté správne a či v konkrétnom bode je kapacita pre pripojenie.“
Priechodnosť žiadostí o pripojenie malých zdrojov podľa M. Riegela dosahuje okolo 46 %, čo znamená, že zo 100 žiadostí je schválená zhruba každá druhá. „Je tam obrovský priestor pre progres, napríklad v Českej republike je to číslo nad 90 %.“
Druhou kategóriou sú tzv. lokálne zdroje. Tie slúžia primárne na pokrytie vlastnej spotreby a limit je u nich určený vo výške maximálnej rezervovanej kapacity (podľa zmluvy o pripojení s príslušnou distribučnou sústavou), v priemere okolo 100 kW peak.
Treťou kategóriou sú už spomínané veľké zdroje.
Chcú upraviť pravidlá
Zostáva vám 48% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.