Nové elektrické vedenie na jednom z najpreťaženejších miest slovenskej prenosovej sústavy umožní ukončiť roky trvajúci stop-stav na pripájanie nových elektrární.
Udalosť desaťročia v slovenskej energetike. Takéto označenie si od predstaviteľov Ministerstva hospodárstva SR vyslúžilo spustenie dvoch dlho očakávaných elektrických vedení medzi Slovenskom a Maďarskom, vďaka ktorým má skončiť viac ako sedem rokov trvajúci stop-stav na pripájanie nových zdrojov.
Nové 400 kV elektrické vedenie medzi Slovenskom a Maďarskom, ktorého výstavba minulý rok nabrala sklz pre pandémiu koronavírusu, sa podarilo spustiť na Veľkonočný pondelok, 5. apríla 2021.
Južný profil na hranici s Maďarskom patrí medzi najviac vyťažené miesta slovenskej prenosovej sústavy. Preťaženosť tohto úseku pritom doposiaľ bola jednou z najväčších bariér, ktoré brzdia pripájanie nových zdrojov na výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie (OZE).
„Zrušenie stop-stavu je dôležitý míľnik. V oblasti energetiky môžeme hovoriť o jednej z najdôležitejších udalostí desaťročia, ktorá Slovensku pomôže pri napĺňaní európskych záväzkov. Do roku 2030 by sme chceli vyrábať vyše štvrtinu elektriny z obnoviteľných zdrojov energie,“ povedal minister hospodárstva R. Sulík. „Zrušenie stop-stavu totiž znamená viac priestoru pre životnému prostredie prospešné technológie, a teda viac zelenej elektriny na Slovensku,“ vysvetlil šéf rezortu hospodárstva.
Pravidlám pre pripájaniu nových zdrojov a rozdeleniu limitov v rámci regionálnych distribučných sústav sa podrobnejšie venujeme v tomto článku.
Vedenie posilní jednotný európsky systém
Prevádzkovatelia prenosových sústav v oboch krajinách, Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a maďarský MAVIR uviedli nové vedenie do komerčnej prevádzky. Cezhraničný profil spája slovenskú a maďarskú sústavu v lokalitách Gabčíkovo (SR) – Gönyű (MR) – Veľký Ďur (SR) na západnom Slovensku a Rimavská Sobota (SR) – Sajóivánka (MR) na strednom Slovensku.
„Prenosová kapacita nových vedení 400 kV významným spôsobom pomôže odľahčiť preťažovaný cezhraničný profil prenosových sústav Slovenska a Maďarska,“ vyhlásil predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS Peter Dovhun. Pre SEPS je spustenie nových vedení do Maďarska jedným z najväčších projektov plánovaných na rok 2021.
Podľa Andrása Biczóka, generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva MAVIR ZRt, nové elektrické prepojenie nielenže posilní rovnováhu maďarskej elektrizačnej sústavy, ale jeho prínos pocíti celá EÚ.
„Rozširovanie medzinárodných spojení zaisťuje rovnováhu jednotného európskeho elektrizačného systému na najrušnejšej severo-južnej trase tokov elektriny, kým na druhej strane poskytuje aj našu dlhodobú bezpečnosť dodávok v severovýchodnom regióne Maďarska. Spolupráca získa v nasledujúcich desaťročiach ešte významnejšiu úlohu, a to nielen v rámci štátnych hraníc, ale aj medzi prevádzkovateľmi prenosových sústav, ako aj národných distribučných sústav,“ podotkol A. Biczók.
Na vedenie čakali OZE aj Mochovce
SEPS a MAVIR sa sprevádzkovanie dlho očakávaných vedení podarilo po viac ako 20 rokoch hľadania a plánovania riešení na odstránenie tohto úzkeho miesta v rámci prepojených európskych prenosových sústav v stredoeurópskom regióne.
Zostáva vám 56% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.