Enesco

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu

Projekt rozdelili do dvoch fáz, prvá sa má rozbehnúť už o pár mesiacov.

Spustia Energetické dátové centrum. Manažéri SEPS a OKTE vysvetľujú kedy a v akom rozsahu
Foto: Depositphotos

Pripravované Energetické dátové centrum (EDC), ktoré má umožniť fungovanie nových účastníkov trhu a s ktorým počíta novelizovaný zákon o energetike, by sa malo dostať do prevádzky už onedlho.

Pripravujú ho Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a jej dcérska spoločnosť OKTE, a.s. (organizátor krátkodobého trhu s elektrinou), ktorým sa v obstarávaní podarilo vysúťažiť dodávateľa softvérového riešenia.

V článku sa dozviete:

  • čo bude EDC umožňovať v prvej fáze,
  • kedy plánujú EDC spustiť,
  • prečo implementáciu rozdelili na dve fázy,
  • ako dopadlo obstarávanie riešenia,
  • čo plánuje OKTE predložiť na verejnú konzultáciu.

V lete rozbehnú prvú fázu

Ako v reakcii na naše otázky priblížil predseda predstavenstva a riaditeľ OKTE Miloš Bikár, navrhovaná koncepcia minimalistického riešenia pre projekt EDC vychádza z potreby naplniť legislatívne povinnosti, ktoré OKTE vyplynuli z vlaňajšej novely zákona č. 251/2012 Z. z. o energetike.

„Cieľom je vytvorenie a implementácia centrálnej platformy pre výmenu dát, ktorá umožní zjednodušenie a unifikáciu dátových výmen na trhu s elektrinou, zníženie administratívnej záťaže pre existujúcich účastníkov trhu vrátane odberateľov, ako aj verejné inštitúcie odstránením duplicitného a viacnásobného poskytovania dát a zavedenie nových dátových tokov, ktoré umožnia pôsobenie novým účastníkom trhu a sprístupnenie dát koncovým odberateľom,“ uviedol M. Bikár pre Energie-portal.sk.

Miloš Bikár | Foto: Energie-portal.sk

Podľa predsedu predstavenstva a generálneho riaditeľa SEPS, ktorý o spúšťaní EDC hovoril na stretnutí s novinármi začiatkom marca,, projekt EDC je aktuálne vo fáze implementácie, ktorú rozdelelili na dve fázy.

„Prvá je časovaná do konca júna tohto roka a začiatkom júla by mala byť sprevádzkovaná základná funkčnosť tak, aby umožnila novým účastníkom trhu, akými sú aktívni odberatelia, energetické spoločenstvá a agregátori umožnila participovať na výmene elektriny a poskytovaní flexiblity,“ priblížil P. Dovhun.

„V druhej fáze bude úlohou na báze základnej funkcionality dopracovať väčší komfort a posilniť funkčnosť Energetického dátového centra tak, aby v lete 2024 bola celá implementácia ukončená,“ vysvetlil šéf SEPS.

Peter Dovhun | Foto: Energie-portal.sk

SEPS a OKTE sa podľa slov P. Dovhuna rozhodli pre rozfázovanie projektu na dve fázy preto, aby podľa platnej legislatívy EDC už v tomto roku sprístupnilo trh pre nových účastníkov.

„V úvodnej fáze budú spustené procesy agregácie, akumulácie a zdieľania elektriny, pre ktoré boli spracované dátové modely s dopadom na existujúce procesy a systémy OKTE, najmä centrálneho dátového skladu, zúčtovania odchýlok a centrálnej fakturácie sieťových poplatkov,“ priblížil M. Bikár.

„Popísaná je štruktúra entít a atribútov, ako aj väzby medzi entitami tak, aby bolo jasné, ktoré údaje sa budú evidovať v informačnom systéme OKTE,“ dodal.

OKTE bude mať nový prevádzkový poriadok

Ako doplnil Martin Riegel, vrchný riaditeľ úseku rozvoja, investícií a obstarávania SEPS, dodávateľa softvérového riešenia sa podarilo vysúťažiť spomedzi troch záujemcov zapojených do obstarávania. Víťazom obstarávania sa stala spoločnosť IPESOFT.

„Najnižšia ponuka bola 3,7 mil. eur, druhá bola 7 mil. eur a tretia bola viac ako 10 mil. eur,“ povedal M. Riegel.

OKTE podľa slov M. Bikára plánuje v priebehu apríla 2023 po prijatí nových Pravidiel trhu zorganizovať seminár k projektu EDC. Účastníkov trhu na ňom oboznámia s detailným návrhom všetkých procesov a ich životných cyklov.

„Pre úplnosť, pred samotnou implementáciou projektu prebehne k návrhu nového Prevádzkového poriadku verejná konzultácia,“ uzavrel M. Bikár.


Diskusia(1)