VSE
VSE
Belimo 2

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Aké bude postavenie jadrovej energetiky v nasledujúcich dekádach? Neviem si predstaviť, že Slovensko by v roku 2050 bolo bez jadra, tvrdí Branislav Strýček z SE.

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Foto: Slovenské elektrárne

“Nekonečne” trvajúca dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce sa predlžuje aj v dôsledku bezpečnostných opatrení. Na nedostatky, nielen v bezpečnosti, upozorňovala v minulosti predstaviteľov vlády napríklad aj Slovenská informačná služba. Podľa súčasného riaditeľa Vladimíra Pčolinského tam bol “neporiadok, dodávatelia dodávali nekvalitné a necertifikované produkty, kontrolné orgány niektoré kontroly vykonávali skôr formálne ako naozaj.“

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) považuje viaceré medializované informácie za nepodložené. “V nedávnej minulosti sme často počúvali z médií o tom, ako sú Mochovce nebezpečné. Ale nebolo to podložené konkrétnymi faktami a dôkazmi,” uviedol Branislav Strýček, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, na konferencii portálu euractiv.sk o dekarbonizácii energetiky.

Na dostavbu Mochoviec dohliada niekoľko kontrolných orgánov. Od Úradu verejného zdravotníctva, cez Hasičský zbor, Inšpektorát práce, až po Úrad jadrového dozoru. “Všetky inštitúcie sa musia vyjadriť ešte pred spustením reaktorov do prevádzky. Aj my ako spoločnosť si musíme byť istí, že elektráreň je bezpečná. Nespočetné množstvo kontrol je garantom bezpečnosti,” tvrdí predstaviteľ SE.

SE: na podnety reagujeme ich riešením, nie deklaráciami

Okrem domácich inštitúcií kontrolu v Mochovciach vykonávajú aj medzinárodné orgány. Pripravenosť bloku na prevádzku hodnotila Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární. Medzinárodná atómová agentúra realizovala revíziu procesov a prístupov v elektrárni.

“Agentúra identifikovala oblasti, kde v súčasnosti EMO 3 už vyniká, ale sú aj oblasti na zlepšenie. Obdržali sme 14 doporučení, pre ktoré sme vypracovali 80 opatrení. Tieto sú v súčasnosti implementované.”

Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární uskutočnila aj revíziu v elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, ktoré dostali maximálny možný počet 100 bodov. “Vzhľadom k tomu, že JE Bohunice je riadená rovnakými ľuďmi ako JE Mochovce, verím, že rovnakú úroveň dosiahneme aj tu,” uviedol B. Strýček.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

ÚRSO od začiatku roka zatiaľ udelil päť pokút. Vlani ich rozdal 242

Regulátor od začiatku roka 2024 rozhodol o pokutách v celkovej sume 22 700 eur. Väčšinu majú zaplatiť energofirmy.

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

Batérie zatiaľ inštalujú hlavne domácnosti. Veľké úložiská prepíšu štatistiku

K premiantom na európskom batériovom trhu patrí Česko. Batériu tam má takmer každá domácnosť, ktorá inštaluje fotovoltiku.

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Cena plynu je na tohtoročnom maxime. Ďalší vývoj závisí od niekoľkých faktorov

Hoci nastalo zotavenie cien na trhu, tri mesiace ešte nepredstavujú zmenu klesajúceho trendu, konštatujú analytici.

X
X
X
X