Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami | ENERGIE-PORTAL.SK
CEQLS 5. júna 2023
VSE
Belimo

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Aké bude postavenie jadrovej energetiky v nasledujúcich dekádach? Neviem si predstaviť, že Slovensko by v roku 2050 bolo bez jadra, tvrdí Branislav Strýček z SE.

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Foto: Slovenské elektrárne

“Nekonečne” trvajúca dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce sa predlžuje aj v dôsledku bezpečnostných opatrení. Na nedostatky, nielen v bezpečnosti, upozorňovala v minulosti predstaviteľov vlády napríklad aj Slovenská informačná služba. Podľa súčasného riaditeľa Vladimíra Pčolinského tam bol “neporiadok, dodávatelia dodávali nekvalitné a necertifikované produkty, kontrolné orgány niektoré kontroly vykonávali skôr formálne ako naozaj.“

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) považuje viaceré medializované informácie za nepodložené. “V nedávnej minulosti sme často počúvali z médií o tom, ako sú Mochovce nebezpečné. Ale nebolo to podložené konkrétnymi faktami a dôkazmi,” uviedol Branislav Strýček, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, na konferencii portálu euractiv.sk o dekarbonizácii energetiky.

Na dostavbu Mochoviec dohliada niekoľko kontrolných orgánov. Od Úradu verejného zdravotníctva, cez Hasičský zbor, Inšpektorát práce, až po Úrad jadrového dozoru. “Všetky inštitúcie sa musia vyjadriť ešte pred spustením reaktorov do prevádzky. Aj my ako spoločnosť si musíme byť istí, že elektráreň je bezpečná. Nespočetné množstvo kontrol je garantom bezpečnosti,” tvrdí predstaviteľ SE.

SE: na podnety reagujeme ich riešením, nie deklaráciami

Okrem domácich inštitúcií kontrolu v Mochovciach vykonávajú aj medzinárodné orgány. Pripravenosť bloku na prevádzku hodnotila Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární. Medzinárodná atómová agentúra realizovala revíziu procesov a prístupov v elektrárni.

“Agentúra identifikovala oblasti, kde v súčasnosti EMO 3 už vyniká, ale sú aj oblasti na zlepšenie. Obdržali sme 14 doporučení, pre ktoré sme vypracovali 80 opatrení. Tieto sú v súčasnosti implementované.”

Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární uskutočnila aj revíziu v elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, ktoré dostali maximálny možný počet 100 bodov. “Vzhľadom k tomu, že JE Bohunice je riadená rovnakými ľuďmi ako JE Mochovce, verím, že rovnakú úroveň dosiahneme aj tu,” uviedol B. Strýček.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.



Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Spotreba plynu v Česku klesla na najnižšiu úroveň od začiatku storočia

Znížila sa aj spotreba a výroba elektriny, ukazujú dáta českej energetiky za prvý štvrťrok 2023.

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Plánovali deväť výziev, vyhlásili tri. Plán obnovy v energetike nabral sklz

Štát neplní ani opakovane posunutý harmonogram. Z viac ako 200 miliónov eur doposiaľ rozdelili iba zlomok. Mapovali sme situáciu.

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Napriek vojne budujú veterné elektrárne. Od ruskej invázie ich Ukrajine spustila viac než Anglicko

Veterné a solárne elektrárne môžu byť voči ruským útokom odolnejšie ako zdroje na fosílne palivá, ktoré sú koncentrované na menšom území a ťažšie sa opravujú.