INNOGY
VSDS
INNOGY

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Aké bude postavenie jadrovej energetiky v nasledujúcich dekádach? Neviem si predstaviť, že Slovensko by v roku 2050 bolo bez jadra, tvrdí Branislav Strýček z SE.

Slovenské elektrárne: Na podnety o bezpečnosti Mochoviec reagujeme riešeniami, nie deklaráciami

Foto: Slovenské elektrárne

“Nekonečne” trvajúca dostavba dvoch blokov jadrovej elektrárne Mochovce sa predlžuje aj v dôsledku bezpečnostných opatrení. Na nedostatky, nielen v bezpečnosti, upozorňovala v minulosti predstaviteľov vlády napríklad aj Slovenská informačná služba. Podľa súčasného riaditeľa Vladimíra Pčolinského tam bol “neporiadok, dodávatelia dodávali nekvalitné a necertifikované produkty, kontrolné orgány niektoré kontroly vykonávali skôr formálne ako naozaj.“

Spoločnosť Slovenské elektrárne (SE) považuje viaceré medializované informácie za nepodložené. “V nedávnej minulosti sme často počúvali z médií o tom, ako sú Mochovce nebezpečné. Ale nebolo to podložené konkrétnymi faktami a dôkazmi,” uviedol Branislav Strýček, generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Slovenských elektrární, na konferencii portálu euractiv.sk o dekarbonizácii energetiky.

Na dostavbu Mochoviec dohliada niekoľko kontrolných orgánov. Od Úradu verejného zdravotníctva, cez Hasičský zbor, Inšpektorát práce, až po Úrad jadrového dozoru. “Všetky inštitúcie sa musia vyjadriť ešte pred spustením reaktorov do prevádzky. Aj my ako spoločnosť si musíme byť istí, že elektráreň je bezpečná. Nespočetné množstvo kontrol je garantom bezpečnosti,” tvrdí predstaviteľ SE.

SE: na podnety reagujeme ich riešením, nie deklaráciami

Okrem domácich inštitúcií kontrolu v Mochovciach vykonávajú aj medzinárodné orgány. Pripravenosť bloku na prevádzku hodnotila Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární. Medzinárodná atómová agentúra realizovala revíziu procesov a prístupov v elektrárni.

“Agentúra identifikovala oblasti, kde v súčasnosti EMO 3 už vyniká, ale sú aj oblasti na zlepšenie. Obdržali sme 14 doporučení, pre ktoré sme vypracovali 80 opatrení. Tieto sú v súčasnosti implementované.”

Svetová organizácia prevádzkovateľov jadrových elektrární uskutočnila aj revíziu v elektrárni v Jaslovských Bohuniciach, ktoré dostali maximálny možný počet 100 bodov. “Vzhľadom k tomu, že JE Bohunice je riadená rovnakými ľuďmi ako JE Mochovce, verím, že rovnakú úroveň dosiahneme aj tu,” uviedol B. Strýček.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Rýchly internet pomôžu rozšíriť distribútori elektriny, budú spolupracovať s operátormi

Západoslovenská distribučná, Stredoslovenská distribučná a Východoslovenská distribučná prisľúbili štátu pomoc pri budovaní vysokorýchlostného internetu. Ten sa dá vďaka smart grid priviesť všade tam, kam tečie elektrina.

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Návrh ministerstva môže niektoré elektrárne zlikvidovať, tvrdia fotovoltici

Predĺženie podpory pre zelené elektrárne v podobe, ako ho navrhuje rezort hospodárstva, asociácia výrobcov odmieta. Navrhuje iné riešenie.

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Zelený vodík je stále výrazne drahší ako vodík zo zemného plynu s CCS, ukázala správa Komisie

Cena zeleného vodíka podľa očakávaní Európskej komisie pôjde dole. Výroba vodíka má zlacnieť podobne, ako vďaka väčšiemu etablovaniu technológií klesli aj ceny veternej a solárnej energie.