Prechod na alternatívne palivá by mal byť postupný, odporúčajú vedci | ENERGIE-PORTAL.SK
VSE
VSE
Belimo 2

Prechod na alternatívne palivá by mal byť postupný, odporúčajú vedci

Japonskí výskumníci sa venovali výpočtu uhlíkovej stopy automobilov. Zistili, že emisie znížime viac tým, keď na súčasnom aute budeme jazdiť dlhšie, hoci má benzínový motor, ako keby sme ho predčasne vymenili za elektromobil či vodíkové vozidlo.

Prechod na alternatívne palivá by mal byť postupný, odporúčajú vedci

Foto: Depositphotos

Diskusia o ekologizácii automobilovej dopravy sa často zameriava na palivovú úspornosť a alternatívne palivá, pričom za najlepšie riešenie pre životné prostredie sa považuje čo najrýchlejší prechod na alternatívy k fosílnym palivám.

Z novej štúdie však vyplýva, že ponechanie si a používanie už vyrobených automobilov o niečo dlhšie môže znížiť emisie oxidu uhličitého, pričom to platí aj o vozidlách s benzínovými motormi. Zmena spotrebiteľských návykov v záujme zníženia celkových emisií by podľa vedcov nemala byť náhla, ale postupná.

Uhlíková stopa auta súvisí s emisiami z výroby

Krajiny sa v súčasnosti pretekajú v znižovaní emisií a snahách o zmiernenie klimatických zmien. V oblasti automobilovej dopravy sa najčastejšie skloňuje prechod na elektromobily a vozidlá poháňané vodíkom, pričom všeobecným presvedčením je, že čím bude tento prechod rýchlejší, tým lepšie výsledky pre životné prostredie prinesie.

Výskum zameraný na používanie automobilov v Japonsku, ktorý uskutočnili vedci z Kyushu University a ktorý bol uverejnený vo vedeckom časopise Journal of Industrial Ecology, však ukázal, že aj v prípade vozidiel s úsporným benzínovým motorom by emisie CO2 mohlo oveľa viac znížiť ich dlhšie používanie než urýchlený prechod na vozidlá poháňané alternatívnymi palivami.

„Čím rýchlejšie auto vymeníte, tým väčšiu vytvoríte uhlíkovú stopu. Nie je tomu inak ani pri elektromobiloch, pretože keď sa zvýši dopyt po nových automobiloch, zvýšia sa emisie z výroby,“ hovorí Shigemi Kagawa, ktorý na japonskej univerzite pôsobí ako profesor a štúdiu viedol.

Odložením kúpy nového auta šetríte emisie

V Japonsku sa autá obmieňajú obzvlášť rýchlo, priemerná dĺžka života automobilu od vyrobenia po zošrotovanie je zhruba trinásť rokov. Prvý majiteľ nové vozidlo vlastní priemerne sedem rokov. Tento trend sa do značnej miery pripisuje masovej výrobe, hromadnej spotrebe Japoncov a nákladnému systému kontroly motorových vozidiel.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Zlacnenie elektriny má pokračovať. Slovenské elektrárne jej však domácnostiam poskytnú menej

Aj cenovo zvýhodnená elektrina bude do roku 2027 postupne zdražovať. Poverený minister Hirman hovorí o motivácii k úsporám.

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Je to spečatené. Vláda rozhodla o budúcoročných cenách elektriny pre domácnosti

Plán ministra Hirmana počíta s tým, že kľúčovú rolu opäť zohrá štátny SPP.

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pripravili legislatívu pre nové dátové centrum. Niektoré postoje boli protichodné, tvrdí ÚRSO

Pravidlá trhu s elektrinou čaká doposiaľ najkomplexnejšia reforma. Regulačného úradu sme sa pýtali na podrobnosti.