Eversheds Sutherland
Dny teplárenství a energetiky 2024
Belimo 2

Prechod na alternatívne palivá by mal byť postupný, odporúčajú vedci

Japonskí výskumníci sa venovali výpočtu uhlíkovej stopy automobilov. Zistili, že emisie znížime viac tým, keď na súčasnom aute budeme jazdiť dlhšie, hoci má benzínový motor, ako keby sme ho predčasne vymenili za elektromobil či vodíkové vozidlo.

Prechod na alternatívne palivá by mal byť postupný, odporúčajú vedci

Foto: Depositphotos

Diskusia o ekologizácii automobilovej dopravy sa často zameriava na palivovú úspornosť a alternatívne palivá, pričom za najlepšie riešenie pre životné prostredie sa považuje čo najrýchlejší prechod na alternatívy k fosílnym palivám.

Z novej štúdie však vyplýva, že ponechanie si a používanie už vyrobených automobilov o niečo dlhšie môže znížiť emisie oxidu uhličitého, pričom to platí aj o vozidlách s benzínovými motormi. Zmena spotrebiteľských návykov v záujme zníženia celkových emisií by podľa vedcov nemala byť náhla, ale postupná.

Uhlíková stopa auta súvisí s emisiami z výroby

Krajiny sa v súčasnosti pretekajú v znižovaní emisií a snahách o zmiernenie klimatických zmien. V oblasti automobilovej dopravy sa najčastejšie skloňuje prechod na elektromobily a vozidlá poháňané vodíkom, pričom všeobecným presvedčením je, že čím bude tento prechod rýchlejší, tým lepšie výsledky pre životné prostredie prinesie.

Výskum zameraný na používanie automobilov v Japonsku, ktorý uskutočnili vedci z Kyushu University a ktorý bol uverejnený vo vedeckom časopise Journal of Industrial Ecology, však ukázal, že aj v prípade vozidiel s úsporným benzínovým motorom by emisie CO2 mohlo oveľa viac znížiť ich dlhšie používanie než urýchlený prechod na vozidlá poháňané alternatívnymi palivami.

„Čím rýchlejšie auto vymeníte, tým väčšiu vytvoríte uhlíkovú stopu. Nie je tomu inak ani pri elektromobiloch, pretože keď sa zvýši dopyt po nových automobiloch, zvýšia sa emisie z výroby,“ hovorí Shigemi Kagawa, ktorý na japonskej univerzite pôsobí ako profesor a štúdiu viedol.

Odložením kúpy nového auta šetríte emisie

V Japonsku sa autá obmieňajú obzvlášť rýchlo, priemerná dĺžka života automobilu od vyrobenia po zošrotovanie je zhruba trinásť rokov. Prvý majiteľ nové vozidlo vlastní priemerne sedem rokov. Tento trend sa do značnej miery pripisuje masovej výrobe, hromadnej spotrebe Japoncov a nákladnému systému kontroly motorových vozidiel.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Predaj tepelných čerpadiel klesá. Prepad prišiel po dekáde rastu (+grafy)

Na trhu naďalej dominujú tepelné čerpadlá vzduch/voda a vzduch/vzduch, ukazuje štatistika za rok 2023.

Zmeniť dodávateľa energií ide iba do 31. marca. Je to nevýhodné, tvrdí ÚRSO a chce upraviť pravidlá

Zmeniť dodávateľa energií ide iba do 31. marca. Je to nevýhodné, tvrdí ÚRSO a chce upraviť pravidlá

Koniec marca je zároveň záväzným termínom aj pre tých odberateľov, ktorí chcú prejsť z regulovaných cien na neregulovaný trh.

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Zmenia sa faktúry a dodávatelia energií majú povinne ukazovať cenníky. Na stole je novela zákona

Rezort hospodárstva chce, aby boli zverejnené ceny energií aj na neregulovanom trhu. Obdobný návrh vlani dodávatelia odmietali.