Elektromobilita nie je jedinou cestou ako dekarbonizovať dopravu, súčasťou riešenia môžu byť aj vozidlá s plynovým pohonom, hovorí šéf plynárenského zväzu.
Elektrifikácia celú dopravu nedekarbonizuje, pre ťažké nákladé autá je jedinou reálnou alternatívou skvapalnený zemný plyn (LNG). Plán obnovy podporí upgrade bioplynových staníc na výrobu biometánu, vďaka čomu budú na trhu aj bioLNG a bioCNG s nulovými emisiami.
Na konferencii Slovenskej bioplynovej asociácie (SBA) to vo svojej prednáše vyhlásil výkonný riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu (SPNZ) Richard Kvasňovský. Účastníkom podujatia okrem iného predstavil memorandum o podpore plynovej mobility, ktoré podpísali SPNZ a SBA spolu s trojicou firiem.
V tomto článku sa dozviete:
- ako sa vyvíjajú emisie v slovenskej doprave od roku 1990,
- v čom plynári vidia výhody LNG a CNG a ich spojenia s biometánom,
- koľko bioplynových stanív môže prejsť na výrobu biometánu vďaka Plánu obnovy,
- akú časť spotreby zmeného plynu môže biometán nahradiť,
- prečo sú povinnou súčasťou verejných obstarávaní od augusta 2021 aj nízkoemisné alebo bezemisné vozidlá,
- ako by štát podľa R. Kvasňovského mohol plynovú mobilitu podporiť.
Zhrnutie prednášky R. Kvasňovského a reakcie na naše otázky si môžete pozrieť vo videu.
Znížiť emisie v doprave môže aj biometán
„Čo sa týka dekarbonizácie v doprave, situácia je taká, že kým Slovenská republika od roku 1990 ako celok znížila emisie skleníkových plynov približne o 40 % a v energetike išlo o 60 %, v doprave to bolo len jedno percento, čo je na úrovni štatistickej chyby,“ povedal R. Kvasňovský.
„Myslíme si, že v súlade s princípom technologickej neutrality, je viac ciest ako v doprave dosiahnuť dekarbonizáciu a podstatným spôsobom znížiť emisie skleníkových plynov, že elektromobilita nie je jedinou cestou,“ podotkol šéf SPNZ s tým, že k splneniu zelených cieľov EÚ a Slovenska môže prispieť aj plynová mobilita.
Richard Kvasňovský na konferencii Povinnosti prevádzkovateľov bioplynových staníc 2021 | Foto: Energie-portal.sk
„Plynové pohony na báze CNG, LNG a ich alternatív v spojení biometánu, to znamená bioCNG a bioLNG, ako aj vodík, majú veľmi dobré výsledky, čo sa týka znižovania emisií skleníkových plynov, navyše neprodukujú takmer žiadne oxidy dusíka a síry a prakticky neprodukujú ani tuhé znečisťujúce látky.“
V prípade, ak by sa pre plynovú mobilitu využíval biometán prostredníctvom bioCNG a bioLNG, takýto pohon by bol podľa jeho slov „z hľadiska emisií absolútne čistý s nulovými emisiami.“
Biometán môžu vyrábať bioplynové stanice
Problémom v tomto smere však je, že na Slovensku sa biometán v súčasnosti vôbec nevyrába, hoci o jeho výrobe uvažujú bioplynové stanice, ale napríklad aj štátni plynári v spolupráci so spoločnosťou Brantner.
„Máme informácie, že do konca aktuálneho roka by sa na biometán mohla upgradeovať minimálne jedna bioplynová stanica,“ povedal R. Kvasňovský.
„Zároveň sme veľmi radi, že táto priorita sa dostala aj do Plánu obnovy. Je v ňom vyčlenených zhruba 30 miliónov eur na upgrade bioplynových staníc. Pri predpokladanej investičnej náročnosti to znamená, že upgradeovať by sa dalo približne 15 bioplynových staníc.“
Ako však zároveň šéf SPNZ upozorňuje, biometán má potenciál na to, aby bol príspevkom k dekarbonizácii, nie riešením sám o sebe. Na základe skúseností z iných európskych krajín podľa R. Kvasňovského možno očakávať, že biometán dokáže nahradiť okolo 5 % celkovej spotreby zemného plynu.
Zákon prikazuje alternatívne pohony
Rýchlejší rozvoj plynovej mobility na Slovensku si výkonný riaditeľ SPNZ okrem iného sľubuje od zákona o podpore ekologických vozidiel cestnej dopravy. Ten od augusta 2021 verejným obstarávateľom prikazuje, aby pri verejnom obstarávaní vozidiel povinne nakupovali aj minimálny podiel nízkoemisných či bezemisných vozidiel.
Kým v súčasnosti musia pri verejných obstarávaniach samospráv či verejného sektora tvoriť vozidlá na alternatívny pohon jednu tretinu obtarávaných vozidiel, od roku 2026 to bude až 48 %.
„Z prvých priebežných záujmov vnímame, že samosprávy a dopravné podniky sa o plynovú mobilitu zaujímajú, viaceré z nich vypisujú tendre napríklad na obstaranie CNG autobusov,“ poznamenal R. Kvasňovský.
Ťažkú nákladnú dopravu dekarbonizuje LNG
Zostáva vám 26% na dočítanie.
Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.
Predplatné obsahuje:
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
- Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
- Printový štvrťročník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť
chcem získať predplatné
© PROPERTY & ENVIRONMENT s. r. o. Autorské práva sú vyhradené a vykonáva ich vydavateľ.