Eversheds Sutherland
INNOGY
INNOGY

Plynovod Nord Stream 2 znižuje riziko vysokých cien energií v Európe

Ak by sa nový plynovod nedokončil, ruský plyn si aj tak nájde cestu na európske trhy cez export LNG, zvýšenie dodávok cez Ukrajinu, či posilnenie tokov cez TurkStream, tvrdia analytici Rystad Energy.

Plynovod Nord Stream 2 znižuje riziko vysokých cien energií v Európe

Foto: Depositphotos

Po odstavení atómových aj uhoľných elektrární sa Nemecko bude spoliehať pri výrobe elektriny aj na plyn. Zatiaľ čo v súčasnosti ho spotrebuje ročne zhruba 90 miliárd kubických metrov (Bcm), toto číslo má vzrásť na viac ako 110 Bcm do roku 2034.

Zároveň však musí hľadať nové prepravné cesty, pretože dodávky plynu z holandského Groningenu aj Nórska sa znižujú. Poradenská spoločnosť Rystad Energy skúmala možné riešenia.

Nemecko doviezlo vlani niečo viac než polovicu plynu z Ruska, zvyšok tvorili dve spomenuté krajiny.

“Závislosť Nemecka na dovoze plynu sa zvýši, preto je dôležité zabezpečiť prístup ku spoľahlivým zdrojom a rozložiť riziko. Ak má byť cena najdôležitejším kritériom, výstavba Nord Stream 2 bude pokračovať, pretože plynovod dodávky diverzifikuje a znižuje riziko vysokých cien energií,” myslí si Carlos Torres Diaz, vedúci pre trhy s elektrinou a plynom v Rystad Energy.

Nemecko nerozširuje iba potrubnú sieť, ale plánuje aj tri nové LNG terminály s celkovou kapacitou 19,4 mil. ton plynu (26,4 Bcm). Prvý terminál Vilhelmshave by mohol byť dokončený zhruba o tri roky.

Aj napriek značnej kapacite existujúcich potrubí smerujúcich do Nemecka, buď ide o trhy s klesajúcou produkciou alebo politicky rizikové prepravné trasy v prípade plynovodov z Ruska cez Ukrajinu. Preto sú podľa analytikov Rystad Energy reálne dve riešenia: ruský plyn cez Nord Stream 2 a terminály LNG.

Všetko o plyne

Nord-Stream 2 zabezpečí Nemecku lepšiu vyjednávaciu pozíciu pri dohadovaní podmienok kontraktov na dodávku ruského aj amerického plynu. Gazprom sa už posunul z praxe uzatvárať iba dlhodobé kontrakty viazané na cenu ropy, pričom ceny dovážaného plynu sú konkurencieschopné s európskymi obchodnými uzlami.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Benzín a nafta budú obsahovať menej pokročilých biopalív

Benzín a nafta budú obsahovať menej pokročilých biopalív

Novela zákona o podpore obnoviteľných zdrojov energie znižuje povinný podiel biozložky na nasledujúce dva roky.

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Regulátor zvažuje dva základné varianty repoweringu existujúcich OZE zdrojov

Podpora pre výrobcov sa už nemá vzťahovať na každú vyprodukovanú megawatthodinu zelenej elektriny. ÚRSO chce podporu naviazať na iný parameter.

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

ÚRSO investuje do elektronizácie, chce nový informačný systém pre cenové návrhy

Cez novú softvérovú aplikáciu regulátor plánuje manažovať schvaľovanie, ukladanie a publikovanie vybraných cenových návrhov.