Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Šefčovič: Za prípadným krachom Nord Stream 2 sú ekonomické dôvody

Pokiaľ projekt plynovodu Nord Stream 2 popod Baltické more sa nakoniec nezrealizuje, tak to nebude prekvapením. Ako totiž vyhlásil podpredseda Európskej komisie (EK) Maroš Šefčovič, ktorý je zodpovedný za Energetickú úniu, táto prepravná cesta totiž nedáva veľké ekonomické opodstatnenie.

Šefčovič: Za prípadným krachom Nord Stream 2 sú ekonomické dôvody

Foto: Fotolia

Gazprom chce vycúvať

V takomto duchu zareagoval Šefčovič na otázku, či vie o údajnom konci Nord Stream 2. O možnom krachu tohto projektu informovali viaceré médiá, ako napríklad aj ruský web Sputniknews.com. Podľa tohto portálu chce jeden z členov konzorcia - Gazprom rokovať s ostatnými partnermi o ukončení projektu. Zvyšnými členmi sú spoločnosti Engie, OMV, Royal Dutch Shell, Uniper a Wintershall.

Pri komentovaní projektov, ktoré majú v názve slovo stream, teda potok som veľmi opatrný. Videli sme už viacero situácií, kde bolo prijaté rozhodnutie, ktoré bolo následne zmenené,“ povedal Šefčovič. Poukázal napríklad na diskusiu o South Streame, pričom ako dodal, aj pri Nord Streame prebiehala veľmi vášnivá diskusia o výhodnosti tohto projektu.

Spotreba bude stagnovať

Súčasné prepravné kapacity plynu z Ruska do Európy sú vyťažené len na niečo vyše 50 percent. „Preto si viem predstaviť, že takéto fakty rezonujú vo vnútornej diskusii medzi možnými akcionármi Nord Stream 2,“ priblížil podpredseda EK.

Podľa neho do hry o rozhodovaní určite bude vstupovať aj celkové spotreba zemného plynu v Európe v nasledujúcom období. Šefčovič predpokladá, že dopyt po tejto komodite bude v roku 2030 zhruba na rovnakej úrovni, ako je v súčasnosti.

Musíme sa zamerať na to, aby sme plyn dopravovali do Európy čo najefektívnejším spôsobom a neriskovali sme, že investície, ktoré sú častokrát veľmi vysoké povedú k nadbytočným kapacitám a tie nebudú potom využívané,“ priblížil.

Nórsko ako významný partner EÚ

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

SPP a Brantner sa zaujímajú o biometán, chcú stavať zariadenia na suchú fermentáciu bioodpadov

Náklady na vybudovanie fermentačných zariadení budú podľa plynárov rádovo nižšie ako pri spaľovniach. Postaviť ich chcú v minimálne šiestich oblastiach.

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Zahraniční experti si posvietili na dostavbu JE Mochovce. Odhalili 22 nedostatkov

Slovenské elektrárne dostali od Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu 80 úloh na odstránenie zistených nedostatkov.

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Štát dlží za podporu zelenej elektriny aj OKTE, transfer distribučkám to nevyrieši

Ministerstvo financií chce akútny deficit v spoločnosti OKTE riešiť navýšením jej základného imania.