Plynári upozorňujú na riziko zavádzania uhlíkového cla na dovážaný plyn | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSDS
Belimo

Plynári upozorňujú na riziko zavádzania uhlíkového cla na dovážaný plyn

Zhruba tretina bioplynových staníc na Slovensku by sa mohla preorientovať na výrobu biometánu. Potenciál zeleného plynu je na úrovni 6 % z celkovej spotreby plynu.

Plynári upozorňujú na riziko zavádzania uhlíkového cla na dovážaný plyn

Foto: Fotolia

Európsky ekologický dohovor, ktorý predstavila Európska komisia koncom minulého roku, sa má stať hlavnou rastovou stratégiou EÚ. Vymenúva 50 opatrení, ktoré chce Brusel postupne predstavovať v najbližších rokoch. Netýkajú sa iba životného prostredia a energetiky, ale zasahujú do rôznych oblastí ekonomiky a života. EK si od toho sľubuje naštartovanie hospodárskeho rastu a zamestnanosti v budúcnosti.

Najbližším opatrením má byť zákon o klimatickej neutralite do roku 2050. Tento zákon môže sprísniť existujúce ciele a rozšíriť systém obchodovania s emisnými povolenkami na ďalšie oblasti. Jedným z opatrení je aj cezhraničná daň z uhlíka.

VIESSMANN

“Tá by umožnila zaťažiť nielen produkciu, ale aj spotrebu. Zároveň vyrovnať podmienky v Európe s inými krajinami. Aby výrobcovia z krajín s nie tak prísnymi environmentálnymi štandardami mali rovnakú záťaž a neboli ich tovary a služby zvýhodňované,” objasňuje Lívia Vašáková zo Zastúpenia EK na Slovensku.

Zatiaľ však nič nenasvedčuje tomu, že by krajiny s rýchlo sa rozvíjajúcimi ekonomikami mimo Európy súhlasili s uvalením daňovej záťaže na svojich výrobcov a poskytovateľov služieb.

Nové fondy, nové dane

Odkiaľ chce EÚ zobrať peniaze na všetky opatrenia? Ako šibnutím čarovného prútika vznikajú nové tzv. “investičné” fondy, kde sa budú prerozdeľovať aj peniaze z predaja emisných povoleniek. Okrem toho už v súčasnosti ide z rozpočtu EÚ zhruba 20 % výdavkov na “klimatické zmeny”.

V ďalšom rozpočtovom období od roku 2021 sa tento podiel zvýši na štvrtinu. Transformáciou prejde aj Európska investičná banka, meniaca sa na akúsi “klimatickú” banku, ktorá má prioritne podporovať nízkouhlíkové technológie.

Úlohu pri financovaní budú zohrávať aj doterajšie “štrukturálne” fondy, no tie budú zrejme prerozdeľovať oveľa menší balík peňazí ako doteraz. Niektoré štáty totiž odmietajú ďalej financovať doterajšie politiky.

Všetko o plyne

Samozrejme, nové politiky klimatických zmien pocítia priamo alebo nepriamo aj obyvatelia, firmy a podniky v EÚ. Keďže daňové zaťaženie práce je v súčasnosti veľké nielen na Slovensku, štáty sa budú zameriavať na majetkové a environmentálne dane.

Skleníkové emisie problémom nie sú

Emisie skleníkových plynov na Slovensku nie sú problémom. Cieľ pre rok 2020 Slovensko výrazne prekročilo. Aj vďaka vyhovujúcemu mixu v elektroenergetike, kde zhruba 80 % vyrobenej energie pochádza z nízkoemisných zdrojov.

Existuje však priestor na zvyšovanie energetickej efektívnosti budov, či väčšie zapojenie obnoviteľných zdrojov energie. Práve na tieto témy sa chce sústrediť novovzniknutá Slovenská klimatická iniciatíva, ktorej priority na konferencii portálu Euractiv „Klíma a energetika vo voľbách 2020: Ako vidia Európsky ekologický dohovor slovenskí politici?“ predstavil Ján Karaba. Ako ďalšie priority združenia uviedol utlmovanie využívania fosílnych palív a tiež komplexné riešenie energetickej chudoby.

Znižovanie emisií skleníkových plynov spolu s jemnými prachovými časticami považuje za najdôležitejšie aj Slovenský plynárenský a naftový zväz. Rozvinutá plynárenská infraštruktúra dokáže rýchlo nahradiť hnedé uhlie v energetickom mixe. Po odstavení uhoľnej elektrárne Nováky alebo nahradení uhlia plynom sa Slovensko môže dostať na 6. až 7. miesto najmenej emisnej energetiky v EÚ.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Slovnaft: Špeciálna daň je dvakrát vyššia, ako odporúča EÚ a ohrozí energetickú bezpečnosť

Vláda schválila zavedenie solidárneho príspevku pre ropné odvetvie, ktorý sa má použiť na zmiernenie vysokých cien energií pre odberateľov.

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

OĽaNO chce ďalšiu daň. Podnikatelia odmietajú ďalšie straty investícií

Poslanec za OĽaNO Milan Vetrák predložil v októbri na rokovanie parlamentu novelu zákona č. 235/2012 Z. z. o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach.

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Zdražel plyn, biomasa aj uhlie. Niektorých teplárov sa to však netýka, ceny výrazne nezvýšia

Tlak na koncové ceny tepla závisí od toho, z čoho teplárne vyrábajú teplo. Regulačného úradu a firiem sme sa pýtali na nárast vstupných nákladov v teplárenstve.