Eversheds Sutherland
VSDS
INNOGY

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Ani dva týždne trvajúce zasadanie neprinieslo dohodu o vyšších ambíciach v klimatických opatreniach, či vytvorení celosvetového trhu s emisiami CO2.

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Foto: Saph Photography, Pexels

Hoci tohtoročná klimatická konferencia COP 25 v Madride trvala rekordne najdlhší čas, ani počas dvoch týždňov zasadaní nepriniesla dohodu účastníkov. Takmer 27-tisíc delegátov, medzi ktorými nechýbala ani početná slovenská delegácia, rokovalo o ďalšom uplatňovaní pravidiel stanovených Parížskou dohodou.

Optimistické očakávania o vyslaní signálu celému svetu, že klimatický proces pod hlavičkou OSN ostane naďalej relevantný a podarí sa vyplniť medzeru medzi reálnymi opatreniami a deklarovanými cieľmi, sa nenaplnili. A to ani napriek príchodu najväčšej mediálnej hviezdy – klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá nakoniec na sumit stihla doraziť po dlhej plavbe loďou a predniesla ďalší plamenný prejav.

Kópia dohody spred štyroch rokov

Ako uvádza portálu Carbon Brief, generálny sekretár OSN vyjadril sklamanie z výsledkov, pričom podľa neho “medzinárodná komunita prepásla dôležitú príležitosť na preukázanie zvýšených ambícií v predchádzaní, adaptácii a financovaní klimatickej krízy.”

Zástupcovia najväčších ekonomík sveta nakoniec nevyslali svetu signál o snahe naozaj uplatňovať záväzky z Paríža novými opatreniami. Podľa informácií servera rozhovory uviazli rýchlo v technických otázkach, akými sú napríklad pravidlá mechanizmu trhu s uhlíkom. To je téma, na ktorej sa zástupcovia vlád nevedia dohodnúť už mnoho rokov.

S výsledkom rokovaní nie sú spokojní zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí ich považujú za “absolútne neprijateľné, veľké sklamanie a katastrofu.” Záverečný text označujú za aktívne podkopávanie Parížskej dohody. “Je to copy-paste toho, na čom sa dohodlo pred štyrmi rokmi,” hodnotí Mohamed Adow z Power Shift Africa. “Existuje záblesk nádeje, že srdce Parížskej dohody stále bije, no tep je veľmi slabý.”

“Zúčastnila som sa všetkých klimatických konferencií za ostatných 25 rokov, no ešte nikdy nebol taký veľký rozdiel medzi atmosférou vo vnútri a vonku,” hodnotila zasadnutie riaditeľka Greenpeace Jennifer Morgan. Mala na mysli početný dav demonštrantov v uliciach (a chvíľu aj priamo v budove, kde sa konferencia konala), prejavujúcich nevôľu z pomalosti "riešenia klimatických problémov” politikmi.

Parížsky cieľ je čoraz ďalej

Správa, ktorú OSN publikovala tesne pred samitom ukázala, že ambiciózny parížsky cieľ obmedziť otepľovanie Zeme na 1,5°C oproti predindustriálnej ére sa začína vzďalovať. Ak by sa aj deklarované opatrenia krajín naplnili, emisie stúpnu do roku 2030 o 38 %. Navyše, čerstvá analýza Global Carbon Project naznačuje, že celosvetové emisie vzrastú v tomto aj budúcom roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Anketa. Ako hodnotíte návrh na využitie Plánu obnovy v slovenskej energetike?

Rezort financií navrhuje využiť Plán obnovy aj na renovácie budov či investície do energetickej infraštruktúry. Stanislava Janiša, Jána Karabu, Petra Žigu a ďalších sme sa pýtali, ako návrh hodnotia.

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Vybrané otázky smernice o podpore využívania energie z obnoviteľných zdrojov

Európska únia v priebehu rokov 2018 a 2019 prijala balíček legislatívnych dokumentov nazývaný aj Zimný energetický balíček. Článok advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland vyšiel v prílohe ENERGO v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2020/10.

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Tepelné čerpadlá by mali byť pri nových projektoch a rekonštrukciách vždy prvou voľbou

Využívanie tepelných čerpadiel umožní dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v sektore vykurovania a chladenia do roku 2050.