Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom | ENERGIE-PORTAL.SK
Eversheds Sutherland
VSE
Belimo 2

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Ani dva týždne trvajúce zasadanie neprinieslo dohodu o vyšších ambíciach v klimatických opatreniach, či vytvorení celosvetového trhu s emisiami CO2.

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Foto: Saph Photography, Pexels

Hoci tohtoročná klimatická konferencia COP 25 v Madride trvala rekordne najdlhší čas, ani počas dvoch týždňov zasadaní nepriniesla dohodu účastníkov. Takmer 27-tisíc delegátov, medzi ktorými nechýbala ani početná slovenská delegácia, rokovalo o ďalšom uplatňovaní pravidiel stanovených Parížskou dohodou.

Optimistické očakávania o vyslaní signálu celému svetu, že klimatický proces pod hlavičkou OSN ostane naďalej relevantný a podarí sa vyplniť medzeru medzi reálnymi opatreniami a deklarovanými cieľmi, sa nenaplnili. A to ani napriek príchodu najväčšej mediálnej hviezdy – klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá nakoniec na sumit stihla doraziť po dlhej plavbe loďou a predniesla ďalší plamenný prejav.

Kópia dohody spred štyroch rokov

Ako uvádza portálu Carbon Brief, generálny sekretár OSN vyjadril sklamanie z výsledkov, pričom podľa neho “medzinárodná komunita prepásla dôležitú príležitosť na preukázanie zvýšených ambícií v predchádzaní, adaptácii a financovaní klimatickej krízy.”

Zástupcovia najväčších ekonomík sveta nakoniec nevyslali svetu signál o snahe naozaj uplatňovať záväzky z Paríža novými opatreniami. Podľa informácií servera rozhovory uviazli rýchlo v technických otázkach, akými sú napríklad pravidlá mechanizmu trhu s uhlíkom. To je téma, na ktorej sa zástupcovia vlád nevedia dohodnúť už mnoho rokov.

S výsledkom rokovaní nie sú spokojní zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí ich považujú za “absolútne neprijateľné, veľké sklamanie a katastrofu.” Záverečný text označujú za aktívne podkopávanie Parížskej dohody. “Je to copy-paste toho, na čom sa dohodlo pred štyrmi rokmi,” hodnotí Mohamed Adow z Power Shift Africa. “Existuje záblesk nádeje, že srdce Parížskej dohody stále bije, no tep je veľmi slabý.”

“Zúčastnila som sa všetkých klimatických konferencií za ostatných 25 rokov, no ešte nikdy nebol taký veľký rozdiel medzi atmosférou vo vnútri a vonku,” hodnotila zasadnutie riaditeľka Greenpeace Jennifer Morgan. Mala na mysli početný dav demonštrantov v uliciach (a chvíľu aj priamo v budove, kde sa konferencia konala), prejavujúcich nevôľu z pomalosti "riešenia klimatických problémov” politikmi.

Parížsky cieľ je čoraz ďalej

Správa, ktorú OSN publikovala tesne pred samitom ukázala, že ambiciózny parížsky cieľ obmedziť otepľovanie Zeme na 1,5°C oproti predindustriálnej ére sa začína vzďalovať. Ak by sa aj deklarované opatrenia krajín naplnili, emisie stúpnu do roku 2030 o 38 %. Navyše, čerstvá analýza Global Carbon Project naznačuje, že celosvetové emisie vzrastú v tomto aj budúcom roku.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Aké povinnosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokátka Sylvia Berová z Eversheds Sutherland vysvetľuje, aké náležitosti treba splniť pri pripájaní domácej fotovoltiky, resp. malého zdroja na výrobu elektriny.

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Ako ďalej s lokálnymi zdrojmi v roku 2024? (PRÁVNY POHĽAD)

Advokáti vysvetľujú, ako bude prebiehať pripájanie lokálnych zdrojov.

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Spájajú výrobu elektriny a poľnohospodárstvo. Ako u susedov funguje agrovoltika

Na poliach umiestnili obojstranné solárne panely kolmo. Vďaka orientácii na východ a západ produkujú viac elektriny v čase ranných a večerných špičiek.