INNOGY
INNOGY
INNOGY

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Ani dva týždne trvajúce zasadanie neprinieslo dohodu o vyšších ambíciach v klimatických opatreniach, či vytvorení celosvetového trhu s emisiami CO2.

Klimatická konferencia v Madride skončila fiaskom

Foto: Saph Photography, Pexels

Hoci tohtoročná klimatická konferencia COP 25 v Madride trvala rekordne najdlhší čas, ani počas dvoch týždňov zasadaní nepriniesla dohodu účastníkov. Takmer 27-tisíc delegátov, medzi ktorými nechýbala ani početná slovenská delegácia, rokovalo o ďalšom uplatňovaní pravidiel stanovených Parížskou dohodou.

Optimistické očakávania o vyslaní signálu celému svetu, že klimatický proces pod hlavičkou OSN ostane naďalej relevantný a podarí sa vyplniť medzeru medzi reálnymi opatreniami a deklarovanými cieľmi, sa nenaplnili. A to ani napriek príchodu najväčšej mediálnej hviezdy – klimatickej aktivistky Grety Thunbergovej, ktorá nakoniec na sumit stihla doraziť po dlhej plavbe loďou a predniesla ďalší plamenný prejav.

Kópia dohody spred štyroch rokov

Ako uvádza portálu Carbon Brief, generálny sekretár OSN vyjadril sklamanie z výsledkov, pričom podľa neho “medzinárodná komunita prepásla dôležitú príležitosť na preukázanie zvýšených ambícií v predchádzaní, adaptácii a financovaní klimatickej krízy.”

Zástupcovia najväčších ekonomík sveta nakoniec nevyslali svetu signál o snahe naozaj uplatňovať záväzky z Paríža novými opatreniami. Podľa informácií servera rozhovory uviazli rýchlo v technických otázkach, akými sú napríklad pravidlá mechanizmu trhu s uhlíkom. To je téma, na ktorej sa zástupcovia vlád nevedia dohodnúť už mnoho rokov.

S výsledkom rokovaní nie sú spokojní zástupcovia mimovládnych organizácií, ktorí ich považujú za “absolútne neprijateľné, veľké sklamanie a katastrofu.” Záverečný text označujú za aktívne podkopávanie Parížskej dohody. “Je to copy-paste toho, na čom sa dohodlo pred štyrmi rokmi,” hodnotí Mohamed Adow z Power Shift Africa. “Existuje záblesk nádeje, že srdce Parížskej dohody stále bije, no tep je veľmi slabý.”

“Zúčastnila som sa všetkých klimatických konferencií za ostatných 25 rokov, no ešte nikdy nebol taký veľký rozdiel medzi atmosférou vo vnútri a vonku,” hodnotila zasadnutie riaditeľka Greenpeace Jennifer Morgan. Mala na mysli početný dav demonštrantov v uliciach (a chvíľu aj priamo v budove, kde sa konferencia konala), prejavujúcich nevôľu z pomalosti "riešenia klimatických problémov” politikmi.

Parížsky cieľ je čoraz ďalej

Správa, ktorú OSN publikovala tesne pred samitom ukázala, že ambiciózny parížsky cieľ obmedziť otepľovanie Zeme na 1,5°C oproti predindustriálnej ére sa začína vzďalovať. Ak by sa aj deklarované opatrenia krajín naplnili, emisie stúpnu do roku 2030 o 38 %. Navyše, čerstvá analýza Global Carbon Project naznačuje, že celosvetové emisie vzrastú v tomto aj budúcom roku.

 
 

Pre prečítanie celého obsahu musíte byť súčasťou nášho predplatného

za 99 € bez DPH získate na 1 rok

  • Predplatné mesačníka Odpadové hospodárstvo (ISSN 1338-595X)
  • Prístup ku všetkým článkom na Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom na Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom na Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý vidíte na obrázku.

Captcha image
Show another codezobraziť iný obrázok

Mohlo by vás zaujímať

Veľkí dodávatelia elektriny prepad SPP nekopírujú, na trhu s elektrinou stále dominujú

Veľkí dodávatelia elektriny prepad SPP nekopírujú, na trhu s elektrinou stále dominujú

Alternatívni dodávatelia elektriny na regulovaných trhoch neprerazili ani v minulom roku.

Trhový podiel SPP padol k 50 %, alternatívni dodávatelia plynu ďalej rastú

Trhový podiel SPP padol k 50 %, alternatívni dodávatelia plynu ďalej rastú

Najväčší alternatívny dodávateľ plynu, innogy Slovensko, svoj trhový podiel medziročne takmer zdvojnásobil.

Z podpory pre fotovoltické elektrárne najviac ťažia veľkí. Pozreli sme sa, ktoré firmy to sú

Z podpory pre fotovoltické elektrárne najviac ťažia veľkí. Pozreli sme sa, ktoré firmy to sú

Najväčšiu podporu na výrobu solárnej energie vlani zinkasovala skupina firiem, ktoré pred 10 rokmi spoluzakladal Antonino Vadala.