EÚ spúšťa totálnu zelenú ofenzívu štýlom “all-in” | ENERGIE-PORTAL.SK
SAPY Energy Conference 2022
VSDS
Belimo

EÚ spúšťa totálnu zelenú ofenzívu štýlom “all-in”

Na najbližšom summite EÚ sa bude opäť hľadať dohoda na uhlíkovej neutralite. Náklady na opatrenia sa odhadujú na stovky miliárd eur ročne.

EÚ spúšťa totálnu zelenú ofenzívu štýlom “all-in”

Foto: Binyamin Mellish (Pexels)

Zástupcovia členských štátov EÚ budú na najbližšom summite rokovať aj o dohode na cieli uhlíkovej neutrality do roku 2050. Ambícia, vyžadujúca vynaloženie niekoľko sto miliárd eur ročne po dobu nasledujúcich 30 rokov, sa ešte v lete nepáčila štyrom krajinám hlasujúcich proti dohode. Ku krajinám V4 (ale bez Slovenska) sa pripojilo ešte Nemecko.

Postoj vlád Česka, Poľska a Maďarska sa však medzičasom zmiernil. EK chce doterajších odmietačov uhlíkovej neutrality presvedčiť, ako vždy, pekným balíkom peňazí. Návrh Komisie o založení nového fondu sa mal pôvodne schváliť už pred najbližším summitom EÚ budúci týždeň. Avšak to sa zatiaľ nestalo a návrh sa odložil na január, preto definitívna zhoda v podpore neutrality by v súčasnosti bola skôr prekvapením.

Český premiér Andrej Babiš najskôr uhlíkovú neutralitu úplne odmietal a tento cieľ považoval za absurdný a zničujúci pre európsky priemysel. Jeho postoj však už nie je taký odmietavý ako pred pár mesiacmi. V liste novej prezidentke EK Ursule von der Leyen oznamuje, že svoj názor môže zmeniť výmenou za vyššiu finančnú podporu zo strany EÚ a nezavrhovanie jadrovej energie.


Česko: 23 mld. eur ročne

Ak by Česko chcelo dosiahnuť uhlíkovú neutralitu do roku 2050, ročne by sa na súvisiace opatrenia muselo vynaložiť podľa informácií českých Hospodárskych novín 23 miliárd eur. Pri pomere k HDP to má byť dvojnásobne viac ako je priemer EÚ.

Nesúhlasný postoj ku klimatickým cieľom EÚ vyjadrovala doteraz aj maďarská vláda. Podľa premiéra Viktora Orbána tieto ciele treba dosiahnuť spôsobom, ktorý nebude mať vplyv na výšku účtov za energie pre domácnosti a to si vraj vyžaduje financovanie zo strany EÚ.

Po väčšom balíku peňazí v rámci nového programovacieho obdobia EÚ už dlhšie volá aj uhoľné Poľsko výmenou za podporu uhlíkovej neutrality. Okrem toho žiada, aby financovanie EIB išlo aj na plynárenské projekty, vrátane nových tranzitných plynovodov a plynových elektrární, ktoré by nahradili uhoľné zdroje.

EÚ pochybovačov odbíja: sme v stave núdze

Stále ambicióznejšie ciele EÚ sa nestretávajú iba so súhlasom a dopadu sa obávajú najmä podniky, firmy, či samosprávy. Navýšenie zníženia emisií skleníkových plynov o 55 % do roku 2030, ktoré nová šéfka EK deklarovala ako jednou zo svojich priorít, môže poškodiť lokálne podnikateľské prostredie, upozorňuje Cor Lamers, starosta holandského mesta Schiedam.

 
 

Celý obsah článku je prístupný pre predplatiteľov.

Predplatné obsahuje:

  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Energie-portal.sk (ISSN 1338-5933)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Odpady-portal.sk (ISSN 1338-1326)
  • Prístup ku všetkým článkom v denníku Voda-portal.sk (ISSN 2585-7924)
  • Printový mesačník Odpadové hospodárstvo s prílohou ENERGO (ISSN 1338-595X)
chcem sa prihlásiť chcem získať predplatné

Diskusia (0)

Pridajte komentár

Táto funkcia zabraňuje robotom pridávať neadekvátne príspevky. Zadajte prosím overovací kód, ktorý je výsledkom uvedeného vzorca.Pre pridanie nového komentára sa prosím prihláste.


Mohlo by vás zaujímať

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Dodávateľ tepla z odpadového dreva sa nebojí vypnutia ruského plynu

Ľudia majú pocit, že lesy sa rúbu kvôli energetike. Nie je to pravda, vraví výrobca tepla z drevnej biomasy.

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Stav núdze v elektroenergetike a plynárenstve v dôsledku cenovej nedostupnosti energií (PRÁVNY POHĽAD)

Novela zákona o energetike rozšírila právo ministerstva vydať rozhodnutie o všeobecnom hospodárskom záujme, píšu Annamária Tóthová a Paulína Šlauková z advokátskej kancelárie Eversheds Sutherland.

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Editoriál. Zastropovať ceny, zatvoriť oči

Extrémne ceny signalizujú extrémne problémy, potláčanie príznakov je len krízovým opatrením. Úvodník Radovana Potočára vyšiel v októbrovom vydaní mesačníka Odpadové hospodárstvo 2022/10 s prílohou ENERGO.